Makroekonomika  |  01.07.2021 10:54:44

PMI opět plný extrémů

Index nákupních manažerů z českého zpracovatelského sektoru v červnu přidal ještě více, než jsme očekávali my a trh (62,1), když vzrostl na 62,7 bodů z květnových 61,8 bodů. Jak jsme již zvyklí z PMI šetření za poslední měsíce, i červnové vydání je plné extrémů, kdy je český průmysl ovlivňován rušením protipandemických restrikcí a přetrvávajícími komplikacemi na výrobní straně. Lepší se tak provozní podmínky a firmy o zákazníky nemají nouzi. Na druhé straně se ale zintenzivňuje problém v podobě chybějícího výrobního materiálu a tlaku na ceny vstupů. Právě zhoršení výkonu dodavatelů, které by běžně znamenalo zlepšování výrobního provozu, aktuálně spíše odráží pandemií způsobené problémy. Tento rozdíl ovšem metodika PMI nezachycuje, což PMI do jisté míry tlačí „uměle“ nahoru.

PMI ve výrobě

 

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v bodech

62,7

61,8

62,1

62,1

Zdroj: Raiffeisenbank, IHS Markit, Bloomberg

Pokud odhlédneme od metodických limitací, je výsledek PMI potvrzením konjunkturálního průzkumu od ČSÚ. Objem výroby v průmyslu opět nabral obrátky (nejsilněji od začátku roku 2018), tempo nových zakázek vzrostlo (nejsilněji od konce roku 2017) a firmy pokračovaly v nabírání nových zaměstnanců. PMI však odhalil, že některé firmy měly problémy najít vhodné kandidáty, což indikuje nesoulad na trhu práce, alespoň z pohledu průmyslových podniků.

Ke zlepšení provozních podmínek i růstu zakázek přispělo rozvolňování restrikcí doma i v zahraničí a s tím související rostoucí důvěra v ekonomiku. Nicméně zlepšující se kondice poptávky naráží na problémy na straně nabídky, což snižuje jinak optimistický pohled na průmysl. Zpoždění v dodávkách výrobního materiálu opět vzrostlo. To ostatně ukazuje graf po pravé straně zobrazující komplikace ve výrobě. Podíl nedostatečné poptávky na zbrzďování produkce klesá, zatímco podíl chybějícího výrobního materiálu roste.

Firmy nestíhají uspokojit poptávku. To indikuje narůstající rozpracovanost a současně klesající stav zásob hotových výrobků. Pokračování tohoto vývoje je rizikem pro výkon průmyslu v následujících měsících . Doposud si ale průmysl vedl navzdory obtížím dobře. Za první čtyři měsíce byl o necelých 13 % nad úrovní stejného minulého roku. Nicméně značnou roli zde sehrává pouhý mechanický efekt velmi nízké srovnávací základny, který již dosáhl svého maxima. V souhrnu aktuální data ukazují na rychlejší meziroční růst průmyslu v roce 2021 než 7 %, se kterými počítá naše prognóza.

To samé platí i pro ceny průmyslových výrobců, které patrně letošní rok zakončí poblíž 4 % než 3 % , se kterými počítáme v prognóze. Rostoucí problémy na nabídkové straně pochopitelně motivují firmy k předzásobování za účelem snížení nejistoty ohledně tempa výroby. To ovšem přiživuje tlak na ceny vstupů.

Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vít Hradil, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688