MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Stát  |  16.07.2021 16:00:00

Zpráva o řízení státního dluhu České republiky za první pololetí roku 2021

Ministerstvo financí předkládá v souladu s kalendářem uveřejňovaných informací Čtvrtletní zprávu o řízení státního dluhu České republiky za 1. pololetí 2021. Materiál obsahuje zejména vyhodnocení vyhlášených strategických cílů a limitů, operativního plnění programu financování a plánu emisní činnosti konkretizovaných ve Strategii financování a řízení státního dluhu České republiky na rok 2021 uveřejněné dne 23. prosince 2020 a v její aktualizaci publikované v rámci Čtvrtletní zprávy o řízení státního dluhu za 1. čtvrtletí uveřejněné 16. dubna 2021.

Absolutní výše státního dluhu ke konci prvního pololetí dosáhla úrovně 2 416,3 mld. , což představuje oproti konci prvního čtvrtletí pokles o 3,6 mld. . V relativním vyjádření výše státního dluhu poklesla ke konci června o 1,0 p. b. na 41,4 %. Po očištění stavu státního dluhu o dopady předfinancování všech jeho zbývajících letošních splátek pak podíl takto spočítaného státního dluhu na HDP ke konci 1. pololetí dosahuje 39,6 %. Již v průběhu prvního čtvrtletí se Ministerstvo financí předfinancovalo na pokrytí všech letošních korunových splátek státního dluhu, přičemž do konce roku 2021 zbývá realizovat řádné splátky korunového státního dluhu vydaného v předchozích letech v celkové jmenovité hodnotě 87,2 mld. , a také v druhém čtvrtletí pokračovalo ve vydávání a prodeji státních dluhopisů za účelem krytí rozpočtovaného schodku státního rozpočtu, který na konci června dosáhl hodnoty 265,1 mld. .

V prvním pololetí Ministerstvo financí vydalo státní dluhopisy se splatností nad jeden rok v celkové jmenovité hodnotě 390,8 mld. při průměrném výnosu 1,3 % p. a. a průměrnou dobou do splatnosti na úrovni 8,0 roku, což je stále nad střednědobým cílem stanoveným pro státní dluh na úrovni 6,0 roku. Po započtení emisní činnosti k dnešnímu dni tak Ministerstvo financí pokrylo více jak 60 % plánované korunové potřeby financování. Vysoký zájem o státní dluhopisy ze strany domácích i zahraničních investorů podtrhuje poměr akceptovaných objednávek na celkových objednávkách střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů v primárních aukcích, tzv. bid-to-cover ratio na hodnotě 2,5. Výraznou emisní činností si tak v prvním pololetí roku 2021 vytvořilo Ministerstvo financí dostatečný prostor pro hladké pokrytí zbývající letošní potřeby financování, která však bude záviset na skutečném hospodaření státního rozpočtu a uskutečněných výměnných operací v průběhu druhého pololetí roku 2021.

Navzdory negativním vlivům pandemie koronaviru SARS-CoV-2 včetně jejich dopadů do veřejných rozpočtů si Česká republika nadále drží vysoké ratingové hodnocení od všech hlavních ratingových agentur s mezinárodní působností, a to se stabilním výhledem, které potvrzuje, že ratingové agentury se nechystají v blízké době České republice přidělený rating změnit. Naposledy své ratingové hodnocení potvrdila ke konci června agentura Fitch Ratings na úrovni AA- se stabilním výhledem. Dle vyjádření agentury udělení stabilního výhledu odráží očekávání k návratu snižování zadlužování České republiky ve střednědobém horizontu a současně ke stabilnímu ekonomickému růstu. Tradičně pak vyzdvihla silné institucionální uspořádání a stabilní makroekonomické politiky. V průběhu druhého čtvrtletí pak potvrdily ratingové hodnocení i S&P Global Ratings a ACRA, a to na úrovni AA-, resp. AA. Zachování ratingu České republiky a s tím spojená vysoká úvěrová spolehlivost je tak pozitivním signálem, který má zároveň vliv na pozici České republiky na domácím či zahraničních finančních trzích a v konečném důsledku i na levnější financování České republiky. 

Dokument ke stažení:

 

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.