mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  10.06.2021 16:46:00

Česko-katarské obchodní a investiční vztahy čeká pevnější smluvní ukotvení

Česko-katarské obchodní a investiční vztahy čeká pevnější smluvní ukotvení

10.06.2021 / 16:13 | Aktualizováno: 10.06.2021 / 16:46

Ve dnech 6. až 9. června 2021 se v Kataru uskutečnila pracovní návštěva poradkyně ministra zahraničních věcí Michaely Marksové v doprovodu velvyslance Martina Dvořáka. Během této návštěvy proběhla řada schůzek a konzultací, jejichž hlavním tématem bylo posílení vzájemných ekonomických vazeb a obnovení přímého bilaterálního politického dialogu po pauze způsobené protipandemickými opatřeními. Uskutečnilo se jednání s katarským ministrem - vedoucím emírova kabinetu, s vrchním ředitelem ekonomického odboru na ministerstvu financí, s náměstkyní ministerstva zahraničí a generálním ředitelem katarské agentury na podporu investic (IPA). V rámci jednání na katarském Ministerstvu financí, byl potvrzen oboustranný zájem podepsat a ratifikovat již připravenou dohodu o zamezení dvojího zdanění a zahájit jednání o dohodě o podpoře a ochraně investic mezi Českou republikou a Státem Katar.

Česká strana navrhla uspořádat první expertní jednání k dohodě o podpoře a ochraně investic ve virtuální podobě již letos v červnu. To dokládá silný zájem mít co nejdříve podepsané obě dvě mezivládní dohody, jež jsou základním smluvním ukotvením a impulsem pro rozvoj obchodních a investičních vztahů mezi Českou republikou a Katarem. Vrchní ředitel sekce pro ekonomické záležitosti na Ministerstvu financí, Saud Abdull Al-Attiyah nabídl přímou osobní součinnost a spolupráci na dořešení technických detailů nezbytných pro podpis dohody o zamezení dvojího zdanění a ocenil nabídku brzkých termínů pro jednání expertů o dohodě o podpoře a ochraně investic. Zdůraznil, že největší potenciál pro české firmy spatřuje v oblastech jako je potravinová bezpečnost, navigační a ochranné technologie pro přístavy a letiště, logistika pro kargo a další.

Katarská ekonomika se ve snaze o diverzifikaci postupně otevírá zahraničním partnerům a láká zahraniční investory. Katar proto počátkem roku 2019 novelizoval zákon o zahraničních investicích. Letos byla schválena další novela, která umožňuje plně vlastnit i společnosti zalistované na katarské burze. K podpoře přílivu investic má přispět i garantovaná rezidence zahraničním vlastníkům v Kataru. Za účelem zatraktivnění investičního prostředí byl také schválen zákon, který ustavuje investiční a obchodní soudní systém. Masivní investice jsou vynakládány v souvislosti s přípravami na Mistrovství světa ve fotbale, které se uskuteční v roce 2022. Značné investice rovněž plynou do rozvoje udržitelné energetiky, alternativních a obnovitelných zdrojů energie (vodík). Ambiciózním cílem zůstává dosažení nulových emisí v případě automobilů a autobusů do roku 2030. Udržitelné investice Katar spatřuje rovněž v rozvoji technologií, infrastruktury, digitalizace, vzdělávání a zdravotní péče.

V roce 2019 vznikla Katarská investiční agentura - Investment Promotion Authority (IPA), která je standardním nástrojem vlády k lákání zahraničních investic do země, a to formou vytváření zón volného obchodu, daňovými prázdninami (až na 25 let) či asistence této instituce při vstupu na katarský trh. Ten se v posledních letech významně liberalizoval, mimo jiné v souvislosti s tři roky trvající blokádou, kterou na Katar uvalily sousední země (Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty a Bahrajn), a tím katarskou vládu donutily hledat nové obchodní partnery a posílit vlastní výrobní kapacity, například v potravinářství. Generální ředitel katarské investiční agentury Ali Al Waleed Al Thani vyzdvihnul přednostní zájem o specifické obory, které budou rozvíjet talent a schopnosti místního obyvatelstva, jmenovitě uvedl “life sciences”, potravinovou bezpečnost, zemědělství nebo vodní hospodářství, explicitně zmínil výrobu vody z ovzduší. Rovněž se zajímal o systém podpory investic v České republice a projevil zájem o navázání kontaktů s agenturou CzechInvest.

Během debaty s ministrem, šéfem emírova kabinetu (Amiri Diwan), šejchem Saud/em bin Abdulrahman Al Thani/m přišla řeč i na možnou spolupráci v oblasti zdravotní péče, fyzioterapií a rehabilitace. Iniciativně dojednal operativní návštěvu pracovišť specializovaných na přípravu sportovců a jejich rehabilitaci, resp. léčení komplikací způsobených sportem. Unikátní projekt centra Aspire Academy a rehabilitačního zařízení ASPETAR nabízí komplexní služby, kterých využívají například fotbalový klub Bayern Mnichov nebo špičkoví světoví atleti, což hrdě dokládá rozsáhlá galerie slavných klientů. Management celého komplexu se vyjadřoval s velkým uznáním o kvalitách české sportovní medicíny a projevoval zájem o budoucí spolupráci s českými partnery.

Tereza Valášková, ekonomická diplomatka, zastupitelský úřad Kuvajt


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.