Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  04.06.2021 10:00:45

Meziroční růst průměrné nominální mzdy v prvním čtvrtletí činil 3,2 %. Reálná mzda vzrostla o 1 %

Průměrná mzda v české ekonomice vykázala v letošním prvním čtvrtletí meziroční růst 3,2 %, což znamená o něco slabší výsledek, než se čekalo. Průměrná nominální mzda v prvních třech měsících letošního roku vykázala nejpomalejší meziroční růst od loňského druhého čtvrtletí. Za růstem průměrné mzdy o 3,2 % se skrývá nevyrovnaný vývoj v jednotlivých odvětvích s dvouciferným růstem mezd u činností v oblasti nemovitostí a ve zdravotní a sociální péči, v řadě jiných odvětví byl ale meziroční vývoj mezd blízko stagnaci a v některých odvětvích nominální mzda meziročně klesla. V reálném vyjádření, tedy po očištění o inflaci, průměrná mzdačeské ekonomice v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o 1 %. Zajímavá je také revize údajů za rok 2020: dle nových údajů průměrná nominální mzda loni vzrostla o 3,1 %, původní údaj hlásil růst nominální mzdy za rok 2020 na úrovni 4,4 %.

Meziroční růst průměrné nominální mzdy v letošním prvním čtvrtletí činil 3,2 %, což představuje nejslabší dynamiku od loňského druhého čtvrtletí. Reálná mzda, tedy nominální mzda očištěná o inflaci, vzrostla o 1 %, což sice bylo méně než v loňském závěrečném čtvrtletí, zároveň ale šlo o silnější růst než v prvních třech čtvrtletích roku 2020

Finanční trh očekával růst reálné mzdy na úrovni 1,7 %, ČNB ve své prognóze z počátku května pro reálnou mzdu za letošní první čtvrtletí čekala meziroční růst o 1,1 %.

V detailech se opět skrývá velmi nevyrovnaný mzdový vývoj v jednotlivých odvětvích tuzemské ekonomiky. Zdravotnictví a sociální služby vykázaly meziroční mzdový nárůst o 11,3 %, u činností v oblasti nemovitostí vzrostla mzda dokonce o 12,2 %.

U řady jiných odvětví byl ale mzdový růst nepatrný, fakticky byly mzdy meziročně blízko stagnace, což platí například o dopravě a skladování, veřejné správě, obraně a povinném sociálním zabezpečení, ale také o stavebnictví a těžbě a dobývání.

Meziročně klesl průměrný výdělek v pohostinství a stravování (o 2,6 %), kulturní, zábavní a rekreační činnosti pak vykázaly pokles o 5,1 %.

Vrátíme-li se k ekonomice jako celku, kde nárůst průměrné mzdy činil 3,2 %, tak celkový objem mezdekonomice v letošním prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 1,7 % s tím, jak celkový nárůst nominální mzdy musíme upravit o pokles zaměstnanosti, jenž v meziročním vyjádření činil 1,4 %.

Revize vývoje mezd za loňský rok

Dvouciferný meziroční pokles zaměstnanosti v procentním vyjádření hlásí odvětví ubytování, stravování a pohostinství, dále také těžba a dobývání. Obecně platí, že meziroční pokles zaměstnanosti se v prvním čtvrtletí týkal většiny odvětví v tuzemské ekonomice.

Z pohledu ČNB lze konstatovat, že vývoj mezd byl v prvním čtvrtletí blízko jejímu očekávání, otázkou však je, nakolik bude pro centrální banku a její úvahy o nastavení úrokových sazeb důležitá revize vývoje mezd za loňský rok.

Mzdový růst byl za všechna čtyři čtvrtletí loňského roku revidován dolů, růst nominální mzdy za celý rok 2020 byl snížen na 3,1 % z původně ohlášeného růstu na úrovni 4,4 %.

V reálném vyjádření loni průměrná mzda dle stávajících údajů nepatrně klesla, o 0,1 %, zatímco původní statistika hlásila za loňský rok růst reálné mzdy o 1,2 %.

Osobně si myslím, že ČNB bude hledět spíše dopředu, tedy na to, jak se budou inflační tlaky v ekonomice vyvíjet v příštích dvou letech a revize mezd za rok 2020 v tomto smyslu nebude znamenat výraznou změnu.

Bankovní rada dává najevo, že úrokové sazby v brzké době zvýší: nejpozději na srpnovém zasedání, kdy bude mít k dispozici novou prognózu vývoje ekonomiky, možné je ale zvýšení sazeb již na blížícím se zasedání 23. června.

Pro letošní rok čekám růst průměrné nominální mzdy v oblasti 4 % a v reálném vyjádření, tedy v situaci, kdy bude celoroční inflace mírně pod třemi procenty, by tak průměrný reálný výdělek v ekonomice za celý rok 2021 mohl vzrůst o něco více než 1 %.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu Mzdy


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Čt 15:16  Podnikatelská nálada Philly Fed poklesla ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Čt 15:14  Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti vzrostl ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Čt 13:46  Turecko ponecháva menovú politiku nezmenenú X-Trade Brokers (XTB)
Čt 11:58  Červnové zvýšení sazeb symbolem boje s vyšší inflací (Tématické reporty) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.