Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  29.06.2021 09:57:31

Meziroční pokles HDP byl v prvním čtvrtletí tažen propadem spotřeby domácností a hrubé tvorby fixního kapitálu

Zpřesněné údaje o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí potvrzují mezičtvrtletní pokles o 0,3 %, v souladu s předchozím údajem i s tím, jak na ekonomickou aktivitu dopadala omezení související s koronavirem. Meziroční pokles HDP dle zpřesněných údajů činil 2,4 %, předchozí údaj hovořil o poklesu o 2,3 %. Zároveň byly revidovány údaje za roky 2019 a 2020: dle aktualizovaných údajů vrostl HDProce 2019 o 3 % (původní statistika pracovala s růstem 2,2 %), v roce 2020 činil propad HDP 5,8 % (původně byl loňský pokles HDP reportován na úrovni 5,6 %).

Meziroční pokles HDP byl v letošním prvním čtvrtletí tažen propadem spotřeby domácností a hrubé tvorby fixního kapitálu, nepříznivý vliv měl také zahraniční obchod (čisté exporty zboží a služeb). Naopak, meziroční růst v prvním čtvrtletí vykázala spotřeba vlády, příznivý příspěvek k výkonu HDP měla také tvorba zásob.

Na straně tvorby HDP byl meziroční pokles v letošním prvním čtvrtletí způsoben nižším výkonem v některých odvětvích služeb, v prvé řadě v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství, meziroční propad vykázalo také stavebnictví.

Za celý rok 2021 lze čekat návrat HDP k celoročnímu růstu, náš odhad růstu české ekonomiky v letošním roce činí 3,3 %.

Letošní druhé čtvrtletí s veškerou pravděpodobností přinese mezičtvrtletní růst HDP a díky statistickým efektům nízké srovnávací základny bude ve druhém čtvrtletí vykázán rekordně silný meziroční přírůstek HDP. Oživení ekonomiky souvisí s pokrokem ve vakcinaci, s nímž je spojeno uvolňování omezení souvisejících s pandemií v odvětvích služeb a v maloobchodu.

Tuzemskému průmyslu a exportérům zároveň pomáhá oživení ekonomik našich hlavních obchodních partnerů, ať již hovoříme o západní či střední Evropě.

Zajímavý je pohled na statistiku sektorových účtů za letošní první čtvrtletí: ta ukazuje stále velmi vysokou míru úspor domácností, což stále souviselo s faktickou nemožností výrazněji utrácet s tím, jak fungování služeb i maloobchodu bylo v prvním čtvrtletí stále výrazně omezeno.

Míra úspor domácností

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na jednoho obyvatele sice v letošním prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 3,5 %, reálná spotřeba na obyvatele se ale meziročně snížila o 3,4 %. Přesto ale míra úspor domácností oproti závěru loňského roku mírně klesla a naopak se mírně zvýšila míra investic.

Na straně nefinančních podniků se v letošním prvním čtvrtletí zvýšila míra zisku, a to na nejvyšší úroveň od závěrečného čtvrtletí roku 2017, zde je ale nutno zdůraznit, že na růst míry zisku v letošním prvním čtvrtletí měly významný vliv přijaté dotace.

Dále se ale mírně snížila míra investic nefinančních podniků, což lze přiřadit omezením a nejistotám souvisejícím s pandemií.

Do dalších čtvrtletí včetně letošního druhého čtvrtletí lze čekat další pokles míry úspor domácností s tím, jak se se znovuotevřením služeb a maloobchodu rozšířila škála příležitostí pro realizaci spotřeby a tedy pro výraznější utrácení.

Vývoj příjmů dává domácnostem prostor k navýšení spotřebních výdajů z úrovní, jež byly v souvislosti s pandemií hodně nízké.

Směrem nahoru by se měla vydat také míra investic nefinančních podniků: tento obrat se sice nemusí nezbytně dostavit hned v letošním druhém čtvrtletí, nicméně lze předpokládat, že k němu v průběhu letošního roku dojde s tím, jak ukončení pandemických omezení a s ním spojené oživení ekonomiky dodají podnikům impuls pro navyšování jejich výrobních kapacit.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Čt 10:12  Ranní okénko - Fed drží linii Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Čt   9:42  FED ponechal úrokové sazby beze změn Research (Česká spořitelna)
Čt   9:38  Ranní přehled: Index PX překonal 1200 bodů Research (J&T BANKA)
Čt   7:56  Dolár oslabuje počas Powellovej konferencie X-Trade Brokers (XTB)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.