Pim Brands (Ronda Invest)
Okénko investora  |  10.07.2021 06:54:19

Česko má nejnižší míru nezaměstnanosti ze zemí eurozóny, ale i mimo ni

Některé firmy údajně nemají dostatek zaměstnanců. Největší poptávka je podle slov lidí z oboru aktuálně po zaměstnancích gastronomických provozů, zaměstnanců ve stavebnictví a dlouhodobě pak po kvalifikované pracovní síle zejména z technických oborů. Podle dat z pracovních portálů jobs.cz a práce.cz je poptávka firem po zaměstnancích k červnu 2021 stejná jako před pandemií. Jaká je situace v ostatních zemích? Bude se nezaměstnanost dále prohlubovat?


Míra nezaměstnanosti členských států EU v květnu 2021

Nejvyšší nezaměstnanost mělo Řecko (15,4 %), následováno Španělskem (15,8 %) a Itálií (10,5 %). Česká republika se tak řadí k zemím s velmi nízkou mírou nezaměstnanosti, ačkoliv se toto číslo kontinuálně během pandemie zvyšovalo. Důvodem je pravděpodobně pomalá reakce firem na pandemii, dlouhá výpovědní lhůta a snaha firem pandemii do poslední chvíle překlenout.


Míra nezaměstnanosti v % v EU a USA (květen 2021)Míra nezaměstnanosti v ostatních zemích


Z grafu je patrné, že i v USA je míra nezaměstnanosti vyšší (5,8 %). USA se rovněž někde potýkají i s neochotou lidí vrátit se do práce, jelikož balíček státní pomoci byl prodloužený až do září 2021 a někteří lidé mohou preferovat nezaměstnanost, byť dostanou nižší podporu oproti platu v zaměstnání. I tak lze ovšem mluvit o velkém zlepšení od počátku pandemie, kdy míra nezaměstnanosti v USA dosahovala neuvěřitelných 14, 7 %. Zejména ve světle chybějících pracovníků ve stavebnictví, může být zajímavý pohled na situaci na Ukrajině. Od doby před pandemií sice došlo k určitému nárůstu nezaměstnanosti, ale meziročně se jedná o změnu o 1,5 až 1,6 % (červenec 2018–2020)

Dopady míry nezaměstnanosti na ČR 


Do budoucna je možné, že vysoká nezaměstnanost ve státech jako je Španělsko, Řecko či Itálie způsobí vyšší podíl těchto pracovníků v České republice. Velkou bariérou ovšem zůstává jazyk, takže například stavebnictví se nedočká výraznější injekce v podobě náhlého přílivu těchto zaměstnanců. Nárůst nezaměstnanost na Ukrajině vlivem pandemie se tolik neprojevil, takže zde se situace může projevit pouze mírným nárůstem. Pro Čechy je aktuálně situace na trhu práce relativně příznivá a pokud je člověk ochotný změnit obor, tak práci pravděpodobně najde. Lze předpokládat, že po vzoru USA bude míra nezaměstnanosti klesat i nadále. Naopak provozy hledající pracovní sílu čeká velmi složitá situace, jelikož kvalitní pracovní sílu bude do budoucna ještě těžší najít. Nutnost zvyšování mezd k udržení zaměstnanců by mohla vést k vyšší inflaci.


Pim Brands

Pim Brands má jako analytik společnosti RONDA INVEST několikaletou praxi ze světa finančních trhů. Studoval na Fakultě informačních technologií ČVUT a kromě analytické činnosti se také aktivně podílí na vývoji algoritmického obchodování a online marketingu. Ve volném čase se věnuje studiu cizích jazyků a jak technické, tak fundamentální analýze trhu. Jeho oblibou je japonská kultura, cestování a sport.


RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani

Více informací na https://www.rondainvest.cz.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:43  Zveřejňování dezinformací komplikuje růst Facebooku Lucia Žárska (ProfitLevel)
St 15:15  Některé chyby se opakují tak často, že mají své vlastní jméno Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
St 10:58  Investovat na dluh, nebo za hotové? Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
St   8:51  Zdražování jede na plný plyn Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.