mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  15.07.2021 09:41:00

Jak opravdu pomoci Gaze? Otázka za milion dolarů

Jak opravdu pomoci Gaze? Otázka za milion dolarů

15.07.2021 / 09:35 | Aktualizováno: 15.07.2021 / 09:41

Uplynuly téměř dva měsíce od doby, kdy jsme byli svědky dalšího střetu mezi Izraelem a Hamásem, který fakticky ovládá pásmo Gazy a je Evropskou unií považovaný za teroristickou organizaci. Přestože boje trvaly „pouhých“ jedenáct dní, jednalo se o nejhorší eskalaci od roku 2014. Ztráty na životech a materiální škody na obou stranách jsou ohromné.

Je nepochybné, že Izrael čelil brutálnímu útoku a měl právo se bránit. Následky konfliktu jsou varovné a je před námi dlouhodobá výzva, jak předejít dalšímu střetu a vystoupit z bludného kruhu nenávisti a násilí. To však klade pověstnou otázku za milion dolarů: Jak můžeme pomoci lidem v Gaze, aniž bychom posílili Hamás?

Poslední eskalace je velkým varováním a ukázala, že Hamás před vypuknutím konfliktu neustále rozšiřoval svůj vojenský arzenál. Hamásu se navzdory všeobecné izolaci podařilo významně posílit svou bojeschopnost a využít situace k rozsáhlým útokům proti Izraeli. Tento zapeklitý problém je z dlouhodobého hlediska nezbytně nutné řešit.

Evropská unie opakovaně podpořila právo Izraele na sebeobranu a je třeba v tom v každém případě nadále pokračovat. Během oněch kritických jedenácti dní a nocí vypálil Hamás a další ozbrojené skupiny z Gazy na Izrael více než čtyři tisíce raket. S pomocí pokročilé techniky ohrozily Izrael v rozsahu nesrovnatelném s předchozími konflikty. Nahodilé útoky byly navíc záměrně vypáleny z oblastí hustě obydlených civilisty. Hamás zkrátka uvažuje jako zavrženíhodná teroristická organizace, a toto vše tvoří součást její kruté a bezohledné strategie.

V popředí unijních snah po ukončení konfliktu je pomoc lidem v Gaze zmírnit jejich neutěšenou situaci. Považuji za nadějné, že panuje shoda, a to nejen v rámci Evropské unie, že při naplňování tohoto cíle musíme bezpodmínečně zamezit Hamásu a dalším ozbrojeným skupinám v přístupu k poskytovaným prostředkům, aby tuto pomoc nemohly zneužít ke svým neblahým záměrům.

Tím se vracím k oné otázce za milion dolarů: jak můžeme v tak nesmírně složitém prostředí účinně poskytovat naši pomoc? Najít správnou odpověď stojí za každý dolar, euro či korunu naší pomoci směřující do Gazy. Musí se odrážet v praktickém rozhodování v místě, kde pomáháme ve spolupráci s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) a s dalšími organizacemi a partnery. Právě tam je potřeba ji umět také účinně a energicky prosadit. Jedině tak zabráníme tomu, aby naše pomoc nebyla zneužita k ohrožení Izraele.

Hamás a další teroristické skupiny musí v praxi reálně pocítit náš pevný a jednotný postoj. Proto je nutné trvat na plném dodržování principů, na nichž se shodl tzv. blízkovýchodní Kvartet (USA, Rusko, EU a OSN): na nutnosti uznat Izrael, vzdát se násilí a dodržovat předchozí diplomatické dohody. Tyto podmínky tvoří základní předpoklad pro to, aby jakékoli řešení vůbec mělo šanci z dlouhodobého hlediska přinést ovoce.

Mimoto je třeba ve spolupráci s našimi partnery na mezinárodní scéně účinně povzbuzovat veškeré úsilí o hledání řešení a zároveň motivovat ostatní, aby v tomto ohledu uplatnili vůči Hamásu svůj vliv. Jsem hluboce přesvědčen, že zmírnit požadavky blízkovýchodního Kvartetu by ohrozilo nejen důvěryhodnost Evropské unie, nýbrž i bezpečnost Izraele a šanci zlepšit zoufalé životní podmínky lidí v Gaze k lepšímu.

Právě složitá situace na Blízkém východě a úsilí, které zde Evropská unie v rámci své diplomatické činnosti vynakládá, si žádají, abychom nedopustili zneužití naší humanitární pomoci.

Jakub Kulhánek, ministr zahraničních věcí České republiky


Komentář vyšel v MF DNES 12. 7. 2021.

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.