Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Práce  |  01.06.2021 19:34:15

KZPS ČR: Stanovisko k minimální mzdě v ČR

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR je proti plošnému stanovení minimální mzdy v roce 2022 za stávajících ekonomických podmínek a tím i navýšení všech tarifů, a ještě k tomu přes procenta, která si vláda stanovila ve svém vládním programu

Opětovně se přiblížilo každoroční vyjednávání mezi zaměstnavateli, odbory a vládou o úpravě minimální mzdy (MM) tentokrát okořeněné o důsledky pandemie a blížícími se volbami. Jaký je tedy postoj Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR jako jednoho ze zástupců nejširšího spektra zaměstnavatelů a podnikatelů, to je od živnostníků a drobných podnikatelů, mikropodniků, malých a středních podniků až po velké podniky nad 500 zaměstnanců.

KZPS ČR rozhodně podporuje

A. Proporcionální růst MM. Růst MM musí být cílený a ekonomicky podložený. Návrh na zvýšení MM se musí opírat o solidní ekonomický rozbor a prognózu vývoje. Nic takového zatím nebylo učiněno a předloženo. Požadujeme proto rozbor ekonomických dopadů pandemie a jejich návrhy řešení, predikce všech základních ukazatelů návrhu rozpočtu na rok 2022 včetně předpokladu inflace a předpokladu růstu mezd apod.

B. Růst MM navázaný na jasná ekonomická kritéria (HDP, produktivita práce , průměrná mzda, inflace a další), aby se MM stala opravdu ekonomickou kategorií, a nikoliv politickou hračkou, velmi využitelnou až zneužitelnou v předvolební rétorice.

C. Vytvoření zákonného valorizačního mechanismu pro úpravu MM cestou předem daných a dojednaných koeficientů. Jednání probíhala, předložený návrh vláda neakceptovala a je tedy potřeba se k nim jen vrátit.

D. Růst MM pevně spojit s doplatkem pro zaměstnavatele zaměstnávající OZP (osoby se zdravotním postižením), je ostudou státu, že se každoročně musíme doprošovat jejího navýšení a pomáchat chráněnému trhu práce, přestože se při určování MM vláda vždy k navýšení ve prospěch zaměstnanců ZP zaváže.

E. Cílené zvyšování MM na základě kolektivních smluv (vyššího) stupně, kdy v daném odvětví obě strany, zaměstnavatelé i odbory vědí, co si mohou dovolit bez zásahů
a doporučení od „zeleného stolu z Prahy“.

F. Trvá na projednání MM v Tripartitě; a to jak na plenární schůzi, tak i v příslušných pracovních týmech.

Pandemie se dotkla téměř každého občana a firmy v ČR, kromě minima kteří i v této krizi byli úspěšní či se jich pandemická krize nedotkla; většina podniků a firem byla postižena negativně až na pokraj krachu. Nebýt pomoci státu formou podpůrných programů ať ve formě Antivirů nebo Covidů, tak by situace byla katastrofální. Za to vládě i jednotlivým ministrům děkujeme. Nemůžeme ale jít do extrému a „když se otevírají zahrádky“ tak zastavit veškeré podpory. Firmy ještě potřebují nějaký čas na regeneraci a nastartování dodavatelskou odběratelských vztahů a mnohdy i v důsledku podstatných změn změnit dosavadní výrobní programy, najít nové programy s vyšší přidanou hodnotou, zbavit se zakázek práce ve mzdě a nevýhodných subdodávek pro domácí i zahraniční odběratele.

To se týká především malých a středních podniků a bude to mít samozřejmě dopad na existenci zejména v závěru roku 2021 a minimálně v roce 2022. Při jednáních o možných mzdových nárůstech v roce 2022 je nutno vzít i v úvahu nárůst mezd, který dostali všichni pracovníci včetně státní správy se zrušením superhrubé mzdy a snížením zdanění svých příjmů.

Na základě výše uvedeného požadujeme předložení výše uvedených ekonomických předpokladů jako součásti předkládaného rozpočtu na rok 2022 uvedených v bodě A) a B) zároveň s tabulkou dopadů návrhů vlády na navýšení MM v jednotlivých sektorech a tím dopadů v jednotlivých tarifech.

Součástí těchto ekonomických předpokladů žádáme vládní stranu o tu část v minulosti projednávané hospodářské strategie, jakým způsobem a jakými konkrétními činy jednotlivé resorty podpoří zaměstnavatelskou a podnikatelskou sféru k nastartování hospodářství, podpoře nových výrobních programů, nových exportních příležitostí, posílení vědy, výzkumu a inovací, snížení byrokracie a rovněž co vláda konkrétně udělá pro snížení nákladů ve státní sféře. To by měly být základní cíle pro nejbližší období.

Z toho vyplývá i základní stanovisko KZPS ČR, které plně podporuje v příštím období navyšování mezd, ale ne plošně a direktivně, ale na základě možností jednotlivých sektorů, uzavíráním kolektivních smluv vyššího stupně ve spolupráci s odbory. V průběhu roku by měla být vyhodnocena všechna provedená opatření a na základě účinnosti opatření a znalosti situace stanoven další postup včetně valorizačních předpokladů pro další období, tj. do roku 2023.

prezident
Jan W i e s n e r


KZPS ČR je sdružení dle zákona č. 83/1990 Sb., které reprezentuje osm dominantních zaměstnavatelských svazů z oblasti: stavebnictví, textilního průmyslu, malého a středního podnikání, výrobního a spotřebního družstevnictví, zemědělství, důlního a naftového průmyslu, dřevozpracujícího průmyslu, školství, zdravotnictví kultury a sociálních služeb.
Zastupuje více než 22 000 členských subjektů s více než 1.300.000 zaměstnanci prosazuje specifické zájmy svých členů v oblasti legislativy a v dalších oblastech formuluje společné podnikatelské a zaměstnavatelské zájmy svých členů a prosazuje je v součinnosti s příslušnými státními orgány, ostatními zaměstnavatelskými organizacemi a odbory a zejména v různých formách konzultací s vládou je jedním ze sociálních partnerů zastupujícím stranu podnikatelů v Radě hospodářské a sociální dohody – tripartitě.

Diskuze k článku

Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2020

Více zpráv k tématu Mzdy


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.