europa.eu (Evropská komise)
Ze světa  |  15.06.2021 11:15:00

Evropská komise: Vycházíme z pandemie silnější, učíme se ze získaných zkušeností

covid-19_measures@EC Audiovisual Service
EC Audiovisual Service

Komise dnes předkládá sdělení o prvních ponaučeních získaných v souvislosti s pandemií COVID-19 za posledních 18 měsíců. Tato ponaučení tvoří základ pro zlepšení opatření na úrovni EU i na vnitrostátní úrovni.

Díky tomu bude možné lépe předvídat rizika pro veřejné zdraví a zlepšit nouzové plánování, aby bylo lze rychleji a účinněji společně reagovat na všech úrovních.

15/06/2021

Desítka ponaučení se zaměřuje na to, co je třeba zlepšit a co lze v budoucnu učinit lépe. Výčet ponaučení není vyčerpávající, ale poskytuje první přehled o tom, co je nyní zapotřebí vyřešit ku prospěchu všech Evropanů:

  1. Pro rychlejší odhalování a účinnější reakce je nezbytný důkladný celosvětový zdravotní dozor a zdokonalený evropský systém shromažďování informací o pandemii. EU by měla stát v čele úsilí o navržení nového spolehlivého celosvětového systému dozoru využívajícího srovnatelné údaje. V roce 2021 bude spuštěn nový a zdokonalený evropský systém shromažďování informací o pandemii.
  2. Jasnější a koordinovanější vědecké poradenství by usnadnilo politická rozhodnutí a komunikaci s veřejností. EU by měla do konce roku 2021 jmenovat hlavního evropského epidemiologa a odpovídající řídící strukturu.
  3. Zvýšená připravenost vyžaduje neustálé investice, kontrolu a přezkumy. Evropská komise by měla vypracovat výroční zprávu o stavu připravenosti.
  4. Je zapotřebí umožnit rychlejší a snazší aktivaci nouzových nástrojů. EU by měla vytvořit rámec pro vyhlášení pandemického nouzového stavu EU a aktivaci souboru nástrojů pro krizové situace.
  5. Koordinovaná opatření by měla být pro Evropu samozřejmostí. Do konce roku by mělo dojít ke schválení Evropské zdravotní unie a měla by být posílena koordinace a provázanost pracovních metod mezi institucemi.
  6. K zajištění dostupnosti kritického vybavení a léků jsou zapotřebí partnerství veřejného a soukromého sektoru a silnější dodavatelské řetězce. Počátkem roku 2022 by měl být v provozu Úřad EU pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA) a co nejdříve by měl být zřízen významný projekt společného evropského zájmu týkající se zdraví, který otevře cestu průlomovým inovacím v oblasti léčivých přípravků. Projekt EU FAB by měl EU zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu 500–700 milionů dávek očkovacích látek ročně, přičemž polovina těchto dávek by měla být připravena v prvních šesti měsících pandemie.
  7. Celoevropský přístup je nezbytný pro urychlení, rozšíření a zefektivnění klinického výzkumu. Měla by být zřízena rozsáhlá platforma EU pro multicentrická klinická hodnocení.
  8. Schopnost vypořádat se s pandemií závisí na trvalých a zvýšených investicích do systémů zdravotní péče. Je nutné podpořit členské státy, aby v rámci svých investic do oživení a odolnosti posílily celkovou odolnost systémů zdravotní péče.
  9. Prevence, připravenost a reakce na pandemii jsou pro Evropu globální prioritou. EU by měla i nadále stát v čele celosvětové reakce, zejména prostřednictvím nástroje COVAX. Navíc by se měla zasadit o posílení globální struktury zdravotní bezpečnosti tím, že posílí Světovou zdravotnickou organizaci. Měla by být rovněž rozvíjena partnerství s klíčovými partnery v oblasti připravenosti na pandemii.
  10. Je třeba vyvinout koordinovanější a propracovanější přístup k boji proti zavádějícím informacím a dezinformacím.

Další kroky

Tato zpráva o prvních ponaučeních z pandemie COVID-19 poslouží jako podklad pro jednání vedoucích představitelů na červnovém zasedání Evropské rady. Zpráva bude předložena Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie. Komise pak v druhé polovině roku 2021 představí konkrétní výsledky.

Členové sboru komisařů se vyjádřili takto:

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla: „Komplexní reakce EU na pandemii měla bezprecedentní rozsah a uskutečnila se v rekordním čase, což dokazuje význam evropské spolupráce. Společně jsme dosáhli toho, co by žádný členský stát EU samostatně nezvládl. Ale také jsme se dozvěděli, co funguje dobře a kde bychom se mohli v případě budoucích pandemií zlepšit. Nyní musíme tyto poznatky využít a zasadit se o změny k lepšímu.“

Místopředseda pro podporu evropského způsobu života Margaritis Schinas dodal: „Navzdory tomu, že je zdravotní politika na evropské úrovni stále v plenkách, byla reakce EU na pandemii rozsáhlá a zahrnovala širokou škálu bezprecedentních iniciativ, které byly navrženy a realizovány v rekordním čase. Naše kroky byly rychlé, ambiciózní a ucelené. Mimo jiné díky bezprecedentní solidaritě orgánů EU, která přispěla k jednotné reakci EU. A to musí být základem pro další práci. Bylo by pošetilé usínat na vavřínech. Dnes vymezujeme konkrétní oblasti, o kterých víme, že v nich můžeme a musíme udělat více, aby bylo možné v budoucnu reagovat na zdravotní rizika účinnějším způsobem. Tato krize může být katalyzátorem další evropské integrace v oblastech, kde je jí nejvíce zapotřebí.“

Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová se k tématu vyjádřila následovně: „Musíme tuto nebývalou krizi v oblasti veřejného zdraví vidět jako něco, co nás posílí. Klíčové ponaučení z koronavirové krize zní: je třeba přeměnit ad hoc řešení, která byla použita při zvládání krize, na trvalé struktury, díky nimž budeme v budoucnu lépe připravení. Potřebujeme co nejdříve vytvořit silnou evropskou zdravotní unii. V případě ohrožení veřejného zdraví nebo jiné pandemie nelze ztrácet čas. Nouzová opatření se musí stát strukturální kapacitou. Právě solidarita, odpovědnost a společné úsilí na evropské úrovni při řešení hrozeb, které se nás všech stejných dílem dotýkají, nám umožní překonat tuto i budoucí krize.“

Souvislosti

S tím, jak se krize začala rozvíjet, vypracovala EU širokou škálu reakcí v oblasti zdravotní politiky, což dokládá společný přístup k očkovacím látkám prostřednictvím strategie EU pro očkovací látky a iniciativy v rámci celé řady dalších politik. Díky iniciativě „zelených pruhů“ byla zajištěna dostupnost potravin a léčivých přípravků na celém jednotném trhu. Společným přístupem k hodnocení míry infekcí v různých regionech se výrazně posílila konzistentnost testování a karantén. Nedávno byl v rekordním čase sjednán a zaveden projekt vydávání digitálních COVID certifikátů EU, což připravilo půdu pro bezpečné obnovení cestovního ruchu a cestování během tohoto léta i po jeho skončení. EU zároveň přijala rozhodná opatření k řešení hospodářských důsledků pandemie. Tato opatření ve značné míře vycházela ze zkušeností a opatření koncipovaných k řešení předchozích výzev a krizí v hospodářské a finanční oblasti.

Tyto úspěchy však nezakrývají obtíže, s nimiž jsme se potýkali, zejména při zvyšování výrobních kapacit, a to částečně kvůli tomu, že chyběl trvale integrovaný přístup k výzkumu, vývoji a výrobě, čímž se zpomalila počáteční dostupnost očkovacích látek. Ačkoli se tento problém od té doby řeší, jsou ke zmírnění budoucích nepříznivých zdravotních událostí nebo krizí zapotřebí dlouhodobější řešení.

Další informace

Sdělení o využití prvních zkušeností z pandemie COVID-19

Stránky Evropské komise týkající se opatření v reakci na koronavirus

Bezpečné a účinné vakcíny v EU

Digitální COVID certifikát EU:

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.