Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
Finanční rady  |  25.05.2021 15:21:28

Jakým směrem se USA vydají? Komentář Fincentrum & Swiss Life Select


Na americké politické scéně se rozjíždí boj o podobu fiskálního balíku na podporu americké ekonomiky. Prezident Joe Biden se snaží prosadit především své velké investiční plány do infrastruktury a do podpory rodin za více než čtyři biliony dolarů. Další nemalou položkou jsou projekty na čistou energii. S takto ambiciózní podporou jsou spojeny i nemalé náklady. S tímto se však budou v následujících letech potýkat vlády v globálním měřítku. „V případě americké vlády se hledání financí postupně vykresluje v možných daňových změnách, a to jak na straně zdanění kapitálových zisků, tak v podobě růstu korporátních daní. Cílem bude naplnění státní kasy, ale současně i snaha částečného přerozdělení bohatství ve společnosti,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

 

Rozevřené sociální nůžky

Přes poplach na Wall Street existuje silná veřejná podpora pro Bidenův návrh. 62 % Američanů věří, že lidé s vyššími příjmy platí méně, než je jejich skutečný spravedlivý podíl na daních. Podle statistik z minulého roku se příjmové a majetkové poměry v USA výrazně rozchází. „Poslední čísla poukazují na fakt, že 10 % nejbohatších lidí se podílí na více jak 50 % národního příjmu. U této skupiny navíc tvoří spotřeba méně jak 65 % celkového příjmu. Naopak spodních 10 % z nízkopříjmových skupin obyvatelstva dává na spotřebu 99 %. U chudších domácností nezůstává žádný volný finanční přebytek na vytváření investičních rezerv. Proto se stále častěji diskutuje o výrazné sociální nerovnosti,“ uvedl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

 Jiný zajímavý pohled na danou problematiku zdůrazňuje výši majetku koncentrovanou v rukou malého počtu těch nejmovitějších. 50 nejbohatších Američanů vlastní stejně velký majetek jako 165 milionů nejméně majetných. Se závěry nerovných dopadů na jednotlivé sociální vrstvy přišla i Světová banka. 

 

Co má šanci projít Kongresem?

Bílý dům údajně navrhne téměř zdvojnásobení daní z kapitálových zisků na 39,6 % u lidí vydělávajících více než 1 milion dolarů, což by byla nejvyšší sazba daně z investičních zisků od 20. let 20. století. Další sazba daně, určená pro korporace, by se mohla zvýšit na 28 % oproti současným 21 %. Podobné daňové změny budou muset projít usilovným bojem v Kongresu, kde mají demokraté úzkou většinu. Bílý dům již musel přijít s nabídkou snížení objemu masivního infrastrukturního balíku navrhovaného prezidentem Joem Bidenem z 2,3 na 1,7 bilionu dolarů ve snaze vyjít vstříc republikánům.

 

Zaměření na daňové ráje

„Dopad takových změn bude citelný i na finanční trhy, kdy by se primární efekt mohl projevit na vykazovaných čistých ziscích akciových společností a samotném investičním apetitu bohatších investorů. Růst daní by tak mohl motivovat některé podniky ke snahám optimalizovat daňovou zátěž přechodem pod zahraniční daňový systém,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

 Biden tak hodlá rovněž změnit některá pravidla, která nyní umožňují americkým firmám daně obcházet a ukládat svoje zisky v daňových rájích. Cílem je zajistit, aby společnosti platily minimální částku daně „doma“. Snahou je zabránit firmám ve vyhýbání se daním založením ústředí v zemích s nižšími sazbami, což je praxe převládající zvláště mezi technologickými společnostmi. Provozní přítomnost společností v daném daňovém ráji přitom často není defacto žádná.

 Údajně podle posledních známých dat z roku 2016 Bermudy plus čtyři další populární daňové ráje –Holandsko, Irsko, Švýcarsko a Lucembursko –představovaly 43 % zahraničních příjmů amerických nadnárodních společností, ale pouze 7 % jejich zahraničních investic. Hlavní ekonomka Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinath zdůraznila existenci velkého množství společností vyhýbajících se daňovým povinnostem, což snižuje zasaženým ekonomikám daňový základ, důležitý pro státní příjmy na financování nezbytných sociálních a ekonomických výdajů.

 

Zodpovědné investování 

„V našich investičních produktech se tak budeme snažit optimalizovat složení tak, abychom z následného vývoje vytěžili co nejvíce. Vybrané akcie tematické skupiny ESG mohou dostat růstový stimul díky čistým energiím, ale v rámci sociálních rozdílů i díky správnému přístupu ke svým zaměstnancům,“ komentuje investiční strategii Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. ESG investice zohledňující princip udržitelnosti a obnovitelných zdrojů energií (E – environmentální faktory, S – sociální faktory, G – governance faktory, zaměřují se na firemní politiku a způsob řízení společnosti). 

Richard Bechník

vystudoval Vysokou školu ekonomickou, přičemž v rámci hlavního oboru se zaměřoval na bankovnictví, pojišťovnictví a měnovou politiku. Profesní zkušenosti získal v České spořitelně a v Penzijní společnosti Komerční banky. V současnosti se jako investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select primárně věnuje problematice retailových investic. Nedílnou součásti dané pozice je monitoring a analýza finančních trhů se zaměřením na makroekonomické a geopolitické dění ve světěFincentrum & Swiss Life Select a.s.

Fincentrum & Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Prostřednictvím kvalitních finančních poradců pomáháme soukromým i firemním zákazníkům připravit se na jejich finanční budoucnost.

Více na https://fcsls.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Po 14:05  Nebývalý ekonomický optimismus bude zdrojem růstu v EU Kateřina Jandová (Quaentas)
St   9:11  Fincentrum Hypoindex květen 2021: Zájem o hypotéky nepolevuje – navzdory růstu sazeb Ing. Jiří Sýkora (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
Út 14:45  Maraton inflačních čísel: komentář Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
Út   8:46  Jak našetřit na hypotéku Iva Grácová (Bezvafinance)

Přečtěte si také:

Út 14:45Maraton inflačních čísel: komentář Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
12.05.2021Fincentrum & Swiss Life Select získalo certifikát Etická firma Fincentrum & Swiss Life Select (Fincentrum & Swiss Life Select)
23.02.2021Fincentrum & Swiss Life Select Investice roku 2020 Fincentrum & Swiss Life Select (Fincentrum & Swiss Life Select)
30.12.2020Trhy na pozitivní vlně - komentář Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
24.11.2020Nesolidární daňová reforma: komentář Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.