MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Zákony  |  09.06.2021 11:45:00

Novela zákona o České národní bance vyšla ve Sbírce zákonů

Novela zákona o České národní bance vyšla dne 9. 6. 2021 ve Sbírce zákonů jako zákon č. 219/2021 Sb. Zákon nabývá účinnosti dne 1. 8. 2021.

Důvodem předložení návrhu zákona je v první řadě reakce na změny v provádění měnové politiky v celosvětovém měřítku a zejména v Evropské unii, resp. v eurozóně, k nimž došlo od vypuknutí globální finanční a ekonomické krize v r. 2008. Novela tak především rozšiřuje okruh nástrojů měnové politiky a také okruh subjektů, se kterými může Česká národní banka uzavírat obchody na volném trhu. Taková pravomoc se může v budoucnu ukázat jako přínosná, protože v tuto chvíli nelze predikovat další vývoj na finančních trzích. Je potřeba mít k dispozici adekvátní nástroje bez nežádoucích omezení a zajistit tak České národní bance pro možnou reakci dostatečnou flexibilitu, jakou již běžně mají i ostatní centrální banky. Samozřejmostí je, že i nadále bude platit zákaz měnového financování.

Stávající znění zákona o České národní bance také dostatečně nereflektuje aktuální vývoj, pokud jde o nástroje makroobezřetnostní politiky centrální banky. Novela tak umožňuje České národní bance stanovit horní hranici u jednoho až tří úvěrových ukazatelů. V případě využití této pravomoci bude moci Česká národní banka na rozdíl od stávajících doporučení efektivně vymáhat jejich dodržování. Doplnění této kompetence pro Českou národní banku doporučily České republice také Mezinárodní měnový fond a Evropská rada pro systémová rizika. Pro žadatele o hypotéku do věku 36 let budou platit mírnější podmínky. Navíc dle Poslaneckou sněmovnou schváleného pozměňovacího návrhu bude pro aplikaci mírnějších podmínek v případě manželů nebo registrovaných partnerů stačit, aby věkové kritérium, tedy věk do 36 let, splňoval pouze jeden z nich.

Návrh zákona byl připraven Ministerstvem financí společně s Českou národní bankou.

Související informace:

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.