Pavel Peterka (Roklen)
Okénko BIG EXPERT  |  11.06.2021 09:44:07

ECB nechce o snížení objemu nákupu aktiv ani slyšet

Evropská centrální banka na čtvrtečním zasedání dle očekávání nesáhla ke změně úrokových sazeb. Zástupci ECB dále sdělili, že banka bude pokračovat v tempu nákupu aktiv v rámci programu APP ve výši 20 miliard euro měsíčně. Objem nákupu aktiv v pandemickém programu PEPP zůstane významně vyšší ve srovnání s prvními měsíci tohoto roku. V programu PEPP činil objem nakupovaných aktiv v lednu letošního roku zhruba 53 miliardy euro. V únoru činil tento objem už 60 miliard euro a v březnu 74 miliard euro. Nová úroveň objemu nákupu v rámci programu bude dle našich odhadů na úrovni 80 miliard eur. Z pohledu obsahu konference neočekáváme vyšší volatilitu kurzu eura, protože rozhodnutí ECB bylo i díky rétorice členů Rady guvernérů očekáváno.

Komentáře na konferenci ECB se nesli v holubičím duchu, kdy zdůrazňovali, že v současných podmínkách nelze obhájit snížení objemu nákupu aktiv v následujících měsících. Informace, že by ECB mohla přistoupit k taperingu ve třetím kvartálu tohoto roku označil člen bankovní rady Villeroy jako čistou spekulaci. I přesto byla kladena spousta dotazů v souvislosti s možným taperingem, který lze podložit zlepšující se ekonomickou situací v Evropské unii a na dalších klíčových trzích. Zlepšující se situaci v eurozóně odráží i upravený ekonomický výhled ECB, kde byl navýšen očekávaný růst HDP v eurozóně z 4 % na 4,6 % i očekávaný růst inflace z 1,5 % na 1,9 %.

Růst inflace v eurozóně je dle prezidentky ECB Lagardeové krátkodobý a očekává její zpomalení v průběhu dalšího roku. Utažení měnové politiky v druhé polovině letošního roku by tak mohlo ohrozit plnění inflačního cíle a pokračování ekonomické obnovy. Zlepšení ekonomické situace z pohledu HDP dle Lagardeové není v současné době dostatečným argumentem pro utažení měnové politiky, protože stále nebylo dosaženo předpandemických hodnot v řadě regionech eurozóny.

Ve Spojených státech vzrostla v květnu meziroční CPI na 5 % z dubnových 4,2 %. Očekáváno byl růst na 4,7 %. Meziroční růst jádrové inflace poskočil v květnu o 0,8 procentního bodu na 3,8 %, kdy očekáván byl růst na 3,4 %. Růst inflace v USA nabírá na otáčkách. Květnový růst meziroční inflace byl dokonce jedním z nejrychlejších v poslední dekádě. Za rostoucí inflací v USA stojí především silná poptávka, kde pomáhá odložená spotřeba, problémy na straně nabídky, růst cen komodit a nižší srovnávací základna z loňského roku.

Pokračující ekonomická obnova a ani růst inflace v USA zřejmě nebude stačit na změnu kurzu monetární politiky Fedu. Dalším faktorem, který hovoří proti začátku normalizace úrokových sazeb v USA, je pomalé tempo obnovy na trhu práce, který stále vykazuje problematické znaky. Z pohledu cíle zaměstnanosti Fedu tak nebylo dosaženo dostatečného pokroku, aby mohlo v blízké době docházet k utahování měnové politiky. Trhy se snaží nová data o nad očekávání vyšší inflaci zpracovat. Se situací okolo kurzu dolaru zamávala i data z trhu práce, která ukazují, že počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na nejnižší hodnoty za 15 měsíců. Na jedné straně hovoří vyšší inflace a zlepšující se situace na trhu práce ve prospěch utažení měnové politiky. Na straně druhé stojí řada nejistot a holubičí rétorika Fedu, která zatím ani nepřipouští debaty o taperingu v roce 2021. Kurz dolaru se proto během čtvrtka pohyboval doprava. Dolarový index se i přes nová data o inflaci pohyboval celý den okolo hodnoty 90.

Pavel Peterka

Zastupuje pozici hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen. Je kandidátem na titul Ph.D. v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální firmy a digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde také aktivně přednáší. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se věnoval ekonomii, národnímu hospodářství, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace rozvoji firem. V minulosti pracoval jako analytik společnosti CETA, kde pracoval na odvětvových analýzách a na analýzách dopadů regulace. Ve finanční skupině Roklen pracuje na pozici hlavního ekonoma. Jeho specializací je dění na měnových a finančních trzích.


Roklen

Investiční skupina Roklen propojuje finanční svět s moderními technologiemi. Provozuje ekonomický portál Roklen24, online směnárnu měn RoklenFx a crowdfundingovou platformu Fundlift spojující rostoucí firmy s investory.

Více informací na https://www.roklen.cz/roklenfx/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:

18.04.2024  Puma, Nike a Adidas svedou na olympijských hrách vlastní bitvu David Matulay (InvestingFox)
11.04.2024  Výnos dluhopisů v lednu vyskočil z prosincových 7,45 % na 8,43 % Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)
10.04.2024  Inflace se drží na 2,0 %. Stále máme ale inflaci nižší než Eurozóna Ing. Vladimír Pikora, Ph.D. (Dluhopisomat)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688