mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  11.06.2021 14:34:00

Petrohradské ekonomické fórum a mezinárodní spolupráce

Petrohradské ekonomické fórum a mezinárodní spolupráce

11.06.2021 / 14:03 | Aktualizováno: 11.06.2021 / 14:34

V Petrohradu se po vynucené roční přestávce uskutečnilo XXIV. Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum pod heslem „Opět spolu, Ekonomika nové reality“. Za osobní nebo virtuální účasti představitelů z více než 140 zemí byla projednávána témata zaměřená zejména na obnovu světové ekonomiky, překonání pandemie, mezinárodní spolupráci, ekologii, energetiku a perspektivy rozvoje ruské ekonomiky. Během fóra byl uzavřen rekordní počet smluv v historicky nejvyšším finančním objemu. Na realizaci některých z nich se budou podílet zahraniční společnosti.

V Petrohradu se ve dnech 2. až 5. června uskutečnilo v prezenční formě XXIV. Petrohradské mezinárodní ekonomické fórum (PMEF) za účasti 13,5 tis. představitelů z více než 140 zemí. S využitím moderních komunikačních technologií bylo rovněž umožněno online sledování nejdůležitějších částí programu. Prezenční nebo virtuální formou se programu PMEF zúčastnilo 43 zahraničních ministrů, 84 vedoucích diplomatických misí a řada představitelů mezinárodních organizací. Česká účast byla zajištěna prostřednictvím generálního a ekonomického konzula Generálního konzulátu ČR v Sankt Peterburgu. Nejpočetnější zahraniční delegací byli účastníci z hostující země Kataru (kolem 400 osob). Obchodní zájmy reprezentovaly tradičně početné delegace z USA (kolem 200 osob), Německa (140 osob), Velké Británie (110 osob) a Francie (100 osob).

Program PMEF byl rozdělen do čtyř tematických bloků: „Společným úsilím ve jménu rozvoje“, „Národní rozvojové cíle: od cílů k výsledkům“, „Technologie rozšiřující obzory“ a „Člověk v nové realitě. Odpověď na globální výzvy“. Byly rovněž uspořádány paralelní diskusní akce věnované malému, střednímu a mládežnickému podnikání, kreativnímu byznysu a bezpečnosti léčiv. Důležitou částí fóra byly specializované dialogy RF s podnikatelskými komunitami z Afriky, Latinské Ameriky, Kataru, USA, Německa, Itálie, Francie, Finska, Švédska, Japonska, ASEAN a Euroasijské hospodářské unie.

Nejdůležitější událostí PMEF bylo plenární zasedání, kterého se společně s prezidentem RF V. Putinem zúčastnili prostřednictvím videokonference katarský emír Tamím bin Hamad Ál Thání a rakouský kancléř Sebastian Kurz. Bylo konstatováno, že růst světové ekonomiky se po propadu z důvodu pandemie blíží k rekordním úrovním a ruská ekonomika se již také dostává do předkrizové úrovně.

Ruský prezident se ve svém vystoupení zaměřil na aspekty rozvoje ruské ekonomiky a podpůrná ekonomická opatření k překonání následků koronavirové krize v RF (zvýhodněná hypotéka, garantované půjčky pro MSP, zlepšení bankovního systému, snížení DPH ve veřejném stravování nebo sazeb povinného pojistného za zaměstnance). Vyzdvihl rovněž potenciál ruského farmaceutického průmyslu a úspěšnou registraci Sputnik V vakcíny v 66 zemích. Oznámil připravenost RF k dodávkám plynu první linkou potrubí plynovodu Nord Stream 2, kde byla aktuálně ukončena pokládka potrubí. Navrhl rovněž širokou mezinárodní spolupráci k zajištění přechodu k uhlíkové neutralitě. RF si vytyčilo cíl, který během následujících 30 let předpokládá nižší objem emisí skleníkových plynů než v Evropě (atomová energie bude počítána jako bezemisní energetický zdroj). Klimatické odvětví by údajně mohlo v RF v blízké budoucnosti generovat roční příjmy v objemu 50 mld. USD.

Během PMEF bylo uzavřeno 890 smluv, což představovalo rekordní počet a historicky nejvyšší finanční objem ve výši 4.27 bilionu rublů (přibližně 59 mld. USD, při kurzu 72 rublů/USD). Více než 150 dohod bylo podepsáno s účastí zahraničních partnerů. Lídrem se stala Leningradská oblast s 29 podepsanými smlouvami v hodnotě 1320 mld. rublů. Město Petrohrad oznámilo uzavření smluvních dokumentů v objemu 282 mld. rublů (včetně dohodnutých projektových záměrů se jedná o 600 mld. RUB), na jejichž realizaci některých z nich se budou podílet partneři z USA, Japonska, Velké Británie a Kataru. Objem uzavřených smluv dalších ruských regionů: Moskevská oblast 250 mld. rublů, Republika Karélie 236 mld. rublů, Krasnodarský kraj 160 mld. rublů, Tulská oblast 150 mld. rublů, Republika Baškortostán 122 mld. rublů a Tverská oblast 91 mld. rublů.

Mezinárodní spolupráce prochází v posledních letech obtížným obdobím. Pandemie koronaviru na jedné straně prohloubila strukturální problémy a nerovnoměrný světový rozvoj. Na druhé straně otevřela nové příležitosti spojené s restartem světové ekonomiky, modernizací její struktury a zaváděním nových technologií. Nezastupitelnou roli zde hraje mezinárodní spolupráce, což potvrdila účast, jednání a výsledky PMEF. V období složitých vztahů RF s EU bude důležité rozvíjet společná nepolitická témata potenciální spolupráce. Pandemie posílila již tak výrazný státní vliv na ruskou ekonomiku. Rozhodování soukromého sektoru může být rovněž v mnoha případech ovlivněno úrovní napojení na podpůrné státní programy. Možnosti zapojení českých firem do nových projektů například v oblastech ekologie, energetiky, farmaceutického průmyslu nebo digitalizace budou záviset nejen na úrovni vzájemných bilaterálních vztahů mezi RF a ČR, ale zejména na úrovni vzájemných vztahů a spolupráce s partnery v RF a na kvalitě nabízených technologií, výrobků a služeb.

Luboš Laštůvka, ekonomický konzul, Generální konzulát ČR v Sankt Peterburgu

Galerie


MPEF_2021


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.