ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  10.06.2021 00:00:00

Struktura mezd zaměstnanců v Olomouckém kraji v roce 2020 - průměrná mzda překonala hodnotu 35 tisíc Kč

 

10. 6. 2021

Podle výsledků strukturální statistiky mezd zaměstnanců překonala průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnance v Olomouckém krajiroce 2020 hodnotu 35 tisíc . Meziročně vzrostla o více než 7 % podobně jako medián mezd, který v kraji přesáhl částku 31,7 tisíc .

Český statistický úřad ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) publikuje již řadu let výsledky strukturální statistiky mezd zaměstnanců. Strukturální mzdová statistika v současnosti vzniká jako sloučení výsledných databází výběrového šetření Informační systém o průměrném výdělku MPSV (ISPV), které pokrývá mzdovou sféru, a administrativního zdroje Informační systém o platu a služebním příjmu (ISP) Ministerstva financí, který plošně pokrývá platovou sféru. V rámci tohoto šetření jsou přímo sledovány mzdy jednotlivých zaměstnanců, a proto je možné získat podrobné údaje o mzdách podle krajů, pohlaví, zaměstnání atd.

Podle výsledků tohoto šetření dosáhla průměrná hrubá měsíční mzdaOlomouckém krajiroce 2020 hodnoty 35 005 . Oproti výsledkům v předchozím roce se zvýšila o 2 337 , tj. o 7,2 %. Vyšší růst byl zjištěn u průměrné mzdy vyplácené ženám, která se meziročně zvýšila o 9,6 % (o 2 831 více) na částku 32 444 . U mužů byl zaznamenán nárůst o 5,4 % (o 1 904 více) na 37 130 . Rozdíl v hodnotě průměrné mzdy mužů a žen činil 4 686 a byl druhý nejnižší mezi 14 kraji.

Z uvedené průměrné hrubé měsíční mzdykraji připadalo na základní složku mzdy 67,5 %, prémie a odměny tvořily 13,7 %, náhrady mzdy 12,6 % a zbývajících 6,2 % představovaly příplatky za práci přesčas, odměny za pohotovost a ostatní příplatky.

V mezikrajském srovnání byla průměrná hrubá měsíční mzdaOlomouckém kraji čtvrtá nejnižší, nižší byla vypočtena v krajích Pardubickém, Zlínském a Karlovarském. Průměrná mzda mužů byla v pořadí krajů 3. nejnižší a mzda žen 7. nejnižší. Ve všech krajích se mzda zvýšila, tempo růstu v Olomouckém kraji bylo druhé nejvyšší po Ústeckém kraji (růst o 7,7 %).

Dalším ukazatelem ze strukturální statistiky je medián mezd, tj. prostřední hodnota mzdy zaměstnanců (právě stejný počet mezd je vyšších i nižších než medián). Medián mezdOlomouckém kraji činil 31 708 . Meziročně se zvýšil o 2 095 (tj. o 7,1 %). Stejně jako u průměrné mzdy rychleji rostl medián mezd na straně žen o 9,3 % a dosáhl hodnoty 29 348 . Medián mezd mužů vzrostl o 5,0 % na částku 33 239 .

V mezikrajském porovnání byl celkový krajský medián mezd 5. nejnižší, medián žen 6. nejnižší a nižší medián mezd mužů byl zjištěn pouze v Karlovarském kraji. V kraji byl druhý nejnižší rozdíl mezi hodnotou mediánu mezd mužů a žen, který dosáhl 3 891 .

Ze strukturálního šetření máme údaje i o průměrných hrubých měsíčních mzdách podle zaměstnání, které vychází z klasifikace zaměstnání (CZ-ISCO). Ve srovnání s ostatními kraji nepatří mzdy vyplácené v Olomouckém kraji mezi nejvyšší.

Meziročně v kraji vzrostla mzda pracovníkům ve všech třídách zaměstnání. Jediná hodnota průměrné mzdy podle hlavních tříd zaměstnání v kraji, která překročila hodnotu republikové průměrné mzdy, byla mzda ve třídě pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. Kraj v této třídě zaznamenal nejvyšší meziroční zvýšení o 10,0 % na částku 22 645 , která však byla v pořadí krajů 6. nejnižší. Absolutně nejvíc si meziročně polepšili v tzv. manažerských pozicích, jejichž hrubá měsíční mzdakraji přesáhla 70 tis. , což bylo téměř o 4 tis. více než v minulém roce. Přesto se jednalo o 5. nejnižší mzdu v této třídě v porovnání s ostatními kraji. Podobně na tom byla i mzda ve třídě specialisté, která i přes vysoký meziroční nárůst byla 4. nejnižší mezi 14 kraji ČR. Vůbec nejnižší mzdu mezi kraji pobírali montéři a obsluha strojů a zařízení pracující v kraji. Druhou nejnižší mzdu v mezikrajském srovnání dostávali zaměstnaní ve třídách techničtí a odborní pracovníci a také pracovníci ve službách a prodeji. Pouze mzda úředníků a řemeslníků a opravářů se podle pořadí krajů pohybovala ve středu tabulky.

 

Více informací naleznete na internetových stránkách ČSÚ v publikaci Struktura mezd zaměstnanců – 2020. Podrobné výsledky za jednotlivé kraje (pod názvem Regionální statistika ceny práce) můžete nalézt na internetových stránkách MPSV - https://www.mpsv.cz/web/cz/statistika-vydelku.

 

 

 

Kontakt:
Jarmila Benešová
Oddělení informačních služeb
E-mail: jarmila.benesova@czso.cz

 

__________________________

*) Do hrubých mezd se ve strukturální statistice počítají všechny mzdy za práci včetně prémií, odměn a dalších platů, dále veškeré náhrady mzdy za neodpracovanou dobu (dovolenou, svátky, překážky v práci apod.) a odměny za pracovní pohotovost za celý rok. Průměrná mzda zaměstnance v daném roce je vypočtena poměřením s jeho placenou dobou, tedy počtem měsíců, za které mzdu či náhradu mzdy skutečně pobíral, odečtena je doba nemocí a dalších neplacených nepřítomností v práci za daný rok. Vypočtená průměrná hrubá měsíční mzda (v ) tak co nejpřesněji vypovídá o srovnatelných mzdových úrovních v různých zaměstnáních (pracovních místech) při přesně zjištěném objemu placené doby.

Takto vypočtená průměrná mzda však není a nemůže být shodná s průměrnou mzdou zjišťovanou z podnikového výkaznictví ČSÚ, kde je celkový objem mzdových prostředků poměřován evidenčním počtem zaměstnanců podniku, v němž jsou však zahrnuti i zaměstnanci nemocní nebo s neplacenou nepřítomností kratší než 4 týdny. Další rozdíly mezi mzdovou úrovní ve srovnání s jinými statistickými zdroji mohou plynout (kromě vlivu neplacených absencí a odlišného základního souboru šetření) z faktu, že do výsledků strukturální statistiky se nezahrnují zaměstnanci s týdenním úvazkem kratším než 30 hodin.

Přílohy

 
 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu Mzdy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.