mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  21.06.2021 11:57:00

Aktuální pravidla pro cestování do České republiky z Finska - Finsko patří do kategorie zemí se středním rizikem výskytu COVID-19 (oranžová).

Aktuální pravidla pro cestování do České republiky

22.02.2021 / 09:00 | Aktualizováno: 21.06.2021 / 11:57

Při cestách z Finska do České republiky je stanovena povinnost se před cestou podrobit antigennímu nebo RT-PCR testu (neplatí u osob vyjmenovaných níže v bodě 2 v případě, že využijí individuální dopravu nebo se mohou prokázat certifikátem Ministerstva zdravotnictví ČR o absolvovaném očkování v ČR) a vyplnit elektronický Příjezdový formulář. Cizinci v současnosti mohou přicestovat do ČR jen v nezbytně nutných případech - cesty do zaměstnání nebo k výkonu podnikatelské činnosti, zajištění péče o děti, osoby příbuzné nebo zvířata, nezbytné cesty k lékaři či do sociálních zařízení, včetně nezbytného doprovodu osob příbuzných a blízkých, vyřízení neodkladných úředních nebo havarijních záležitostí, účast na pohřbu, cesty za účelem účasti na vzdělávání. V případě cizinců tak není možná cesta za účelem turistiky nebo návštěvy přátel a běžné návštěvy rodiny (ani u rodinných příslušníků českých občanů, rozhoduje účel cesty).

Ministerstvo zdravotnictví ČR aktuálně zařazuje Finsko do kategorie zemí se středním rizikem výskytu COVID-19 (oranžová).

Při cestě z Finska do ČR je tak stanovena povinnost (platí pro cizince, pokud se jedná o výše uvedený účel cesty, i občany ČR):

1. Vyplnit elektronický Příjezdový formulář před vstupem na území ČR a při hraniční nebo pobytové kontrole předložit potvrzení o jeho vyplnění;

2. Před vstupem na území České republiky disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu; antigenní test musí být proveden nejvýše 24 hodin a RT-PCR test nejvýše 72 hodin před započetím cesty; akceptována je listinná i elektronická podoba potvrzení (ne sms), pokud je v něm uvedeno jméno, příjmení a datum narození adresáta.

Tato povinnost (2.) neplatí pro občany ČR, jejich rodinné příslušníky, občany EU s přechodným pobytem na území ČR a cizince s trvalým pobytem na území ČR, pokud se nepřepravují veřejnou dopravou, vč. letecké. Pokud tyto osoby neabsolvují test před cestou, musí se po vstupu na území ČR do 5 dnů na vlastní náklady podrobit antigennímu testu nebo RT-PCR testu na COVID-19. V případě pozitivního testu méně než 14 dnů před plánovaným vstupem na území ČR mají tyto osoby povinnost přepravovat se na území ČR a poté v rámci území ČR individuální dopravou, je-li to možné. Pokud to možné není, jsou tyto osoby v případě přepravy veřejnou dopravou povinny informovat o možném přetrvávajícím onemocnění COVID-19 před započetím cesty dopravce. Po vstupu na území je daná osoba povinna informovat zdravotnické pracovníky provádějící test na COVID-19 a místně příslušnou krajskou hygienickou stanici o možném přetrvávajícím onemocněn a dále je povinna dodržovat po vstupu na území ČR izolaci, a to po dobu 3 dnů od odeznění příznaků onemocnění, nejméně však 14 dní od prvního testu, který prokázal přítomnost onemocnění, a to pokud krajská hygienická stanice nerozhodne jinak.

V rámci metropolitního regionu (Helsinky a Uusimaa – HUS) si lze nově nechat vystavit certifikát v angličtině k výsledku testu na COVID-19 provedenému v některém z veřejných zdravotnických zařízení (HUS). V nich lze test absolvovat i test si nechat vystavit zdarma (https://koronatietoni.fi/), podmínkou je ovšem mít zřízeno finské osobní číslo (henkilötunnus) a mít ve Finsku bankovní účet, tuto možnost tak mohou využít pouze osoby, které ve Finsku dlouhodobě žijí.

Uvedené povinnosti (1. a 2.) neplatí pro:

  • - osoby mladší 5 let,
  • - pracovníky mezinárodní dopravy,
  • - občany členských států EU a cizince s dlouhodobým nebo trvalým pobytem v EU, kteří letecky tranzitují přes ČR do 12 hod. nebo cestují do nebo z ČR na dobu nepřesahující 12 hod.,
  • - akreditované členy diplomatických misí v ČR, držitele služebních pasů vydaných Českou republikou a držitele diplomatických pasů cestující služebně a úředníky mezinárodních organizací, pokud jejich pobyt na území ČR nebo mimo území ČR nepřekročí 72 hod.
  • - občany ČR, členských států EU a držitele platného dlouhodobého víza, průkazu o povolení k dlouhodobému, přechodnému nebo trvalému pobytu na území ČR, kteří předloží písemné lékařské potvrzení v anglickém jazyce, a to lékařem působícím v ČR nebo v jiném členském státě EU o tom, že prodělali onemocnění COVID-19, že nemají klinické známky onemocnění a od prvního pozitivního výsledku PCR testu uplynulo alespoň 14 dní, ne však více než 180 dní; potvrzení musí obsahovat razítko, identifikační údaje lékaře a telefonické spojení (vzor potvrzení je v příloze).
  • Podrobněji zde (bod I.6).

Cestující ze zemí se středním a vysokým rizikem nákazy (mezi ně patří nyní i Finsko), jenž se mohou prokázat národním certifikátem vydaným ČR, Chorvatskem, Maďarskem, Německem, Polskem, Rakouskem, Slovenskem nebo Slovinskem o provedeném očkování proti COVID-19 a u nichž uplynulo a) v případě dvoudávkového schématu nejméně 22 dní ale ne více než 3 měsíce od aplikace první dávky očkovací látky, b)v případě dvoudávkového schématu a v případě aplikace druhé dávky ne více než 9 měsíců od aplikace první dávky očkovací látky, c) v případě jednodávkového schématu nejméně 22 dní ale ne více než 9 měsíců od aplikace dávky očkovací látky, nemusejí před vstupem do ČR a popř. i po něm absolvovat test na COVID-19 ; zůstává však povinnost vyplnit Příjezdový formulář.

K pravidlům cestování do ČR z jiných zemí informace zde.

V případě nejistoty ohledně pravidel u konkrétní cesty lze využít email a telefonní linku Ministerstva vnitra ČR: +420 974 801 801, cestovani.covid19@mvcr.cz

Informace k aktuálním opatřením na území ČR v souvislosti s šířením COVID-19 k dispozici zde.

přílohy

Lékařské potvrzení o prodělání COVID - 69 KB PDF (Acrobat dokument) 28.2.2021
https://www.mzv.cz/file/4222062/lekarske_potvrzeni_covid_19_od_15_02_2021.pdf


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.