MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Daně a účetnictví  |  30.06.2021 11:50:00

ČR je mezi prvními zeměmi v EU v národním hodnocení rizik praní peněz

Finanční analytický úřad (FAÚ) předkládá prostřednictvím Ministerstva financí vládě ke schválení Zprávu o druhém kole procesu národního hodnocení rizik v oblasti praní peněz a financování terorismu (NRA). Česká republika je mezi prvními zeměmi, které již zvládly druhé kolo zpracovat.

Nejvýznamnější, tzv. top AML hrozby jsou podle předkládané zprávy podvodná jednání a daňová trestná činnost s navazující praním peněz, praní zahraničních výnosů či hospodářská trestná činnost související s klientelismem. Riziko financování terorismu představuje velmi závažnou hrozbu, nicméně vzhledem k jeho nízké četnosti jej celkově hodnotíme jako střední.

Druhé kolo procesu navíc reflektuje doporučení hodnotícího výboru Moneyval a výstupy z nadnárodního hodnocení rizik (SNRA), které provádí Evropská komise. Rozsáhlý proces zahrnoval šest desítek dílčích procesů, které pokrývají všechna relevantní témata prevence a boje proti praní peněz (AML) a financování terorismu (CFT). Rozsah jde od identifikace klienta ze strany povinné osoby (např. banky) až po odsouzení případného pachatele za posuzovanou trestnou činnost.

„Jsem přesvědčen, že díky dvěma a půl letem trvajícímu procesu národního hodnocení rizik praní peněz a financování terorismu napříč orgány státní správy významně přispíváme k lepšímu porozumění rizikům v této oblasti a tím pádem i k jejich efektivnímu zmírňování odpovídajícími opatřeními,“ uvedl Libor Kazda, ředitel Finančního analytického úřadu a dodává: „Na národní úrovni je tento proces základem pro tvorbu národní strategie proti praní špinavých peněz. Aplikace rizikově orientovaného přístupu má přitom přispět k efektivnější alokaci finančních i lidských zdrojů jak na straně zainteresovaných státních orgánů, tak u spolupracujícího soukromého sektoru.“

V rámci navazujícího Akčního plánu se FAÚ prioritně zaměří zejména na zmírňování zranitelností v oblastech soukromého sektoru, jako jsou platební služby, úschova cenností, obchod s nemovitostmi, poskytování služeb pro právnické osoby a státní fondy, insolvenční řízení a obchody s virtuálními aktivy, s hotovostí či se zlatem. Ve státní sféře se zmírňování zranitelností zaměří zejména na oblasti posílení efektivity trestního stíhání, posílení efektivity odčerpávání nelegálních výnosů, posílení vypovídací hodnoty statistik v oblasti trestního stíhání a posílení efektivity kontroly převozů hotovosti.

Na zpracování se podílely vedle hlavního koordinátora v podobě FAÚ také Ministerstvo financí, Generální finanční ředitelství (GFŘ) a Generální ředitelství cel (GŘC). Zapojily se také kontaktní osoby z Policie ČR, Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), Nejvyššího soudu, České národní banky (ČNB), České obchodní inspekce, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, zpravodajských služeb a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace. Dílčím způsobem spolupracovali i ministerstva spravedlnosti (MSP), vnitra (MV), zahraničních věcí, pro místní rozvoj, kultury, průmyslu a obchodu. Procesu se účastnili také zástupci povinných osob a vybraných neziskových organizací v počtu téměř sto padesát kontaktních osob. Jednotlivé kapitoly zprávy byly zpracovány FAÚ a dále Policií ČR, NSZ, MSP, MV, ČNB, GŘC a GFŘ.

Mezi hlavní úkoly Finančního analytického patří příjem a analýza oznámení o podezřelých obchodech od povinných osob a dalších podnětů, kontrolní činnost a vedení řízení o přestupcích a správních deliktech, právní agenda spojená s přípravou předpisů v oblasti boje proti praní špinavých peněz, financování terorismu a mezinárodních sankcí a spolupráce s více než 150 partnerskými zpravodajskými jednotkami z celého světa.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.