Cez.cz (ČEZ)
Energie  |  20.05.2021 14:10:00, aktualizováno 23.05.2021 09:08:41

ČEZ představuje Čistou Energii Zítřka: Do roku 2030 přebuduje výrobní portfolio na nízkoemisní

20. 5. 2021

Udržitelný rozvoj Životní prostředí a obnovitelné zdroje Produkty a služby Jaderné elektrárny Futuremotion ČEZ ESCO Elektromobilita Elektrárny Ekonomické a finanční zprávy

ČEZ představuje Čistou Energii Zítřka: Do roku 2030 přebuduje výrobní portfolio na nízkoemisní

ČEZ zrychluje přechod k budoucí bezemisní energetice. Naplňuje tak svou strategii, jejímiž hlavními prioritami jsou přeměna výrobního portfolia na nízkoemisní již do roku 2030, uhlíková neutralita do roku 2050 a nabídka nejlepších energetických řešení a nejlepší zákaznické zkušenosti na trhu. Vize 2030 nazvaná Čistá Energie Zítřka potvrzuje plán Skupiny ČEZ být lídrem v udržitelném rozvoji nejen u nás, ale v celé střední Evropě.

V akcelerované strategii VIZE 2030 se Skupina ČEZ zavazuje k naplnění přesně stanovených cílů v oblastech životního prostředí, sociálních vztahů a řízení společnosti v horizontu let 2025 a 2030. „Je naší povinností vůči našim zákazníkům, zaměstnancům i celé společnosti snížit výrobu z uhlí a nahradit ji výrobou z čistých zdrojů. Proto zvýšíme výkon bezemisních zdrojů na 6 000 MW do roku 2030,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva Skupiny ČEZ Daniel Beneš. „Snaha zabránit změnám klimatu je celosvětovou prioritou, společenský i politický tlak na energetiku proto roste. Cíle dekarbonizace se postupně zpřísňují nejen u nás v Evropě, ale i v dalších částech světa. I proto zrychlujeme naplňování naší strategie a přizpůsobujeme řízení firmy rychle se měnícímu prostředí, abychom i nadále vytvářeli dlouhodobě udržitelné hodnoty důležité pro celou společnost,“ vysvětluje Daniel Beneš S tím souvisí i přístup firmy k politice společenské odpovědnosti, tzv. ESG (Environment – Social – Governance), v souladu se současnými nároky na výkonnost firmy v této oblasti, kterou dnes nejen v rámci energetického sektoru posuzuje řada ratingových agentur.

Skupina ČEZ do roku 2030 sníží emise o 55 % ve srovnání s rokem 2019. V roce 2025 plánuje ČEZ vyrábět z uhlí pouze 25 % veškeré své produkce elektřiny, v roce 2030 už jen 12,5 %. Zároveň se zaměří na budování nové kapacity obnovitelných zdrojů (OZE), konkrétně 1,5 GW instalovaného výkonu v OZE do roku 2025 a celkem 6 GW v OZE do roku 2030. Součástí uhlíkově neutrálního a stabilního portfolia zůstanou i jaderné elektrárny. Společnost bude zvyšovat jejich efektivitu a posilovat tak energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky. Součástí plánu proto zůstává i stavba nového jaderného bloku v Dukovanech.

Ke snižování emisí přispěje i další rozvoj už nyní největší elektromobilní dobíjecí sítě u nás. Do roku 2025 bude v provozu minimálně 800 veřejných dobíjecích stanic ČEZ. „Počítáme také s tím, že budeme významně investovat do chytrých sítí, tzv. smart grids, a produktů, které domácnostem umožní dosahovat energetických úspor a snižovat emise,“ doplňuje místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani.

Součástí VIZE 2030 je rovněž důraz na digitalizaci a také na péči o zaměstnance s ohledem na měnící se kvalifikační požadavky a strukturu výrobních zdrojů a služeb poskytovaných Skupinou ČEZ. „Podpoříme rekvalifikaci zaměstnanců a přechod regionů z uhelné energetiky na nové technologie. Klíčová je pro nás loajalita a spokojenost zaměstnanců stejně jako spokojenost našich zákazníků. Chceme být lídrem v energetických službách a čisté decentralizované výrobě elektrické energie a vytápění. Všechny klíčové zákaznické procesy budou dostupné online do roku 2025,“ doplňuje místopředseda představenstva Supiny ČEZ Pavel Cyrani.

Skupina ČEZ výrazně snížila výrobu z uhlí již během devadesátých let, kdy odstavila téměř 2000 MW v uhelných elektrárnách, celkem 19 starých uhelných bloků. Aktuálně cíleně snižuje výrobu elektrické energie z uhlí již od roku 2016. Za poslední víc než rok uzavřela uhelné bloky o celkové kapacitě zhruba 1000 MW. Oproti tomu portfolio obnovitelných zdrojů skupiny ČEZ představuje 1700 MW instalovaného výkonu z OZE, z toho 1000 MW v Česku (800 MW vody, 125 MW FVE, 118 biomasa, 8 MW vítr).

ČEZ je zároveň nejvýznamnějším hráčem v oblasti moderních energetických služeb ESCO v regionu, s přítomností v České republice, na Slovensku, v Německu, Itálii, v Polsku a v Rumunsku. Prostřednictvím své dcery INVEN Capital rozvíjí technologie pro moderní energetiku nejen napříč Evropou, ale i v celosvětovém kontextu.

Ladislav Kříž , mluvčí ČEZ

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.