Vlada.cz (Vláda)
Ze světa  |  09.06.2021 13:35:03

Evropský trh s drogami se přizpůsobuje změnám vyvolaným pandemií, ukazuje nová zpráva EMCDDA

Lisabon/Praha, 9.6.2021 – Agentura EU pro drogy (EMCDDA) zveřejnila svou Evropskou zprávu o drogách 2021: Trendy a vývoj, nejnovější roční přehled o drogové situaci v Evropě. Zpráva varuje před riziky užívání látek s vysokou účinností a čistotou, které jsou stále dostupnější. Informuje také o situaci na trhu s drogami odolném vůči změnám způsobeným pandemií COVID-19 nebo o potřebě rozvoje služeb pro uživatele drog, a to včetně prevence předávkování nebo prevence a léčby infekcí.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) zpracovalo zprávu, která obsahuje podrobné informace a analýzu drogové situace v Evropě, na základě údajů z 29 zemí (EU 27, Turecko a Norsko). Zprávu naleznete na stránkách EMCDDA: https://www.emcdda.europa.eu/edr2021

Zpráva na základě studie EMCDDA ilustruje, jak se trh s drogami postupně přizpůsobuje změnám způsobeným pandemií COVID-19, protože se obchodníci s drogami dokážou přizpůsobit cestovním omezením a uzavírání hranic. Dochází ke změnám v trasách a způsobech obchodování s drogami, přičemž pašeráci častěji využívají lodní kontejnery a komerční přepravu a méně se spoléhají na individuální kurýry. Pěstování konopí a produkce syntetických drog se v EU jeví ve srovnání s obdobím před pandemií stabilní, přičemž nebyl zaznamenán žádný pokles v odhalování výrobních míst. Ačkoli byly během nouzového stavu narušeny pouliční maloobchodní trhy s drogami a byly hlášeny lokální nedostatky drog, prodejci drog i nakupující se přizpůsobili tak, že začali používat šifrované zprávy, sociální sítě, on-line zdroje a poštovní a doručovací služby. To naznačuje, že dlouhodobým dopadem pandemie by mohla být další digitalizace trhů s drogami.

Zpráva také informuje, že na začátku boje s pandemií klesl zájem spotřebitelů o látky obvykle spojené s rekreačním užíváním v prostředí nočního života (např. MDMA), protože lidé zůstávali doma. Analýza vzorků odpadních vod (k dispozici pro některá evropská města) však naznačuje, že v létě 2020 se míra užívání většiny drog vrátila zpět na původní úroveň poté, co přestala platit omezení pohybu, cestování a společenských setkání. Mezi znepokojivé trendy spojené s pandemií patří známky možného nárůstu dostupnosti a užívání cracku v některých zemích.

Obzvlášť znepokojivé je zneužívání benzodiazepinů. I této oblasti jsme se v České republice začali více věnovat, a to včetně podrobnějšího monitoringu závislostního chování v souvislosti s nadužíváním psychoaktivních léčivých přípravků,“ komentuje zprávu národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Nárůst problematického užívání těchto léků lze podle zprávy pozorovat u lidí, kteří užívají drogy rizikově, u vězňů a některých skupin rekreačních uživatelů drog. To může být způsobeno jak jejich vysokou dostupností a nízkou cenou, tak to může souviset s problémy v oblasti duševního zdraví v období pandemie. Společně s dnešní zprávou byla zveřejněna studie EMCDDA o rizicích nekontrolovaných „nových benzodiazepinů“, které se objevují na trhu s novými psychoaktivními látkami, které jsou spojeny s otravami a úmrtími.

Předávkování opioidy tvoří téměř polovinu případů smrtelných předávkování nelegálními drogami v ČR. Jsem rád, že se nám v tomto roce podařilo v ČR spustit naloxonový program v sedmi městech v celkem 14 nízkoprahových programech. Naloxon je určen k laické aplikaci, kdy je účastník programu svědkem předávkování opioidy, a jeho podání vede téměř k okamžitému odvrácení jinak život ohrožující události,“ uvedl ředitel Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík:

Evropská zpráva o drogách 2021: hlavní zjištění

Užívání konopí zůstává stabilní na vysoké úrovni, ale vysoký obsah THC zvyšuje zdravotní rizika – Zaznamenáno bylo zvýšení obsahu THC v hašiši (průměrné rozmezí: 20–28%). Zdravotní varování upozorňují na konopí kontaminované vysoce potentními syntetickými kanabinoidy.

Rekordní záchyty kokainu jsou znepokojivým signálem dopadů na zdraví – V roce 2019 bylo zachyceno rekordní množství 213 tun (nárůst ze 177 tun v roce 2018). Čistota kokainu se zvýšila a více lidí nastupuje léčbu poprvé. Předběžné údaje o záchytech v roce 2020 naznačují, že dostupnost se během pandemie nesnížila.

Stabilní poptávka po amfetaminech vede k ziskovosti domácí výroby v blízkosti uživatelů – Kromě odhalených výroben byly v roce 2019 v EU zachyceny také chemické látky používané k výrobě amfetaminu, včetně 14 500 litrů BMK a 31 tun MAPA (nárůst ze 7 tun v roce 2018).

Výroba a obchod s metamfetaminem zdůrazňují potenciál pro jeho zvýšené užívání v Evropě – V Evropě jsou odhalovány velké i menší výrobny a velké množství této drogy se skrze EU dostává na jiné trhy.

Rizika pro zdraví vyplývající z nabídky drog obsahujících vysoké množství MDMA – Kromě zvýšení průměrného obsahu MDMA v tabletách a čistoty práškových forem byly odhaleny také produkty s velmi vysokým obsahem MDMA. Předběžné údaje z roku 2020 naznačují, že zájem o tuto drogu byl za nouzového stavu v souvislosti s COVID-19 menší.

Nadále se objevují nebezpečné nové psychoaktivní látky – Mezi nimi jsou nové syntetické kanabinoidy a nové syntetické opioidy. V roce 2020 bylo v Evropě poprvé hlášeno celkem 46 nových psychoaktivních látek, čímž se celkový počet EMCDDA sledovaných látek zvýšil na 830.

Představují některé méně užívané drogy rostoucí problém pro veřejné zdraví? – Mezi tyto drogy patří halucinogeny, ketamin a GHB. V určitém prostředí jsou hlášeny znepokojivě intenzivní vzorce užívání těchto látek.

Velké záchyty heroinu signalizují potenciál pro zvýšené užívání a škody – V EU jsou stále zachycovány velké objemy heroinu (7,9 tuny v roce 2019), což vyvolává obavy z možného dopadu na zvýšení míry užívání.

Organizované kriminální skupiny zintenzivňují výrobu nelegálních drog v Evropě – V roce 2019 bylo odhaleno celkem 370 nelegálních výrobních laboratoří.

Roste počet drogových trestných činů, přičemž převládá držení a nabídka konopí – V EU bylo hlášeno odhadem 1,5 milionu drogových trestných činů; 82 % z nich souviselo s užíváním drog nebo držením drog pro vlastní potřebu.

Mezi uživateli heroinu vstupujícími do léčby klesá míra injekčního užívání – I když injekční užívání drog v Evropě v posledních deseti letech klesá, zůstává hlavní příčinou škod souvisejících s drogami.

K dosažení cílů v oblasti kontroly šíření HIV a VHC je zapotřebí zintenzivnit léčbu a prevenci – Zvýšený přístup k integrovaným testovacím a léčebným službám je důležitou součástí strategie kontroly těchto infekcí.

Smrtelná předávkování opioidy a jinými drogami ukazují na potřebu dalšího rozvoje služeb – Vysoce rizikové užívání látek a kombinované užívání několika látek je hlavní příčinou drogových úmrtí v Evropě.


Komentáře k situaci v ČR

V dlouhodobějším horizontu lze očekávat dopady situace z minulých měsíců i do oblasti závislostního chování. Již nyní je zaznamenán nárůst poptávky po léčbě, a to jak u dospělých, tak i dětí. Poskytovatelé adiktologických služeb zároveň informují o zhoršení stavu svých současných klientů,“ uvedla Jarmila Vedralová.

Rok 2020 byl rovněž v oblasti drogové situace ovlivněn koronavirovou epidemií a na definitivní vyhodnocení dopadů je potřeba si ještě počkat. Z dosavadních analýz se zdá, celá situace spojená s epidemií mohla zvýšit intenzitu užívání právě u dlouhodobých a pravidelných uživatelů nelegálních drog, alkoholu, ale také sedativ a hypnotik. To mimo jiné znamená, že u těchto intenzivních uživatelů došlo ke zhoršení jejich problémů v oblasti závislostí, duševního zdraví i sociální situace a lze očekávat jejich zvýšenou poptávku po adiktologických službách. Tento dopad se aktuálně potvrzuje ve zprávách z praxe služeb,“ doplnil Viktor Mravčík.

Kontakt pro média

Mgr. Kristina Vurmová Labohá
tel: +420 737 247 167, vurmova.kristina@vlada.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.