Export (export.cz)
Export  |  02.06.2021 08:15:10

České obráběcí a tvářecí stroje bodují v Číně

Rok 2020 byl kvůli pandemii koronaviruexportu mimořádně složitý. Vývozcům českých obráběcích a tvářecích strojů do Číny ale přinesl překvapení v podobě meziročního růstu. Čínský trh pro tento segment exportu skýtá nové příležitosti, ale i nemalé hrozby.

Ilustrační foto Shutterstock

Čínský trh je v této strojírenské branži celosvětově největší ve všech parametrech – vlastní produkci, dovozech i poptávce. S třináctiprocentním podílem, což obnáší 1,33 mld. tržeb, patří Čína k druhému nejvýznamnějšímu odběrateli české produkce obráběcích a tvářecích strojů. Nejžádanějšími jsou české, číslicově řízené vyvrtávací frézkové stroje, jejichž prodej v roce 2020 dosáhl hodnoty 462 mil. (oproti 185 mil. v roce předchozím). Z lepších meziročních prodejních výsledků se podle údajů Českého statistického úřadu těšili i čeští výrobci soustružnických obráběcích center či horizontálních obráběcích center.

Při hlubším zamyšlení je logické, že Čína, jejíž nabídková část ekonomiky se velmi rychle po koronakrizi zotavila, se opravdu projevila jako továrna světa, jak se tato země označuje. Její produkce posílila svůj podíl na mnoha trzích, výrobní linky jely a stále v mnoha sektorech jedou na plný výkon. A bez základních technologických procesů, jakými jsou obrábění a tváření, to není možné.

Národní expozice na veletrhu

Zvýšenou poptávku po své produkci potvrdili zástupcům Velvyslanectví ČR v Číně i představitelé renomovaných českých výrobců obráběcích a tvářecích strojů. Ti se účastnili letošního prestižního veletrhu China International Machine Tool Show, který se konal v dubnu v Pekingu. Jejich výstavní exponáty byly součástí české národní expozice. Jak se budou prodeje našich výrobců na čínském trhu vyvíjet v letos či v dalších letech, je však nejisté.

Hrozbou může být překotný technologický rozvoj čínského průmyslu. Naplňování hlavních trendů světového strojírenství, tedy pokračující rozšiřování robotizace, automatizace, digitalizace a konektivity, vyžaduje nové technologie a přístupy. Investice do výzkumu a vývoje v Číně dlouhodobě rostou a jsou nyní na úrovni 2,4 % hrubého domácího produktu (HDP). Poradenská společnost PWC ve své studii Global Inovation 1000 uvádí, že v roce 2018 bylo mezi tisícovkou firem s největšími investicemi do výzkumu a vývoje 145 čínských společností, oproti 125 v roce 2017. Čína jde za svým cílem produkce vyšší přidané hodnoty a současně zvyšuje svoji odolnost na externím prostředí posilováním svého domácího trhu. Stručně řečeno Čína úspěšně usiluje o růst kvality domácí produkce, která má uspokojit i potřeby čínského průmyslu na úkor produkce importní.

Poptávku po obráběcích a tvářecích strojích zvedá potřeba nových výrobních linek. Foto Shutterstock

Nárůst elektromobility může být hrozbou

Nemalý vliv na další směřování oboru obráběcích a tvářecích strojů budou mít strukturální změny v automobilovém průmyslu. Čína má ambiciózní plány transformace své ekonomiky vzhledem ke svým klimatickým závazkům. Již nyní tvoří prodeje elektromobilů přibližně pět procent prodejů nových aut. Elektromobily jsou však úplně jinak konstruovány než konvenční spalovací motory obsahující řadu kompononentů vyrobených právě obráběním či tvářením. V roce 2025 má podle rozhodnutí čínské vlády činit podíl takzvaných „new energy vehicles“, tedy elektromobilů, či vozů s hybridním pohonem, dvacet procent objemu výroby každé automobilky v zemi. To je oproti současným necelým sedmi procentům zásadní nárůst, který může znamenat pokles poptávky po komponentech vyráběných i s pomocí obráběcích a tvářecích strojů.

Na druhé straně jsou tu příležitosti, které budou generovány poptávkou po čínské průmyslové produkci. Ta by měla nadále růst. Možné výpadky v poptávce po obráběcích a tvářecích strojích, které mohou nastat v souvislosti se strukturální změnou automobilového průmyslu, může více jak vynahradit poptávka čínských producentů z oblastí, jako je výroba letadel, lodí, stavební techniky či telekomunikační techniky.

roce 2022 v Šanghaji uskuteční jedenáctý ročník veletrhu China CNC Machine Tool, který bude po letošním pekingském veletrhu další dobrou příležitostí pro české výrobce obráběcích a tvářecích strojů, jak se na čínském trhu představit.

Ladislav Horák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v PekinguModerní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.