Iva Palusková (Euler Hermes)
Okénko pro podnikatele  |  07.07.2021 14:12:25

Udržitelné firmy prosperují lépe

Pandemie nejen urychlila digitalizaci, ale také zvýšila tlak na udržitelnost. „Ukazuje se, že společnosti, které sledují cíle v této oblasti, skutečně lépe prosperují,“ říká ředitelka úvěrové pojišťovny Euler Hermes pro Českou republiku Iva Palusková.

Co znamenala pandemie pro pojištění pohledávek?

Naše společnost za více než sto let zažila i řadu krizí. Covidová ale byla mimořádná, především svým globálním rozsahem. Hlavně díky státním podporám a dluhovým moratoriím v celé Evropě byl ale nakonec její dopad na problémy se splácením výrazně omezený.

Pro nás je samozřejmě důležité, co se děje u nás, ale i za hranicemi. Zatímco v USA škody z nesplácení narostly, v první polovině loňského roku dokonce o padesát procent, tak v Evropě naopak poklesly. Otázkou je, co se stane po ukončení státních podpor.

Změnil se trh jako takový?

Po nástupu pandemie začali všichni modelovat, co bude dál, ovšem na základě zkušeností z minulých krizí. V ten okamžik jsme očekávali především růst insolvencí, který ale nepřišel díky zmíněným podporám. Že nakonec v řadě zemí počty insolvencí dokonce klesly, bylo pozitivním překvapením.

Pořád se ale pohybujeme v prostředí vysoké nejistoty. Jak, pokud jde o další vývoj pandemie, tak pokud jde o situaci po ukončení státních podpůrných programů.

Zastavil Covid váš byznys?

Ne. Ve srovnání s minulou krizí po roce 2008, která přišla i s vlnou insolvencí, tentokrát nenastaly zásadnější změny. V souvislosti se zvýšenou nejistotou jsme ale museli někdy zvyšovat cenu či měnit některé další parametry pojištění.

V řadě oborů pandemie nastartovala nové nebo akcelerovala některé starší trendy. Jak je to u vás?

Vidíme to především u digitalizace a zaměření na udržitelnost. Obě oblasti se přitom pojištění pohledávek významně dotýkají. Samozřejmě jsme přešli na digitální způsob komunikace a do budoucna bychom rádi byli aktivnější i v online prodeji. Především jsme ale loni jako skupina přišli se zeleným produktem, green to green. Zaměřuje se na spolupráci se společnostmi orientovanými na udržitelnost. Pojišťujeme zelené transakce a vybrané peníze investujeme do zelených bondů.

Je to novinka, nicméně jde o směr, kterým se hodláme posouvat. Také jsme do hodnocení rizik zanesli takzvané ESG faktory, tedy vztah hodnoceného subjektu k životnímu prostředí, společnosti a zaměstnancům a její kulturu. Učinili jsme tak jako první úvěrová pojišťovna, přičemž vnímáme nejen danou firmu, ale i prostředí země, v níž podniká.

Je to výraz vašeho postoje, nebo mají tyto parametry vliv na riziko?

Ukazuje se, že společnosti, které sledují cíle v oblasti udržitelného podnikání, skutečně prosperují lépe. Totéž lze říct o firmách, které jsou pružné a adaptabilní třeba právě v digitalizaci. Analýza, která to konstatovala, probíhala na úrovni celé mezinárodní skupiny Euler Hermes. U nás zatím tento trend není tak viditelný, ale jsem přesvědčena, že brzy přijde.

Šest kritérií z této oblasti navíc zahrnujeme do hodnocení zemí. Mimo jiné jde třeba o podíl výroby s emisemi CO2 na hrubém domácím produktu. Postupně se snažíme hodnocení přiřazovat i jednotlivým sektorům a společnostem.

Proč se během pandemie zvýšil právě tlak na udržitelnost?

Tuto otázku si kladu také. Mám ale pocit, že lidé získali prostor přemýšlet i o jiných věcech než jen materiálních. Takže se rozhodli hodnoty, o kterých léta mluví, přetavit v něco konkrétního.

My to bereme vážně a vidíme, že udržitelnost a digitalizace umožnují firmám v době krizí rychle se adaptovat a přežít.

Jednoznačně se ukázalo, že schopnost se digitalizovat ovlivnila i schopnost rychle měnit obchodní procesy, odběratele a podobně. Takové korporace prosperují mnohem lépe než ty, které trvají na starých modelech podnikání. Z nich po odeznění státních podpor část odpadne. Ne nadarmo se jim říká zombie firmy. Měly problémy už před covidem a bez dotací by tu zřejmě už nebyly.

Jak se tedy v této nejistotě připravujete na další vývoj?

Dnes už víme víc než před rokem. Vidíme adaptabilitu v jednotlivých sektorech a máme k dispozici i hodnocení zemí. Stále pracujeme s nejistotou, ale je mnohem menší než loni v březnu. Očekáváme přitom, že dopad pandemie do insolvencí nebude vidět jednorázově, ale rozloženě až do příštího roku, možná i do roku 2023. Na tomto horizontu také očekáváme návrat na předcovidovou úroveň HDP.

Iva Palusková

Iva Palusková započala své působení v oblasti pojišťovnictví již během svého studia na Vysoké škole ekonomické v Praze. Nejdelší úsek své kariéry strávila na manažerských pozicích ve společnostech Euler Hermes v České republice, Slovensku a CEE regionu, kde téměř 4 roky zastávala funkci CFO pro skupinu pěti zemí střední a východní Evropy. Na počátku roku 2019 byla jmenována na pozici Country Managera v úvěrové pojišťovně Euler Hermes SA.


Euler Hermes

Společnost Euler Hermes je světovým lídrem na trhu pojištění pohledávek. Poskytuje také pojištění záruk s rating AA od společnosti S&P. V rámci své on-line databáze má přístup k informacím o více než 60 milionech podnikatelských subjektů, které jsou průběžně aktualizovány. Společnost je členem skupiny Allianz. V České republice působí již přes 20 let.

Diskuze k článku
07.07. 16:46  Proč (Vojtěch Červenka)

Poslední zprávy z rubriky Okénko pro podnikatele:

05.05.2021  Poptávejte IT řešení jako masáž. Tak neproděláte Štěpán Musil (Anabix CRM)
20.04.2021  Z praxe: Jak vést obchodní tým v roce 2021? Štěpán Musil (Anabix CRM)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.