MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Dluhopisy  |  03.07.2021 12:00:00

Občané v jedenáctém upisovacím období nakoupili Dluhopisy Republiky za více než 4 miliardy Kč

K 1. 7. 2021 byly na majetkové účty občanů připsány Dluhopisy Republiky upsané v rámci 11. upisovacího období v celkové jmenovité hodnotě 4 350 879 977 . Jedná se o třetí nejlepší výsledek od obnovení prodeje státních dluhopisů určených pro občany.

Na majetkové účty občanů, kteří objednali a uhradili dluhopisy v upisovacím období od 22. března 2021 do 18. června 2021, byly k 1. 7. 2021 připsány Dluhopisy Republiky v celkové jmenovité hodnotě 4 350 879 977 .

Výsledek úpisu považuji za mimořádný úspěch. Nejen, že více než rok zájem o státní dluhopisy stabilně roste, ale dokonce bylo dosaženo třetího nejlepšího výsledku úpisu od obnovení prodeje státních dluhopisů určených pro občany. Dluhopis Republiky tak jako bezpečná a zároveň výhodná forma zhodnocení investovaných prostředků oslovil v uplynulém upisovacím období 4 841 občanů,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. V posledních čtyřech po sobě jdoucích upisovacích obdobích emisí Dluhopisu Republiky, která probíhala od června 2020 do června 2021, upsali občané dluhopisy v celkové jmenovité hodnotě přes 16,6 mld. . Oproti upisovacím obdobím, která probíhala od července 2019 do června 2020, v nichž bylo upsáno přes 7,2 mld. , se tak jedná o nárůst zájmu o emise Dluhopisu Republiky o 129 %.

Ministerstvo financí v tomto upisovacím období nabídlo zájemcům o úpis emisí Dluhopisu Republiky celkem dva typy státních cenných papírů, a to reinvestiční a proti-inflační státní dluhopis s dobou splatnosti 6 let. Největší poptávka byla již tradičně po proti-inflačním dluhopisu, kterého se z celkového počtu prodala naprostá většina.

Novinkou uplynulého upisovacího období je spuštění možnosti založení majetkového účtu prostřednictvím portálu www.eidentita.cz. Zájemci o pořízení emisí Dluhopisu Republiky, kteří dosud nevlastnili žádné státní dluhopisy, si mohou během krátké chvíle zřídit majetkový účet s využitím eObčanky, tedy občanského průkazu s aktivovaným kontaktním čipem vydaným po 1. 7. 2018. Podrobnější informace ohledně zřízení majetkového účtu prostřednictvím www.eidentita.cz jsou k dispozici na internetových stránkách Ministerstva financí v části Elektronický přístup ke správě majetkového účtu.

Atraktivitu státních dluhopisů určených pro občany zcela jistě zvyšuje i skutečnost, že výnosy státních dluhopisů vydávaných od začátku roku 2021 jsou osvobozeny od daně z příjmů. V níže uvedeném grafu je znázorněna celková jmenovitá hodnota dluhopisů upsaných v jednotlivých upisovacích obdobích.

Občané za uplynulých jedenáct upisovacích období již upsali emise Dluhopisu Republiky přes 33 mld. . I přes výrazný růst státního dluhu došlo k dalšímu zvýšení podílu státních dluhopisů určených pro občany na celkovém státním dluhu. Při vyjádření podílu státních dluhopisů určených pro občany na stavu státního dluhu ke konci roku 2019, tedy před neočekávanými finančními změnami způsobenými koronavirovou krizí, by tento podíl činil 2 %.

Nepřetržitý prodej státních dluhopisů pro občany pokračuje dvanáctým upisovacím obdobím, které bylo zahájeno 21. června 2021 a bude ukončeno dne 17. září 2021. Průměrný výnos reinvestičního dluhopisu, který je v rámci právě probíhajícího upisovacího období nabízen k úpisu, byl stanoven ve výši 1,50 %, což představuje vyšší zhodnocení, než v současné době nabízí většina spořicích účtů, jejichž výnosy jsou navíc oproti výnosům státních dluhopisů zdaňovány. V nabídce je opět zařazen také proti-inflační dluhopis, jehož výnos kopíruje vývoj inflace. Obě emise Dluhopisu Republiky budou vydány a připsány na majetkové účty upisovatelů k datu emise 1. října 2021.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

22.03.2021Začíná jedenácté upisovací období emisí Dluhopisu Republiky MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
22.12.2020Dnes končí deváté upisovací období Dluhopisu Republiky MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
21.09.2020Začíná deváté upisovací období emisí Dluhopisu Republiky MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
18.09.2020Dnes končí osmé upisovací období Dluhopisu Republiky MF ČR (Ministerstvo financí ČR)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688