sukl.cz (SÚKL)
Zdravotnictví  |  12.07.2021 16:55:21

COVID-19 Vaccine Janssen: EMA nedoporučuje očkovat osoby s velmi vzácným syndromem kapilárního úniku

COVID-19 Vaccine Janssen: EMA nedoporučuje očkovat osoby s velmi vzácným syndromem kapilárního úniku

Farmakovigilanční výbor pro hodnocení rizik léčiv (PRAC) Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) doporučil, aby osoby, které již v minulosti prodělaly syndrom kapilárního úniku, nesměly být očkovány COVID-19 Vaccine Janssen. Výbor PRAC také doporučil, aby byl syndrom kapilárního úniku doplněn do informací o přípravku jako nový nežádoucí účinek vakcíny spolu s upozorněním pro zvýšení povědomí zdravotnických pracovníků a pacientů o tomto riziku. Nadále však platí, že vakcína COVID-19 Vaccine Janssen je účinná při prevenci onemocnění COVID-19 a snižuje riziko hospitalizace a úmrtí v souvislosti s touto nemocí. Přínosy této vakcíny nadále převládají nad případnými riziky.


12. 7. 2021


Syndrom kapilárního úniku je velmi vzácný závažný stav, který způsobuje únik tekutin z malých krevních cév (kapilár), což má za následek otoky hlavně paží a nohou, nízký krevní tlak, zahuštění krve a nízkou hladinu albuminu v plasmě (důležitý krevní protein).

Zdravotničtí pracovníci by si měli být vědomi známek a příznaků syndromu kapilárního úniku a rizika jeho recidivy u lidí, u kterých již byl tento stav diagnostikován v minulosti.

Osoby, které byly očkovány COVID-19 Vaccine Janssen, by měly vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, pokud se u nich do několika dní po očkování objeví náhlé otoky paží a nohou, nebo u nich dojde k náhlému přírůstku hmotnosti. Tyto příznaky jsou často spojeny s pocity na omdlení (kvůli nízkému krevnímu tlaku).

Výbor PRAC bude i nadále sledovat případy tohoto onemocnění a přijme veškerá další nezbytná opatření. Výbor rovněž požádal společnost Janssen, která obchoduje tuto vakcínu, o další informace ohledně možného mechanismu vzniku syndromu kapilárního úniku po očkování.

Stejně jako u všech vakcín bude EMA i SÚKL nadále sledovat jejich bezpečnost a účinnost a poskytovat veřejnosti nejnovější informace.

Nedávno bylo dokončeno podobné hodnocení pro vakcínu Vaxzevria (dříve vakcína COVID-19 AstraZeneca).

Informace pro veřejnost

 • U velmi malého počtu osob očkovaných COVID-19 Vaccine Janssen došlo k rozvoji syndromu kapilárního úniku.

 • Pokud u Vás došlo k rozvoji syndromu kapilárního úniku již někdy v minulosti, nesmíte být očkováni COVID-19 Vaccine Janssen.

 • Syndrom kapilárního úniku je závažný stav. Pravděpodobnost jeho vzniku je velmi malá, ale měli byste si být vědomi jeho příznaků, abyste v případě jeho vzniku mohli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Včasné léčba tohoto onemocnění pomůže v zotavení a vyhnutí se komplikacím.

 • Pokud se u Vás do několika dnů po očkování objeví následující příznaky, které se mohou objevit současně s pocitem slabosti (z důvodu nízkého krevního tlaku), vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc:
  • náhlý otok paží a nohou
  • náhlý přírůstek hmotnosti
  • Pokud máte jakékoli otázky týkající se Vašeho zdravotního stavu ve vztahu k očkování, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.

Informace pro zdravotnické pracovníky

 • EMA zhodnotila případy syndromu kapilárního úniku u osob, které byly očkované COVID-19 Vaccine Janssen.

 • COVID-19 Vaccine Janssen nesmí být podána osobám, které mají v anamnéze syndrom kapilárního úniku.

 • Syndrom kapilárního úniku je velmi vzácný a závažný stav, který může být bez léčby smrtelný. Dochází při něm k úniku tekutin z kapilár, což vede k otokům postihujícím hlavně končetiny, k hypotenzi, hemokoncentraci a hypoalbuminémii.

 • Zdravotničtí pracovníci by si měli být vědomi rizika recidivy syndromu kapilárního úniku u osob, které ho již prodělaly v minulosti.

 • Zdravotničtí pracovníci by si měli být vědomi známek a příznaků syndromu kapilárního úniku. U pacientů s akutní epizodou syndromu kapilárního úniku po očkování je nutná okamžitá léčba, stav pacientů může vyžadovat nepřetržitou monitoraci a intenzivní podpůrnou léčbu.

 • Zdravotničtí pracovníci by měli očkované osoby upozornit, že musí vyhledat lékařkou pomoc, pokud se u nich do několika dnů po očkování objeví následující příznaky, které mohou být spojeny s pocitem na omdlení (kvůli nízkému tlaku):
  • otoky končetin
  • náhlý přírůstek hmotnosti
  • Informace o přípravku budou aktualizovány, aby obsahovaly kontraindikaci u osob s anamnézou syndromu kapilárního úniku. Tento stav bude také uveden jako nežádoucí účinek s frekvencí „není známo“.

19.7. 2021 bude zdravotnickým pracovníkům rozeslán dopis s těmito informacemi, který bude také zveřejněný na webových stránkách SÚKL i EMA.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.