europa.eu (Evropská komise)
Ze světa  |  08.06.2021 17:00:00, aktualizováno 13.06.2021 09:05:37

Rozpočet EU na rok 2022: urychlení oživení Evropy a pokrok směrem k zelené, digitální a odolné budoucnosti

euro mince ©EC Audiovisual Service
©EC Audiovisual Service

Komise dnes navrhla roční rozpočet EU na rok 2022 ve výši 167,8 miliardy eur, který bude doplněn o přibližně 143,5 miliardy eur ve formě grantů v rámci nástroje NextGenerationEU. 

08/06/2021

Jejich kombinovaná kapacita umožní mobilizovat značné investice na podporu hospodářského oživení, zabezpečení udržitelnosti a vytváření pracovních míst. Prioritou tohoto rozpočtu budou ekologické a digitální výdaje, které Evropu připraví na budoucnost a posílí její odolnost.

Komisař Johannes Hahn odpovědný za rozpočet EU k tomu uvedl: „Dnes navrhujeme nebývalou úroveň finančních prostředků na podporu oživení Evropy po zdravotní a ekonomické krizi. Pomůžeme lidem, podnikům a regionům, které byly touto pandemií postiženy nejvíce. Budeme investovat do odolnosti Evropy a její modernizace prostřednictvím ekologické a digitální transformace. Naší hlavní prioritou je vrátit Evropu do správných kolejí, urychlit její oživení a připravit ji na budoucnost.

Návrh rozpočtu na rok 2022 podpořený nástrojem NextGenerationEU směruje finanční prostředky tam, kde mohou zajistit nejvýraznější přínos, a to v souladu s nejpalčivějšími potřebami členských států EU a našich partnerů na celém světě v oblasti oživení.

Financování pomůže obnově a modernizaci naší Unie tím, že podpoří ekologickou a digitální transformaci, vytvoří pracovní místa a posílí postavení Evropy ve světě.

Rozpočet odráží politické priority EU, které jsou důležité pro zajištění udržitelného hospodářského oživení. Za tímto účelem navrhuje Komise přidělit finanční prostředky na závazky takto:

 • 118,4 miliardy eur ve formě grantů z nástroje NextGenerationEU v rámci Nástroje pro oživení a odolnost s cílem zmírnit hospodářský a sociální dopad koronavirové pandemie, posílit udržitelnost a odolnost ekonomik a společností v EU a zlepšit jejich připravenost na výzvy a příležitosti ekologické a digitální transformace.
 • 53,0 miliardy eur na společnou zemědělskou politiku a 972 milionů eur pro Evropský námořní a rybářský fond, pro evropské zemědělce a rybáře, ale rovněž s cílem posílit odolnost zemědělsko-potravinářského odvětví a odvětví rybolovu a poskytnout potřebný prostor pro řízení krizí. Dalších 5,7 miliardy eur z nástroje NextGenerationEU by mohlo být přiděleno na Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova.
 • 36,5 miliardy eur na regionální rozvoj a soudržnost, navýšených o 10,8 miliardy eur z nástroje NextGenerationEU v rámci REACT-EU na podporu reakce na krize a zotavení z krize.
 • 14,8 miliardy eur na podporu našich partnerů a zájmů ve světě, z toho 12,5 miliardy eur v rámci nástroje pro sousedství a rozvojovou a mezinárodní spolupráci – Globální Evropa (NDICI – Globální Evropa) a 1,6 miliardy eur na humanitární pomoc (HUMA).
 • 13,1 miliardy eur na výzkum a inovace, z toho 12,2 miliardy eur na stěžejní výzkumný program Unie Horizont Evropa. Na tento program by z nástroje NextGenerationEU mohlo být přiděleno dalších 1,8 miliardy eur.
 • 5,5 miliardy eur na evropské strategické investice, z toho 1,2 miliardy eur na klíčové priority (výzkum a inovace, souběžná ekologická a digitální transformace, zdravotnictví a strategické technologie), 2,8 miliardy eur na Nástroj pro propojení Evropy na zlepšení přeshraniční infrastruktury a 1,2 miliardy eur na program Digitální Evropa na utváření digitální budoucnosti Unie. Dalších 1,8 miliardy eur z nástroje NextGenerationEU by mohlo být přiděleno na Program InvestEU.
 • 4,7 miliardy eur pro lidi, sociální soudržnost a hodnoty, z toho 3,4 miliardy eur na vytvoření příležitostí ke vzdělávání a mobilitě, 401 milionů eur na podporu umělců a tvůrců v celé Evropě a 250 milionů eur na podporu spravedlnosti, práv a hodnot.
 • 2,1 miliardy eur na výdaje na vesmír, zejména na Kosmický program EU, který propojí činnosti Unie v této strategické oblasti.
 • 1,9 miliardy eur na opatření v oblasti životního prostředí a klimatu, z toho 708 milionů eur na program LIFE na podporu zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně a 1,2 miliardy eur na Fond pro spravedlivou transformaci s cílem zajistit, aby ekologická transformace fungovala pro všechny. Do Fondu pro spravedlivou transformaci by z nástroje NextGenerationEU mohlo být přiděleno dalších 4,3 miliardy eur.
 • 1,9 miliardy eur na ochranu našich hranic, z toho 780 milionů eur na Fond pro integrovanou správu hranic (IBMF) a 758 milionů eur na Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).
 • 1,9 miliardy EUR na podporu kandidátských a potenciálních kandidátských zemí při plnění požadavků procesu přistoupení Unie, zejména prostřednictvím nástroje předvstupní pomoci (NPP III).
 • 1,3 miliardy eur na výdaje související s migrací, z toho 1,1 miliardy eur na podporu migrantů a žadatelů o azyl v souladu s našimi hodnotami a prioritami.
 • 1,2 miliardy eur na řešení výzev v oblasti obrany a společné bezpečnosti, z toho 950 milionů eur na podporu rozvoje schopností a výzkumu v rámci Evropského obranného fondu a 232 milionů eur na podporu vojenské mobility.
 • 905 milionů eur na zajištění fungování jednotného trhu, včetně 584 milionů eur na program pro jednotný trh, a téměř 200 milionů eur na činnosti v oblasti boje proti podvodům, daní a cel.
 • 789 milionů eur na program EU4Health pro zajištění komplexní zdravotní reakce na potřeby lidí a 95 milionů eur na mechanismus civilní ochrany Unie (rescEU), aby bylo možné rychle poskytnout operativní pomoc v případě krize. Na kapacity rescEU by z nástroje NextGenerationEU mohlo být přiděleno dalších 680 milionů eur.
 • 600 milionů eur na bezpečnost, z toho 227 milionů eur na Fond pro vnitřní bezpečnost (ISF) určený na boj proti terorismu, radikalizaci, organizované trestné činnosti a kyberkriminalitě.

Návrh rozpočtu na rok 2022 je součástí dlouhodobého rozpočtu Unie přijatého na konci roku 2020 a usiluje o to, aby se z priorit Unie staly konkrétní roční cíle. Významná část finančních prostředků proto bude věnována na boj proti změně klimatu v souladu s cílem vynaložit na tuto politickou prioritu 30 % dlouhodobého rozpočtu a prostředků z nástroje pro obnovu NextGenerationEU.

Souvislosti

Návrh rozpočtu EU na rok 2022 zahrnuje výdaje v rámci nástroje NextGenerationEU, které budou financovány prostřednictvím půjček na kapitálových trzích, a výdaje kryté z prostředků v rámci dlouhodobých rozpočtových stropů, které jsou financovány z vlastních zdrojů. U druhé kategorie výdajů jsou v návrhu rozpočtu u každého programu uvedeny dvě částky – závazky a platby. „Závazky“ se rozumí prostředky, které mohou být v daném roce přislíbeny ve smlouvách; „platbami“ se rozumí skutečně vyplácené finanční prostředky. V navrhovaném unijním rozpočtu na rok 2022 dosahuje výše prostředků na závazky 167,8 miliardy eur a výše prostředků na platby 169,4 miliardy eur. Všechny částky jsou v běžných cenách.

Skutečné platby z nástroje NextGenerationEU a potřeby financování, u nichž bude Evropská komise hledat tržní financování, mohou být nižší a budou vycházet z přesných odhadů, které se v průběhu času vyvíjejí. Komise bude v nadcházejících měsících i nadále zveřejňovat šestiměsíční plány financování s informacemi o plánovaných objemech emisí.

Nástroj NextGenerationEU, jehož rozpočet činí 807 miliard eur v běžných cenách, pomůže napravit bezprostřední hospodářské a společenské škody způsobené koronavirovou pandemií a připravit EU na budoucnost. Po skončení pandemie COVID-19 pomůže obnovit EU tak, aby byla ekologičtější, digitálnější, odolnější a lépe připravena na stávající i budoucí výzvy. Ústředním prvkem NextGenerationEU je Nástroj pro oživení a odolnost – nástroj pro poskytování grantů a půjček na podporu reforem a investic v členských státech EU. Smlouvy/závazky v rámci nástroje NextGenerationEU lze uzavírat do konce roku 2023; platby spojené s výpůjčkou budou následovat do konce roku 2026.

Poté co všechny členské státy EU schválily rozhodnutí o vlastních zdrojích, může Komise nyní začít získávat prostředky na financování oživení Evropy prostřednictvím nástroje NextGenerationEU.

Další informace

Otázky a odpovědi: návrh rozpočtu na rok 2022

Dokumenty

Dlouhodobý rozpočet EU na období 2021–2027 a NextGenerationEU

Úvěrová politika EU

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.