Export (export.cz)
Export  |  04.06.2021 10:28:04

České zboží míří i do méně známých čínských provincií

V loňském roce zaznamenala Čína meziroční růst vývozu ve výši 3,6 % a pokles dovozu o 1,1 %. Jak si vedla Česká republika v provinciích v působnosti Generálního konzulátu ČR v Chengdu?

Panda ve finančním centru Chengdu – metropole provincie Sečuán. Foto: Shutterstock

Čína se v roce 2020 kvůli ochraně před šířením pandemie covid-19 uzavřela a pouze velmi opatrně a po čtyřtýdenní karanténě umožňuje zahraničním cestovatelům pobyt v zemi. Své důsledky to přirozeně nese nejen v turistickém průmyslu a navazujících službách, ale i ve sféře obchodu jako takového, a to zejména pro zahraniční firmy. Výraznou komparativní výhodu tak mají firmy, které se již v Číně etablovaly, mají své čínské pobočky, popřípadě své čínské zástupce a reprezentanty.

PĚT ČÍNSKÝCH PROVINCIÍ

GK Chengdu pokrývá pět provincií: Sečuán, municipalitu Chonqing, Yunnan, Guizhou a autonomní oblast Guangxi o celkové rozloze 1 375 170 km2 a s 252 miliony obyvatel (pro srovnání – EU zaujímá rozlohu 4 233 262 km2 a počet jejích obyvatel dosahuje 448 milionů).

Nejsilnější ekonomiku z výše uvedených provincií má Sečuán. V roce 2020 se provincie umístila na 6. místě v celočínském žebříčku HDP.  Je také největší a nejlidnatější provincií z oněch zmíněných pěti. Obchod s Českou republikou dosáhl v roce 2018 obratu 2,4 miliardy jüanů a stoupal i v roce 2019 a 2020, kdy dosáhl obratu 4,2 miliardy jüanů. Vzájemnému obchodu jednoznačně dominuje vývoz do ČR, dovoz z ČR dosáhl v roce 2020 výše 0,9 miliard jüanů. Za první čtvrtletí 2021 tento trend posiloval (obrat: 1,2 miliardy jüanů, z toho dovoz z ČR 226 milionů jüanů).

Municipalita Chongqing obsadila 17. příčku v národním žebříčku HDP za rok 2020. Celkový obrat obchodu s ČR dosáhl 3,3 miliardy jüanů v roce 2018, rostl v roce 2019 a do roku 2020 se téměř zdvojnásobil na hodnotu více net 6 miliard jüanů. V tomto objemu je dovoz z ČR výrazně slabší, přičemž ještě nedosáhnul hodnoty z roku 2018. Za první čtvrtletí 2021 tento trend posiloval (obrat: 1,8 miliardy jüanů, z toho dovoz z ČR 88 milionů jüanů).

Provincie Yunnan, ležící na hranicích s Vietnamem a silný producent čaje a kávy, se v roce 2020 umístila hned za Chongqingem v žebříčku HDP. Obrat obchodu s ČR byl řádově nižší, než u dvou provincií uvedených výše a pohyboval se v milionech jüanů. V roce 2018 dosáhl hodnoty 65 milionů jüanů a po propadu v roce 2019 (60 milionů jüanů) se vyšplhal na 64 milionů jüanů v roce 2020. Zajímavá jsou čísla dovozu z ČR, který již v poměru k vývozu nezaostával tak, jako tomu bylo v předchozích dvou případech. 2018 – 15 milionů jüanů, 2019 – 44 milionů jüanů a v roce 2020 přes 17 milionů jüanů. Za první čtvrtletí 2021 se však tento trend otočil (obrat:16 milionů jüanů, z toho dovoz z ČR1 milionů jüanů).

Na 19. místě národního žebříčku nacházíme Autonomní oblast Guangxi. Guangxi je nepoměrně silnějším obchodním partnerem ČR než Yunnan, přestože ani v tomto případě se vzájemná výměna nepřehoupla na úroveň miliard jüanů. Nicméně výrazně posilovala. Obrat obchodu s ČR dosáhl v roce 2018 hodnoty 123 milionů jüanů, v roce 2019 vyskočil na 284 milionů jüanů a v roce 2020 dosáhl rekordních 854 milionů jüanů. Čísla dovozu z ČR byla výrazně nižší, avšak měla silně rostoucí trend. 2018 – 40 milionů jüanů a v roce 2020 160 milionů jüanů.  První čtvrtletí 2021 však bohužel tuto dynamiku postrádá (obrat: 166 milionů jüanů, z toho dovoz z ČR 10 milionů jüanů).

Na 20. místě čínského žebříčku se umístila provincie Guizhou. Ta představuje nejslabšího obchodního partnera z těchto pěti provincií a vzájemná obchodní výměna s ČR má výrazně klesající křivku. Obrat obchodu s ČR dosáhl v roce 2018 hodnoty necelých 83 milionů jüanů, v roce 2019 klesl na 55 milionů jüanů a v roce 2020 se zastavil na necelých 24 milionech jüanů. Také čísla dovozu z ČR klesala: 2018 – 1 milion jüanů a v roce 2020 0,4 milionu jüanů.  První čtvrtletí 2021 potvrzuje stagnaci vzájemné obchodní výměny, avšak výrazné posílení dovozu z ČR (obrat: 5,8 milionu jüanů, z toho dovoz z ČR 1,3 milionu jüanů, což je třikrát více než za celý rok 2020!).

VELKÁ PŘÍLEŽITOST

Budoucnost vzájemného obchodu a snižování českého negativního salda závisí jednoznačně na možnostech cestování a otevření obchodních tras, neboť ne všechny české firmy mají možnost zajistit si služby místního čínského zástupce. Projekt ekonomického clusteru Chengdu – Chongqing, který předpokládá obrovské investice do infrastruktury, smart cities a celkového rozvoje dvouměstí však představuje skutečně velkou příležitost i pro české firmy a byla by škoda se nepokusit na tomto rozvoji získat svůj český podíl.

Roman Musil, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Chengdu


Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.