mzv.cz (MZv ČR)
Volby  |  11.06.2021 00:00:00

Jak ve volbách do PSP ČR dne 8. a 9. října 2021 volit v Portugalsku - otázky a odpovědi

Jak ve volbách do PSP ČR dne 8. a 9. října 2021 volit v Portugalsku - otázky a odpovědi

11.06.2021 / 14:51 | Aktualizováno: 11.06.2021 / 16:57

Níže najdete odpovědi na nejčastější otázky, se kterými se na nás čeští občané obracejí v souvislosti v připravovanými říjnovými volbami.

OTÁZKA: KDE MOHU V PORTUGALSKU VE VOLBÁCH DO PSP ĆR HLASOVAT?

Hlasování bude probíhat ve specifikovaných časech, v Portugalsku pouze na Velvyslanectví České republiky v Lisabonu. Na honorárních konzulátech hlasování neprobíhá.

OTÁZKA: JAK MOHU V PORTUGALSKU VE VOLBÁCH DO PSP ĆR HLASOVAT?

Hlasování lze umožnit dvěma způsoby, které se liší podle toho, zda žijete/pobýváte v Portugalsku dlouhodobě, nebo zde budete pobývat pouze krátkodobě v době voleb:

1) na základě (předchozího) zápisu do zvláštního seznamu voličů vedeného Velvyslanectvím ČR v Lisabonu (při dlouhodobém pobytu v Portugalsku)

2) na základě voličského průkazu vydaného obecním úřadem, kde je občan zapsán do stálého seznamu voličů (případně jiným zastupitelským úřadem v případě, že je občan zapsán do zvlášního seznamu voličů v jiné zemi)

OTÁZKA: ŹIJI/POBÝVÁM DLOUHODOBĚ V PORTUGALSKU. JAK A DO KDY LZE ŽÁDOST O ZÁPIS DO ZVLÁŠTNÍHO SEZNAMU VOLIČŮ PODAT A CO JE K TOMU TŘEBA?

Písemnou žádost o zápis je třeba doložit originálem, popř. ověřenou kopií dokladů potvrzujících totožnost voliče, jeho státní občanství ČR (nejčastěji občanský průkaz nebo cestovní pas) a bydliště v Portugalsku. Za doklad potvrzující bydliště v územním obvodu zastupitelského úřadu se považuje úřední doklad vydaný orgánem státu působnosti (Portugalska) příslušným k evidenci obyvatel (např. Junta de Frequesia), popř. k vydávání povolení k pobytu (např. SEF). Pro žádost není předepsaný formulář. Na žádosti se nevyžaduje ověřený podpis voliče. Žádost musí být doručena nebo předána zastupitelskému úřadu nejpozději 40 dnů přede dnem voleb, tj. do 29. srpna 2021.

OTÁZKA: JAKÉ JSOU DŮSLEDKY ZÁPISU DO ZVLÁŠTNÍHO SEZNAMU VOLIČŮ, VEDENÉHO VELVYSLANECTVÍM?

V případě zápisu do zvláštního seznamu voličů je volič, má-li trvalý pobyt na území České republiky, vyškrtnut ze stálého seznamu voličů vedeného obecním úřadem, v jehož územním obvodu je přihlášen k trvalému pobytu v ČR. Pokud by chtěl volič v budoucnu opět volit na území České republiky, je třeba, aby požádal zastupitelský úřad o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů. Zastupitelský úřad vydá voliči potvrzení o vyškrtnutí, které je třeba odevzdat přede dnem voleb obecnímu úřadu, v jehož územním obvodu má volič místo trvalého pobytu, nebo v den voleb okrskové volební komisi.

Pokud se volič již zapsaný do zvláštního seznamu vedeného zastupitelským úřadem nebude vyskytovat v době voleb do Poslanecké sněmovny v územním obvodu tohoto zastupitelského úřadu, může zastupitelský úřad požádat o vydání voličského průkazu, na který je oprávněn hlasovat v jakémkoliv (jiném) zvláštním volebním okrsku v zahraničí a v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky.

OTÁZKA: BUDU V PORTUGALSKU JEN KRÁTKODOBĚ V DOBĚ KONÁNÍ VOLEB. JAK A KDE MOHU ZÍSKAT VOLIČSKÝ PRŮKAZ A HLASOVAT S NÍM?

Voličský průkaz je nutno si předem vyžádat u obecního úřadu (magistrátu, městského úřadu, úřadu městyse, úřadu městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města, úřadu městské části hlavního města Prahy) v místě trvalého pobytu voliče v ČR. Volič zapsaný v zahraničí do zvláštního seznamu voličů (na jiném zastupitelském úřadě v jiné zemi) může o voličský průkaz požádat pouze příslušný zastupitelský nebo konzulární úřad.

Na voličský průkaz může volič hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky nebo ve zvláštním volebním okrsku v zahraničí.

Při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu nelze vydat duplikát.

OTÁZKA: CO SE UVÁDÍ V ŽÁDOSTI O VOLIČSKÝ PRŮKAZ?

Žádost obsahuje jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu a případně požadovaný způsob doručení voličského průkazu. Pro žádost o voličský průkaz není předepsaný formulář.

OTÁZKA: JAK A DO KDY LZE ŽÁDOST O VOLIČSKÝ PRŮKAZ PODAT?

Podáním v písemné nebo elektronické podobě s doručením příslušnému úřadu do 1. října 2021

  • na listině opatřené úředně ověřeným podpisem voliče, nebo
  • v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky voliče.

Osobně do 6. října 2021 do 16.00 hodin; volič se dostaví na úřad, prokáže svoji totožnost a úřad o žádosti učiní úřední záznam.

OTÁZKA? KDY VOLIČSKÝ PRŮKAZ VOLIČ DOSTANE?

Úřad, který byl o vydání voličského průkazu požádán, vydá voličský průkaz nejdříve 15 dnů přede dnem voleb (23. září 2021). Předá jej osobně voliči nebo tomu, kdo má plnou moc s ověřeným podpisem voliče, nebo jej voliči zašle. Voličský průkaz lze na základě žádosti zaslat i na adresu zastupitelského úřadu, kde se volič rozhodl hlasovat. V tomto případě se stačí v den voleb dostavit na tento zastupitelský úřad, kde bude voličský průkaz předán a následně může volič přistoupit k hlasování.

OTÁZKA: JAKÝ JE POSTUP VE VOLEBNÍ MÍSTNOSTI PŘI VOLBĚ NA VOLIČSKÝ PRŮKAZ?

Volič, který hlasuje na voličský průkaz, musí průkaz odevzdat okrskové volební komisi. Komise mu poté vydá prázdnou úřední obálku a sadu hlasovacích lístků.

Pokud se volič, kterému byl vydán voličský průkaz, rozhodne nakonec hlasovat ve „svém“ volebním okrsku, musí voličský průkaz rovněž odevzdat okrskové volební komisi. Jinak mu komise hlasování neumožní.

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE:

Seznam zastupitelských úřadů, u kterých je možné podat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů nebo žádost o voličský průkaz, včetně kontaktů na ně je k dispozici na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz, ikona O ministerstvu – Adresář diplomatických misí – Zastoupení ČR v zahraničí.

Volič, který hlasuje ve zvláštním volebním okrsku (tedy na Velvyslanectví ČR v Lisabonu), obdrží hlasovací lístky ve volební místnosti. Státní volební komise určila losem Ústecký kraj jako kraj, kterému budou podřazeny všechny zvláštní volební okrsky v zahraničí. Tzn., že všichni voliči, kteří budou hlasovat v zahraničí na zastupitelských úřadech, budou volit kandidáty z Ústeckého kraje.K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.