europa.eu (Evropská komise)
Ze světa  |  30.06.2021 18:15:00

Evropský plán boje proti rakovině: Evropská komise zřídila tzv. znalostní centrum

Pacient ležící na lůžku, který má právě probíhající léčbu specializovanym přístrojem ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Komise dnes oficiálně zahájila činnost Znalostního onkologického centra.

Jedná se o první stěžejní akci realizovanou v rámci Evropského plánu boje proti rakovině.

30/06/2021

Toto znalostní centrum je novou internetovou platformu, jež se bude zabývat shromažďováním poznatků a koordinací opatření v boji proti této nejčastější příčině úmrtí osob mladších 65 let v Evropě. Centrum bude mapovat nejnovější poznatky o rakovině a poskytne pokyny v oblasti zdravotní péče a také systémy zajišťování kvality. Zároveň bude sledovat a předvídat výskyt nádorových onemocnění a úmrtnost na ně v celé EU. Na této platformě mohou všechny zúčastněné subjekty sdílet osvědčené postupy, spolupracovat a koordinovat svou činnost tak, aby co nejlépe využívaly znalosti a vědecké poznatky založené na důkazech.

Eurokomisařka odpovědná za oblast zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová k tomu uvedla: Zahájená činnosti Znalostního onkologického centra je první stěžejní akcí realizovanou v rámci Evropského plánu boje proti rakovině. Díky novým poznatkům můžeme nádorová onemocnění lépe pochopit, předcházet jim a léčit je. Výchozím bodem nového přístupu k léčbě rakoviny v EU jsou výzkum a inovace. Zásadní význam pro to, aby zdravotnické orgány a výzkumné instituce mohly tuto problematiku lépe řešit, má sdružování a sdílení nejnovějších poznatků z výzkumu rakoviny, příslušných inovací a technologií, včetně nových individualizovaných a digitálních řešení. K tomu poslouží nové znalostní centrum.“

Marija Gabrielová, eurokomisařka odpovědná za inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež, svou kolegyni doplnila: „Abychom rakovinu porazili, musí své síly spojit všichni – instituce, výzkumní pracovníci, organizace pacientů a také inovátoři. Věda nám může pomoci tuto nemoc a její rizikové faktory pochopit. Potřebujeme však také dostatek znalostí, abychom mohli přijímat potřebná opatření a zachraňovat životy. Díky fungování Znalostního onkologického centra budeme moci společné úsilí koordinovat a využívat nejlepší dostupné poznatky, abychom tento boj vyhráli.“

Jaká je úloha znalostního centra?

Znalostní onkologické centrum je nezávislým zprostředkovatelem vědeckých poznatků, který nabízí pomoc tvůrcům politiky a zároveň rozšiřuje stávající informační systémy, elektronické brány, portály, platformy a databáze Komise týkající se rakoviny. Úkoly centra:

  • mapovat a poskytovat nejnovější poznatky a statistické údaje o rakovině
  • sledovat nejnovější vývoj v oblasti rakoviny, aby bylo možné vyhodnocovat účinnost preventivních strategií a screeningových programů
  • poskytovat pokyny ohledně prevence, screeningu a diagnostiky rakoviny a následné péče s cílem zlepšit účinnost její léčby a snížit nerovnosti mezi regiony EU
  • pomáhat při tvorbě politiky v oblasti prevence rakoviny, a to v souvislosti se životním prostředím a zdravým životním stylem, včetně kontroly spotřeby tabáku a alkoholu
  • identifikovat mezery v oblasti výzkumu nebo politiky
  • poskytnout prostor pro koordinaci mnoha iniciativ zaměřených na rakovinu, a to na jedné platformě
  • pomáhat snižovat nerovnosti v prevenci rakoviny a následné péči v celé EU.

Platforma slouží jako referenční bod pro tvorbu politiky v oblasti prevence, a to prostřednictvím Vědomostního portálu o podpoře zdraví a prevenci onemocnění. Provozuje také Evropský systém informací o rakovině a systémy zajišťování kvality a pokynů pro prevenci, screening a diagnostiku rakoviny a následnou péči.

Znalostní centrum je stěžejní iniciativou Evropského plánu boje proti rakovině, který je prioritou Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové v oblasti zdraví a hlavním pilířem silné evropské zdravotní unie. Plán stanoví nový, ambiciózní přístup ke snížení zátěže spojené s rakovinou v EU – od prevence až po kvalitu života pacientů s rakovinou a přeživších, se zaměřením na opatření, u nichž může EU přinést největší přidanou hodnotu. Navíc plánovaná Evropská mise proti rakovině, která by měla být významnou složkou investic EU do výzkumu rakoviny a příslušných inovací, bude součástí řady klíčových opatření Evropského plánu boje proti rakovině a bude nabízet nové politické koncepce a inovativní řešení pro pacienty.

Znalostní onkologické centrum pomůže těmto iniciativám tak, že bude identifikovat, slaďovat, plánovat a koordinovat vědecká a technická opatření. To povede k lepší prevenci, včasnější detekci díky screeningu a k úspěšnější léčbě a péči, abychom v budoucnu mohli všichni žít zdravější a šťastnější život.

Nové pokyny pro screening a diagnózu rakoviny prsu a následnou péči

Dnes byl rovněž zveřejněn první klíčový výstup znalostního centra: Evropské pokyny a systém zajišťování kvality screeningu a diagnózy rakoviny prsu a následné péče. Tyto pokyny, které vycházejí z vědeckých poznatků a jsou zaměřené přímo na pacienty, poskytují ženám a poskytovatelům zdravotní péče srozumitelný, celkový obraz zdravotní péče u nejčastějšího typu rakoviny, který ženy postihuje. Pomohou snížit výskyt rakoviny prsu a odstranit nerovnosti, pokud jde o výskyt, rozšíření, úmrtnost a míru přežití, mezi zeměmi EU a také mezi jednotlivými regiony. Pokyny a doprovodné příručky pro zajišťování kvality jsou k dispozici online ve znalostním centru a budou aktualizovány vždy, jakmile budou k dispozici nové poznatky.

Souvislosti

Znalostní onkologické centrum spravují vědci ze Společného výzkumného střediska Evropské komise. Mají k tomu velmi dobré předpoklady, protože mají nejen zkušenosti s řízením ostatních znalostních center, ale také odborné znalosti o rakovině. Připravili rovněž pokyny ke zlepšení screeningu, diagnostiky a péče a zabývali se konsolidací osvědčených postupů v oblasti prevence rakoviny a využíváním dat o nádorových onemocněních za účelem monitoringu a projektování zátěže spojené s rakovinou.

Znalostní centra Evropské komise sdružují odborníky, výzkumné pracovníky a tvůrce politiky v rámci Komise i mimo ní. Jejich úkolem je holisticky formulovat politické otázky a vypracovávat vědecky podložené odpovědi.

Znalostní onkologické centrum je 10. znalostním centrem Komise a 9. centrem, které bylo zřízeno pod vedením Společného výzkumného střediska. Doplňuje tak ty, které se zabývají biologickou rozmanitostí, biohospodářstvím, pozorováním Země, globálním zabezpečením potravin a výživy, územní politikou, migrací a demografií, zvládáním rizik katastrof, podvody v potravinářství a kvalitou potravin a tlumočením (pod vedením Generálního ředitelství pro tlumočení Evropské komise – GŘ SCIC).

Další informace

Infografika (PDF)

Video

Znalostní onkologické centrum

Evropský plán boje proti rakovině

Evropská mise proti rakovině

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.