Hradec Králové (hradeckralove.org)
Z regionů  |  02.06.2021 00:00:00

Galerie moderního umění v Hradci Králové otvírá pět nových výstav

V Galerii moderního umění v Hradci Králové se 5. června uskuteční vernisáž tří krátkodobých výstav prezentujících díla současných umělců, na nichž GMU spolupracovala s renomovanými externími kurátory. Všechny projekty spojuje zaměření na aktuální témata rezonující v dnešní společnosti a po technické stránce potom práce autorů s tzv. novými médii – fotografií a videem.
GMU

Zároveň s výstavami budou slavnostně otevřeny také stálé expozice Minulé století – dvacet osobností a Posledních padesát let, které galerie zpřístupnila již v prosinci loňského roku, ale jejich vernisáž musela v důsledku protipandemických opatření vlády odložit. V rámci vernisáže budou pokřtěny katalogy k oběma zmíněným expozicím a rovněž úspěšná populárně-naučná publikace Galerie moderního (č)umění, kterou koncem minulého roku vytvořilo edukační oddělení GMU.

Zahájení akce proběhne za přítomnosti náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martiny Berdychové v 15:00 hodin před hlavním vchodem galerie, kde bude pro návštěvníky připraveno občerstvení. Vstupné do celé budovy GMU bude v době od 15:00 do 20:00 hodin zdarma.

Největší výstavní prostor ve 4. patře je věnován skupinové výstavě současné české fotografie s názvem Pozdní intimita. Projekt reaguje na tlak na zveřejňování soukromého. Vyvíjejí ho jak masmédia, tak sociální sítě, a to často s cílem finančního zisku. Proto mají i umělci stále větší zodpovědnost za to, jak ve své tvorbě se soukromím nakládají. Hlavní záměr výstavy tedy spočívá v prozkoumání přístupů a strategií, jež současní fotografové a fotografky vůči intimitě uplatňují, a to právě na příkladu děl 11 vybraných autorů a autorek. Ti nechávají diváka nahlédnout do vlastního soukromí i soukromí svých rodin nebo celebrit. Zastoupeni jsou umělci jako Pavel Baňka, Veronika Šrek Bromová, Michal Kalhous nebo Alena Kotzmannová.

„U intimity jsem neusiloval o odhalování dráždivých tajemství. Zajímala mě důvěrnost: jako téma, které sledují autoři a autorka, ale i jako vztah mezi nimi a diváky. V ideálním případě výstava zafunguje jako ozvučná deska, která rozezní to, co sami nosíme v sobě a za běžných okolností neumíme nebo nemáme sílu komunikovat,“ komentuje záměr výstavy kurátor Jiří Ptáček.

Ve výstavním prostoru Bílá kostka je připravena trojkanálová videoprojekce Terezy Severové s názvem Strom uprostřed krajiny (2021). Autorka prostřednictvím digitální manipulace nechává před očima diváka růst uschlý strom zasazený kořeny vzhůru. Ten je naplněn nejen environmentálními, ale i politickými významy. Odkazuje k rituálu sázení stromů svobody oslavujícímu vznik samostatného Československa. Severová vnímá strom jako typický prvek české krajiny i symbol tradičních společenských hodnot – svobody a demokracie. Právě zmíněné hodnoty jsou v současné době značně narušeny, podobně jako suchý strom, jemuž však autorka přisuzuje silnou regenerační schopnost a doslova se vrací k jeho kořenům. Výstavu kurátoruje Nina Moravcová.

V Černé kostce určené k prezentaci pohyblivého obrazu se koná výstava Marie Lukáčové, videoartistky, raperky a spoluzakladatelky feministické skupiny Čtvrtá vlna. Autorka ve svých videokolážích pracuje s prvky současné populární kultury. Kombinuje ruční kresbu, 3D animaci, hudbu a rapovaný text. Ve videích připravených pro výstavu Frugo vnímá obraz jako nástroj produkce globálního kapitálu, ať už se jedná o produkty pornografického průmyslu nebo naše osobní fotografie zveřejňované na internetu. Zkoumá otázku vizuální prezentace ženského těla, vztah cirkulace obrazů, peněz a sexu. Poukazuje na skutečnost, že téměř celá současná společnost funguje na „nekonečný“ finanční dluh. Kurátorkou výstavy je Hana Janečková.

Všechny krátkodobé výstavy budou ukončeny 29. srpna.

Ve 2. a 3. patře mohou návštěvníci zhlédnout dvě nové stálé expozice, přičemž obě prezentují umění 20. století netradičním způsobem. Expozice Minulé století – dvacet osobností, kterou připravila kurátorka GMU Petra Příkazská, svým pojetím připomíná renesanční „Pantheon umělců“. Seznamuje diváka s uměním české moderny prostřednictvím svébytných děl 20 vybraných autorů a autorek ze sbírek královéhradecké galerie. Popírá tak tradiční nazírání dějin umění optikou chronologického řazení stylů, směrů a charakteristických mistrovských děl.

Expozice Posledních padesát let prezentuje české umění od 70. let minulého století až do dnešní doby. Jejím autorem je přední kurátor a teoretik Tomáš Pospiszyl, který opustil pokusy vyprávět příběh současného umění chronologicky nebo na základě vývoje forem. Výstavu uspořádal spíše tematicky nebo jako slabikář různých přístupů a tendencí objevujících se v umělecké tvorbě posledních desetiletí s důrazem na rozmanitost jazyka jednotlivých autorů a autorek. Ti se vedle malby a sochařství čím dál častěji vyjadřují také prostřednictvím fotografií, performancí, filmu, videa, textu a digitálních technologií.

Zdroj: Galerie moderního umění Hradec Králové

Zodpovídá: Michal Komárek
Vytvořeno / změněno: 2.6.2021 / 2.6.2021
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.