mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  16.06.2021 10:25:00

Česká republika financuje projekt Adopce moldavských řek – proběhly návštěvy místních komunit i oslavy dne biodiverzity

Česká republika financuje projekt Adopce moldavských řek – proběhly návštěvy místních komunit i oslavy dne biodiverzity

16.06.2021 / 10:21 | Aktualizováno: 16.06.2021 / 10:25

Arnika v Moldavsku za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí České republiky, realizuje projekt „Adopce moldavských řek: Podpora komunit na obou březích Dněstru“. V květnu se tým Arniky vydal do Moldavska, aby pokračoval v mezinárodní spolupráci zaměřené především na ochranu řek a podporu komunit na obou březích Dněstru. České i moldavské experty na ochranu přírody a účast veřejnosti v rozhodovacích procesech a organizátory komunitních akcí a kampaní čekal v rámci společné cesty program nabitý setkáními s místními aktivisty či plánováním výsadeb stromů, došlo však také na demonstraci za lepší financování národních parků a odebíraly se vzorky z místních pramenů.

V Podněstří navštívil tým neziskovou organizaci Lékaři pro životní prostředí, aby pomohl s plánováním výsadeb stromů a řešením souvisejících problémů, jako jsou nedostatečné financování systematické práce na obnově lesů a chybějící vybavení, ale také eroze a vymílání břehů během dešťů či extrémní sucha. Pokračovalo se pak do vesnice Doibani, kde bylo v minulosti skladiště pesticidů a nově vysázené jehličnany by tu měly pomoci zamezit přístupu lidí i zvířat na stále kontaminovanou půdu.

Arnika a Eco-TIRAS vyrazili také do přírodní rezervace Iagorlic, která je díky specifickým a rozmanitým biotopům domovem mnoha ohrožených druhů, zejména vázaných na vodní prostředí, a zároveň je centrem povodí malých řek Podněstří. Problémem jsou zde kolísání hladiny Dněstru kvůli ukrajinským přehradám, časté masové úhyny ryb i kontaminace toxickými látkami ze starých sovětských odkališť na území Ukrajiny při povodních. Také zde jsou plánovány výsadby stromů a podpora rozmnožování vzácnějších druhů ryb.

Se skupinou aktivních turistů a ochránců přírody v Rybnici tým připravoval výsadbu pásu stromů podél řeky Suchá Rybnica, což by pomohlo bojovat se suchem, povodněmi a erozí. Navštívil také údolí u obce Strojenci, kde došlo k privatizaci velké části údolí a zamezení přístupu lidí do lesa po výstavbě luxusních vil. Aktivisté zde pravidelně uklízejí okolí potoka výše v horách, které stále slouží k rekreaci.

Během cesty členové týmu navázali spolupráci také s občanskou iniciativou v údolí řeky Kamenka s cílem zpřístupnit a udržovat místní prameny a oživit zájem místních i turistů, v povodí řeky Baltata pak navštívili místa loňských výsadeb stromů, aby ohodnotili jejich úspěšnost a naplánovali výsadby letošní, zejména s ohledem na ochranu a revitalizaci řeky a jejích břehů.

Závěrečným místem při návštěvách místních komunit pak byla Tipova - vesnice, která se potýká s nárůstem turismu a zdejší přírodní rezervace nemá ani přes řadu ohrožených druhů rostlin přesné hranice, správu či stráž, ani rozpočet na správu a adekvátní infrastrukturu či značky, což se promítá v ničení přírody automobily, hromadění odpadků, nelegální kempování či zapalování ohňů.

Jelikož se v průběhu mise slavil Světový den biodiverzity, rozhodli se zástupci Arniky a Eco-TIRAS upozornit také na vážný problém, kterým je neexistence financování moldavských národních parků ze státního rozpočtu. Kvůli nedostatku peněz jsou pak správy nuceny k samofinancování např. z prodeje dříví a dalších přírodních zdrojů. Při příležitosti mezinárodního dne pro ochranu druhové rozmanitosti proto tým inicioval demonstraci před ministerstvy zemědělství, regionálního rozvoje a životního prostředí a financí v Kišiněvu, aby upozornil úřady i veřejnost na toto nevratné ohrožování moldavské přírody, lesů a biodiverzity, a vyzval politiky a úředníky ke změně legislativy.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.