mzv.cz (MZv ČR)
Export  |  31.05.2021 05:22:00

Thajsko - nástup "zelené ekonomiky" je mimořádnou šancí pro české firmy

Thajsko - nástup "zelené ekonomiky" je mimořádnou šancí pro české firmy

31.05.2021 / 04:55 | Aktualizováno: 31.05.2021 / 05:22

České firmy mají v Thajsku unikátní příležitost prosadit se na místním trhu se svými produkty a službami z oblasti recyklace odpadů, ochrany životního prostředí a udržitelné energetiky.

Thajská vláda nově zařadila mezi svoje priority přechod země na ekologicky a energeticky šetrnější způsob výroby a počátkem roku přijala tzv. "2021 - 2026 BCG Strategic Plan". Ten má prostřednictvím "zelené ekonomiky" (Bio-Circular-Green, BCG) zajistit modernizaci thajského zemědělského a potravinářského sektoru, přispět k posílení kapacit ve zdravotnictví a omezit závislost na zahraničních dovozech, zejména v obtížných pandemických časech.

Přijatá strategie stojí na čtyřech pilířích: 1) podpora udržitelnosti přírodních zdrojů vyvažující jejich ochranu a využívání, 2) posílení místních komunit v hodnotových řetězcích, 3) podpora thajské konkurenceschopnosti v oblasti udržitelné BCG produkce zapojením špičkové místní vědy, výzkumu a inovací a 4) budování odolnosti domácího systému vůči globálním šokům.

Strategie se současně orientuje na čtveřici hlavních sektorů výroby a služeb: 1) potraviny a zemědělství, 2) zdravotnictví a wellness, 3) bioenergetika, biomateriály, biochemikálie a 4) cestovní ruch a kreativní ekonomika. Cílem je přechod na udržitelné postupy výroby, recyklace odpadů (zejm. bioodpadů z produkce rýže, kukuřice a cukrové třtiny) a jejich využití jako vstupní suroviny pro chemický průmysl a energetiku.

Na podporu přímých zahraničních investic (FDI) do uvedených prioritních sektorů připravila thajská vláda celou sadu opatření a pobídek, které jsou administrovány prostřednictvím místní agentury Thailand Board of Investment (BoI). Jedná se mj. o snížení/úplné eliminování dovozních cel na výrobní zařízení a materiálové vstupy, odklad zahájení platby, resp. úlevu od daně z příjmu právnických osob a další daňové i nedaňové pobídky z oblasti zaměstnanosti, vzdělávání pracovních sil, vlastnictví půdy či investic do vědy, výzkumu a inovací.

Dle vládních odhadů se během pětiletého období podaří rozvojem BCG ekonomiky dosáhnout zvýšení jejího podílu na HDP země na 24 % a současně generovat kolem 3,5 miliónu nových pracovních míst. Také soukromý thajský bankovní sektor vidí v BCG modelu ekonomiky globální megatrend, který hodlá silně finančně podpořit s vidinou stabilního růstu i zisků, zejména v oblasti alternativní/udržitelné/zelené energetiky a dopravních systémů.

Důraz thajské administrativy a firemního sektoru představuje příležitost i pro české dodavatele či investory, které je Velvyslanectví ČR v Bangkoku připraveno podpořit. Může přitom využít mj. dialog zahájený s thajskými partnery na toto téma během jednání předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka a ministra životního prostředí Richarda Brabce během jejich návštěvy Thajska v únoru 2020. V jejím rámci se konal i seminář na téma environmentálních technologií organizovaný HK ČR a Thajskou obchodní komorou. Platformou pro prezentaci českých řešení v oblasti oběhového hospodářství a BCG obecně by mohl být v Thajsku i širším regionu ASEAN Centre for Sustainable Development Studies and Dialogue (ACSDSD) při Fakultě managementu Mahidolovy univerzity v Bangkoku, s nímž velvyslanectví spolupracuje.

Aleš Ždimera, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bangkoku

přílohy

BCG_BOI_pobídky - 206 KB JPG (Obrázek / Fotka) 31.5.2021
https://www.mzv.cz/file/4309145/BCG_BOI_incentives.jpg

BCG_BOI_sektory a oblasti - 184 KB PNG (Obrázek) 31.5.2021
https://www.mzv.cz/file/4309147/BCG_BOI_sectors_and_areas.png


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.