Martin Pohl (Generali)
Okénko investora  |  04.06.2021 16:55:36

Rozpačitá data z trhu práce nepřinesla jasný signál pro trh a FED (4.6.2021)

Po dubnovém zklamání byla dnešní data z amerického trhu práce nervózně očekávána ze strany FEDu i investorů. Výsledek je slušný, nicméně nenadchl. V květnu bylo vytvořeno 559 tisíc nových pracovních míst po 278 tisících v dubnu. Očekávání však byla vyšší, a to 675 tisíc nových pracovních míst. Zaostal zejména maloobchod, kde došlo k poklesu již druhý měsíc za sebou. Podle očekávání více jak polovina nově vytvořených míst připadla na odvětví zábavy a pohostinství, která byla nejvíce postižena pandemickými omezeními. Na druhou stranu míra nezaměstnanosti poklesla o desetinu více, než se očekávalo, na 5,9 % a tempo růstu mezd dosáhlo 0,5 % měsíčně. O tři desetiny tak překonalo očekávání.

Jinými slovy - data z trhu práce částečně odpovídají zprávám z ekonomiky. Firmy si stěžují na obtíže, kterým čelí při najímání nových pracovníků. Jsou nucené nabízet rozšířené benefity a zvyšovat nástupní mzdy zejména pro hůře placené zaměstnance, jejichž motivace k návratu do zaměstnání je nyní částečně snížená zvýšenými dávkami v nezaměstnanosti, které často odpovídají nabízeným mzdám. Řada potenciálních zaměstnanců, zejména žen, musí nadále věnovat zvýšenou péči svým dětem, neboť návrat do škol ještě neproběhl na 100 %. Domníváme se, že vliv těchto faktorů bude odeznívat a naopak bude posilovat efekt dalšího otevírání ekonomiky spojený s robustním růstem napříč téměř všemi segmenty ekonomiky. To potvrzují i vysokofrekvenční data, podle kterých se aktivita v restrikcemi postižených odvětvích rychle navrací k normálu. Pokračuje i návrat děti do škol a v září bude ukončena platnost zvýšených dávek v nezaměstnanosti, což zvýší zájem o práci v hůře placených oborech. Nicméně ne všechna pracovní místa se vrátí. Pandemie urychlila technologický pokrok a zvýšené využívání on-line služeb a digitalizace nenávratně zničily řadu pracovních míst zejména ve službách. Propouštění pracovníci se přitom těžko budou vyrovnávat s vysokými kvalifikačními požadavky na nově vytvořená pracovní místa v jiných oborech.

Data z trhu práce budou poutat mimořádnou pozornost i v následujících měsících, neboť se jedná o jeden z nejpřesnějších a nejrychlejších signálů o síle oživení americké ekonomiky. Ta sice zažívá své nejsilnější oživení od začátku 80. let, ale jeho síla bude v následujících čtvrtletích pozvolna slábnout spolu s tím, jak odezní efekty „restartu" uzavřených odvětví. Pro investory i FED představuje silný trh práce záruku udržitelnosti oživení i v následujícím roce, kdy budou odeznívat efekty řady podpůrných opatření. Pro FED je navíc zaměstnanost spolu s inflací součástí jeho mandátu a jeho představitelé indikovali, že FED nezahájí utahování měnové politiky do doby, než se zaměstnanost vrátí na předpandemickou úroveň. To by při tempu jeden milión pracovních míst nastalo v zimě, při polovičním tempu až na podzim příštího roku. Jako první na řadě by byla redukce objemu nákupů dluhopisů ze současných 120 miliard dolarů měsíčně. Takový krok bude diskutován každopádně již na následujících zasedáních a to první je na programu již 16. června. Vzhledem k našemu optimistickému náhledu na trh práce očekáváme, že FED začne investory připravovat na zahájení redukce objemu nákupů dluhopisů v průběhu letních měsíců. Formální vyhlášení tohoto kroku předpokládáme na zasedání v září či v listopadu s vlastním zahájením na přelomu letošního a příštího roku. Pro finanční trhy to bude znamenat ztrátu podpory, která se jistě podepíše na jejich výkonnosti. Paradoxně více ohrožená mohou být riziková aktiva v čele s akciemi. V případě dluhopisů, zejména těch s delší splatností, by se měl pozitivně projevit pokles inflačních očekávání, která jsou nyní na nejvyšší úrovni za posledních deset let. Pro akcie je méně podpory FEDu jednoznačně negativní signál - znamená to dražší peníze, méně likvidity a zvýšenou nejistotu. Budoucí kroky FED budou vysoce závislé na datech a pro trhy může série překvapení vyvolat nutnost přehodnocení scénářů budoucího vývoje. Nicméně dokud bude oživení ekonomiky pokračovat, považujeme i „méně FEDu" za přijatelný scénář pro investory, i když to bude znamenat méně tučné zisky, než jaké investoři inkasovali za poslední rok.

Patrik Hudec

Martin Pohl

Martin Pohl má za sebou osmnáct let na pozici makroekonomického analytika společnosti Generali Investments CEE, kde nese zodpovědnost za analýzu vývoje ekonomik a finančních trhů Spojených států amerických, Slovenska, Ruska a Turecka s důrazem na měny a dluhopisy. V rámci společnosti se dále podílí na tvorbě investičních strategií a poskytuje podporu při správě klíčových portfoliích. Vystudoval VŠE se zaměřením na hospodářskou politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Na stejné univerzitě získal i titul Ph.D. v oboru finance. Volný čas věnuje hlavně péči o dceru a mezi jeho zájmy patří četba a rekreační sporty jako běh, jóga či fitness.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo LYNX

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688