Pim Brands (Ronda Invest)
Okénko investora  |  12.06.2021 16:50:38

Vývoj ceny nájmů v době pandemie a co můžeme očekávat

Zřejmě jste zaslechli informaci, že pandemie měla vliv na výši nájemného. Nicméně podle statistik nájemné pokleslo pouze v Praze, Karlových Varech, v Olomouci a v Pardubicích. V ostatních městech naopak vzrostlo. Je tedy zajímavé se podívat, co tyto výkyvy v cenách nájmů způsobilo
a zamyslet se nad dalším možným vývojem na trhu s nájemními nemovitostmi. Jak se tedy bude pohybovat cena nájemného na rezidenčním trhu nemovitostí v dalším období?

 

Průměrná cena pronájmu 1m2/měsíc v Kč

Zdroj: Realitymix.cz

Pandemie s sebou přinesla restrikce prakticky ve všech zemích světa – lidé stále nemohou volně cestovat. Jako první to odnesly byty pro krátkodobé ubytování. Právě velké procento bytů využívaných zejména turisty způsobilo dramatický pokles cen nájmů u těchto bytů. Majitelé bytů byli nuceni proměnit své nemovitosti na klasické nájemní byty, čímž vznikl krátkodobě převis nabídky nad poptávkou. Tento jev tedy následně snížil cenu nájemného všech bytů v Praze a zvýšila se dostupnost bydlení v lukrativních lokalitách pro místní občany. Nejvíce patrný pokles logicky zaznamenaly ty části Prahy, které jsou i turisticky nejatraktivnější – tedy Praha 2 a Praha 1. Pokles nájemného v Praze lze tedy vysvětlit jednoduše náhlým odlivem turistů. 

Mírný pokles nájmu v Karlových Varech může být způsobený rovněž odlivem rusky mluvících turistů, kteří mají v oblibě lázně i promenádu a město hojně navštěvují. Co ovšem zapříčinilo pokles nájmu v Pardubicích nebo Olomouci? Město Pardubice vyhlásilo snížení nájmu o 30 % u bytů v majetku města na déle než půl roku, což se mohlo promítnout do statistiky nájemného. Za další je třeba si uvědomit, že prakticky po celou dobu pandemie měli omezený vstup do země zahraniční pracovníci, kteří také mají potřebu někde bydlet a platí nájem. Navíc studenti mnohdy rušili své pronájmy, a raději bydleli doma u rodičů. I tento faktor se mohl nepříznivě odrazit na ceně nájemného v konkrétních městech. Níže je možné vidět detailní vývoj cen nájemného v různých velkých městech v ČR.

Co nás čeká do budoucna na trhu s rezidenčními nemovitostmi?

Samozřejmě je mnoho faktorů, které mohou ovlivnit budoucí vývoj na trhu s nemovitostmi. Nicméně pokud se podíváme do sousedních zemí, tak mnoho z nich začíná na léto rozvolňovat a vyloženě lákají Čechy na dovolenou (Chorvatsko, Řecko, Španělsko). Další promarněnou turistickou sezónu si nemohou některé země již dovolit. Právě ekonomická situace zemí a jejich předlužení by mohlo vést k opětovnému oživení trhu s krátkodobými pronájmy již během letních prázdnin. Vzhledem k relativně pomalým krokům jednotlivých vlád, řadou trvajících cestovních omezení a nutnosti alespoň dvou dávek očkování ovšem nelze předpokládat, že se krátkodobé ubytování dostane na čísla před pandemií ihned. Hodně lidí dá přednost dovolené v tuzemsku. Se znovuzavedením plného nájemného je možné, že někteří pronajímatelé zjistí, že jejich nájemníci najednou nejsou schopni splácet tržní nájemné. Zejména kvůli státním balíčkům a relativně nízké nezaměstnanosti těchto lidí však pravděpodobně nebude mnoho. Návrat studentů do škol lze očekávat až v září, tedy i poptávka po ubytování v září opět vzroste. Tlak firem na povolení pobytu zahraničních pracovníků sílí, jelikož se některé firmy musely vypořádat s velkými výpadky pracovních sil. Návrat k běžnému stavu by se měl promítnout do pár měsíců, jelikož některé firmy čelí vážným problémům s opožděním dodávek z důvodu absence pracovníků. Z uvedeného vyplývá, že vývoj závisí zejména na rychlosti rozvolňování. V žádném případě pokles nájemného není způsobený špatným stavem ekonomiky nebo sníženou poptávkou, ale vše zatím odkazuje na pouhé dopady restrikcí vyvolané pandemií. Při obnovení škol a rozšíření možností cestování pro turisty i zahraniční pracovníky lze očekávat pozvolný opětovný nárůst nájemného.

Pim Brands

Pim Brands má jako analytik společnosti RONDA INVEST několikaletou praxi ze světa finančních trhů. Studoval na Fakultě informačních technologií ČVUT a kromě analytické činnosti se také aktivně podílí na vývoji algoritmického obchodování a online marketingu. Ve volném čase se věnuje studiu cizích jazyků a jak technické, tak fundamentální analýze trhu. Jeho oblibou je japonská kultura, cestování a sport.


RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani

Více informací na https://www.rondainvest.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

St 15:43  Zveřejňování dezinformací komplikuje růst Facebooku Lucia Žárska (ProfitLevel)
St 15:15  Některé chyby se opakují tak často, že mají své vlastní jméno Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
St 10:58  Investovat na dluh, nebo za hotové? Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
St   8:51  Zdražování jede na plný plyn Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.