Export (export.cz)
Investice  |  25.06.2021 13:36:40

V Praze proběhla konference ekonomických diplomatů 2021

V PRAZE PROBĚHLA KONFERENCE EKONOMICKÝCH DIPLOMATŮ 2021

Ve dnech 21. – 25. června 2021 se v Praze uskutečnila každoroční konference ekonomických diplomatů, kteří působí na českých zastupitelských úřadech v zahraničí. Konferenci s účastí stovky ekonomických diplomatů se podařilo zorganizovat přes komplikace v cestování způsobené pandemií covid a při dodržení všech platných protiepidemických opatření během jejího průběhu.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Foto: MZV

Vzhledem k přetrvávajícím protiepidemickým opatřením se konference konala v tzv. hybridním formátu, kdy se jí část ekonomických diplomatů zúčastnila distančně on-line. Externí hosté mohli sledovat přímý přenos konference z Velkého sálu Černínského paláce na Facebookovém profilu Ekonomické diplomacie a Youtube. Ekonomičtí diplomaté, kterým situace neumožnila osobní účast na konferenci v Praze, nepřišli ani o účast na dalších částech konference, kterých se účastnili prostřednictvím online videokonferencí.

V pondělí ráno zahájili konferenci svými video-zdravicemi předseda vlády České republiky Andrej Babiš a ministr zahraničních věcí České republiky Jakub Kulhánek. Konference dále probíhala formou moderovaných diskusních bloků. Na konferenci vystoupila mj. hlavní ekonomika Raiffeisenbank Helena Horská, která mluvila nejen o roli státuekonomice, ale také o potřebě soustředit se jak na podporu exportu zboží, tak také služeb. Odpolední blok věnovaný ekonomické situaci České republiky v roce 2021, jejímu výhledu a financování přinesl živou a podnětnou diskuzi mezi Josefem Středulou, předsedou ČMKOS, Vladimírem Dlouhým, prezidentem Hospodářské komory ČR, Radkem Špicarem, viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR a Miroslavem Singerem, hlavním ekonomem Generali CEE Holding a bývalým guvernérem ČNB. Tématem byl také národní plán obnovy, inflace a rozpočtová politika.

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa se zúčastnil diskuzního bloku o restartu ekonomiky, obchodu, cestovního ruchu a kultury. Na tomto bloku diskutoval společně s náměstkem ministra kultury Jiřím Vzientekem, ředitelem agentury CzechTourism Janem Hergetem a s dalšími řečníky. Tématem byly nejen výzvy pro českou ekonomiku a české firmy na zahraničních trzích, ale také restart cestovního ruchu v České republice. S tím souvisí další důležité téma, kterým je potřeba kvalitní propagace České republiky v zahraničí. To se týká nejen hlavního města, ale i českých regionů. Skvělým příkladem je propagační video „From Castle to Castle“ společnosti Red Bull, na jehož vzniku se podílela agentura CzechTourism.

Náměstek Tlapa při příležitosti konference ekonomických diplomatů také představil novou Mapu strategických příležitostí, která firmám nabízí přehled perspektivních sektorů na zahraničních trzích v době pandemie. Letos publikace vychází ve dvou verzích – teritoriální a sektorové a českým firmám a podnikatelům je k dispozici zdarma (online zde).

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek se v úterý ráno osobně setkal s týmem českých ekonomických diplomatů ve Velkém sále Černínského paláce. Ve svém vystoupení připomněl, že ekonomická diplomacie patří mezi klíčové priority Ministerstva zahraničních věcí ČR. Zhodnotil uplynulý rok, poděkoval ekonomickým diplomatům za jejich úspěchy a dlouhodobou podporu českých firem v zahraničí a projednal s nimi priority a úkoly pro českou ekonomickou diplomacii pro nadcházející rok. Ministr Kulhánek konkrétně ocenil nové souhrnné teritoriální informace a Mapu strategických příležitostí, které představují velkou hodnotu pro české podnikatele a podporu exportu ČR.

Následně na konferenci vystoupil také místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Ministři Kulhánek i Havlíček ocenili konstruktivní spolupráci obou rezortů v oblasti podpory vnějších ekonomických vztahů České republiky. Úterní program pokračoval blokem věnovaným prioritám předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, kterého se Česká republika ujme  1. července 2022. Po zbytek dne ekonomičtí diplomaté absolvovali interní školící kulaté stoly.

Ve středu se ekonomičtí diplomaté setkali s předsedy podnikatelských asociací a zástupci rezortních ministerstev na sektorových kulatých stolech, které byly zaměřené na letecký, obranný a bezpečnostní průmysl; zemědělství a potravinářství; zdravotnictví a nanotechnologie; digitalizaci, blockchain a fintech; a strojírenství, dopravu a dobývací techniku. Zde měli příležitost prodiskutovat s podnikatelskými asociacemi jejich plány a potřeby v jednotlivých zahraničních teritoriích, navázat nové kontakty a projednat konkrétní společné projekty v zahraničí. Sektorových kulatých stolů se zúčastnili zástupci Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, Asociace leteckých výrobců, Potravinářské komory ČR, Asociace nanotechnologického průmyslu, Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků, Elektrotechnické asociace, ICT Unie, České fintech asociace, České dobývací techniky a dalších asociací a svazů.

Od středy do pátku proběhly konzultace ekonomických diplomatů s exportními firmami, které organizoval Svaz průmyslu a dopravy České republiky. Ekonomičtí diplomaté celkem absolvovali 150 osobních schůzek s firmami. Letošní konzultace bylo nutné přizpůsobit aktuálně platným epidemiologickým nařízením, proto ekonomičtí diplomaté cestovali na schůzky přímo do firem v Praze. Pro mimopražské firmy Svaz průmyslu a dopravy České republiky připravil možnost schůzky uskutečnit v jeho sídle v Praze. Největší zájem firmy projevily o konzultaci s ekonomickými diplomaty, kteří působí na zastupitelských úřadech v Německu, Chile a ve Spojených státech amerických.

Akci doplnila online jednání s řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade a ekonomickými diplomaty, kteří nebyli fyzicky přítomni v České republice, E-MEET EXPORT 2021. Organizace těchto online jednání byla v gesci agentury CzechTrade.

Cílem každoroční konference ekonomických diplomatů je zprostředkovat ekonomickým diplomatům českých ambasád v zahraničí informace o novinkách a prioritách v oblasti prosazování českých ekonomických zájmů v zahraničí, aktuální ekonomické situaci České republiky a jejím výhledu, zhodnocení spolupráce jednotlivých resortů zapojených do podpory vnějších ekonomických vztahů a nabídnout pohled českých firem na formy státní podpory exportu. Nedílnou součástí je zhodnocení celoroční práce ekonomických diplomatů. Z celkového počtu 109 zastupitelských úřadů skončilo 74 v kategorii A, tzn. v té nejlepší.

Během pandemie vzrostl zájem firem o individuální služby ambasád, které Ministerstvo zahraničních věcí ČR neustále rozvíjí a přizpůsobuje potřebám a požadavkům českých firem. Ekonomičtí diplomaté za uplynulý rok poskytli českým firmám a podnikatelům 508 služeb.

&

??

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět

The post V PRAZE PROBĚHLA KONFERENCE EKONOMICKÝCH DIPLOMATŮ 2021 appeared first on MZV.

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

St 23:31  20. října: Tohle potřebujete vědět (nejen) o středečním obchodování v USA Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
St 23:28  Smart contracts (2. díl) Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
St 22:25  Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)

Přečtěte si také:

17.06.2021Konference ekonomických diplomatů 2021 Export (export.cz)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.