ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  17.05.2021 00:00:00

Počet uchazečů o zaměstnání se v dubnu v Královéhradeckém kraji snížil

 

Ve čtvrtém měsíci roku klesl počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s březnem o 3,3 % na 11 518 uchazečů, meziročně vzrostl jejich počet téměř o desetinu. Počet volných pracovních míst se zvýšil o 3,7 %. Podíl nezaměstnaných osob činil 3,13 % a mezi kraji to byla druhá nejnižší hodnota.

 

Úřady práce Královéhradeckého kraje evidovaly k 30. 4. 2021 celkem 11 518 uchazečů o zaměstnání, tj. meziměsíční pokles o 387 osob. Meziměsíčně klesl počet uchazečů o zaměstnání ve všech okresech kraje, nejvíce v okresech Náchod a Jičín, ve kterých lze sledovat pokles o 5,5 %, resp. o 5,1 %.

V porovnání s dubnem loňského roku se počet uchazečů o zaměstnáníkraji zvýšil o 9,4 %. Meziroční nárůst nezaměstnaných byl zaznamenán ve všech okresech Královéhradeckého kraje s výjimkou okresu Jičín, ve kterém počet uchazečů meziročně poklesl o 100 osob, tj. o 7,3 %. Meziročně největší relativní zvýšení počtu nezaměstnaných osob zaznamenal okres Trutnov a Hradec Králové (o 21,2 %, resp. 14,6 %),

 

Tabulka: Uchazeči o zaměstnání a procovní místa v evidenci úřadu práce k 30. 4. 2021

V dubnu v Královéhradeckém kraji mezi uchazeči o zaměstnání převažovaly ženy, které se na celkovém počtu uchazečů o zaměstnání podílely 50,7 %, výjimkou byly okresy Náchod a Trutnov, ve kterých byl zaznamenán vyšší podíl nezaměstnaných mužů (52,0 %, resp. 50,6 %). Nejvyšší podíl nezaměstnaných žen byl evidován v okrese Rychnov nad Kněžnou (58,3 %). Počet žen hledajících práci meziměsíčně klesl o 52 osob, tj. o 0,9 % na 5 843 žen. Z celkového počtu uchazečů bylo 4,6 % absolventů a mladistvých a 16,7 % osob se zdravotním postižením. Meziročně se počet absolventů a mladistvých mezi uchazeči o zaměstnání snížil o 4,7 %, naopak počet osob se zdravotním postižením se zvýšil o 14,4 %.

Ze statistických údajů vyplývá, že během dubna bylo na úřadech práce Královéhradeckého kraje nově hlášeno celkem 1 355 uchazečů o zaměstnání, nejvíce v okresech Hradec Králové a Trutnov (403, resp. 344 osob). Noví uchazeči o zaměstnání tvořili 12,9 % z celkového počtu uchazečů v kraji. Celkem 1 742 uchazečům byla evidence ukončena, popřípadě z ní byli vyřazeni.

Dosažitelní uchazeči o zaměstnání, tedy ti, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání při nabídce vhodného pracovního místa, tvořili 93,1 % z celkového počtu nezaměstnaných osob.

Nárok na čerpání podpory v nezaměstnanosti mělo 3 972 uchazečů evidovaných na úřadu práce, tj. 34,5 %. Její průměrná výše činila 8 075 . Celkem 32,0 % uchazečů mělo přiznanou podporu v nezaměstnanosti do 5,5 tis. , naopak 22,8 % uchazečů pobíralo měsíčně více než 10,5 tis. . V rámci kraje byl nejvyšší průměrný nárok v nezaměstnanosti vyplácen v okrese Hradec Králové (8 617 ), naopak nejnižší v okrese Náchod (7 624 ).

 

Tabulky: Uchazeči o zaměstnání v evidenci ÚP ke konci sledovaného měsíce; Podíl nezaměstnaných osob; Pracovní místa v evidenic ÚP ke konci sledovaného měsíce

Mezi uchazeči o zaměstnání převažovaly ke konci dubna osoby ve věku 55-59 let, které se na celkovém počtu podíleli 14,4 %. Naopak nejméně osob, které v dubnu evidovaly úřady práce, bylo ve věkové kategorii do 19 let (3,4 %). Průměrný věk uchazečů o zaměstnání byl v Královéhradeckém kraji 42,8 let. Podle vzdělanostní struktury bylo mezi uchazeči o zaměstnání nejvíce osob s výučním listem, a to celkem 4 026 osob, tj. 35,0 %. Naopak nejmenší podíl uchazečů o zaměstnání byl vysokoškolsky vzdělaných (5,8 %).

Podíl nezaměstnaných osobKrálovéhradeckém kraji zaznamenal mírný meziměsíční pokles o 0,11 procentního bodu a dosáhl hodnoty 3,13 %. Ve srovnání s průměrem celé ČR byl podíl nezaměstnaných osob v Královéhradeckém kraji o 0,98 procentního bodu nižší. Z genderového pohledu tento ukazatel zaznamenal vyšší nezaměstnanost u žen než mužů, podíl nezaměstnaných osob u žen měl hodnotu 3,25 % a u mužů 3,01 %.

V mezikrajském srovnání patří Královéhradecký kraj dlouhodobě mezi regiony s nejnižší nezaměstnaností. V mezikrajském srovnání se kraj v dubnu umístil na 2. místě a dlouhodobě zůstává podíl nezaměstnaných osob pod celorepublikovým průměrem. Nejnižší podíl nezaměstnaných osob byl opět v Pardubickém kraji (2,77 %), třetí nejnižší nezaměstnanost byla zaznamenána v Kraji Vysočina (3,14 %). Naopak nejvyšší nezaměstnanost vykazovaly shodně kraje Karlovarský a Ústecký (shodně 5,96 %), třetí nejvyšší nezaměstnanost byla v Moravskoslezském (5,82 %). V porovnání s dubnem 2020 se nezaměstnanost zvýšila ve všech krajích, v Královéhradeckém kraji nezaměstnanost stoupla o 0,31 p. b.

Z pohledu okresů Královéhradeckého kraje dosáhl nejvyššího podílu nezaměstnaných osob okres Náchod (3,81 %) a Trutnov (3,79 %). Nezaměstnanost mírně klesla ve všech okresech kraje. Okres Rychnov nad Kněžnou se dlouhodobě řadí mezi okresy s nejnižší nezaměstnaností v rámci kraje i celé České republiky, v meziokresním žebříčku s podílem nezaměstnaných 1,90 % obsadil druhé místo. Nižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Pelhřimov, a to 1,86 %.

 

Graf: Podíl nezaměstnaných osob v Královéhradeckém kraji a ČR

Nabídka volných pracovních míst na konci dubna v Královéhradeckém kraji představovala 12 587 míst, meziměsíčně jejich počet vzrostl o 451 pracovních míst, tj. o 3,7 %. Při porovnání s dubnem 2020 se jejich počet snížil o 0,7 %. Z celkového úhrnu bylo 20,8 % míst určeno pro absolventy a mladistvé a 3,9 % míst pro osoby se zdravotním postižením.

Na jedno volné pracovní místo připadalo k 30. dubnu v Královéhradeckém kraji 0,9 uchazeče, meziročně se počet uchazečů na jedno volné pracovní místo zvýšil o 0,09 p. b. Nejpříznivější situace byla v okresech Rychnov nad Kněžnou a Jičín, kde na 1 pracovní místo připadalo 0,5, resp. 0,7 uchazeče. Naopak v okresech Trutnov a Náchod na jedno volné pracovní místo připadli dva uchazeči, resp. 1,1 uchazeče. Republikový průměr činil 0,9 uchazeče na 1 volné pracovní místo.

V průběhu dubna bylo na úřadech prácekraji nově hlášeno celkem 1 865 pracovních míst, nejvíce jich nově přibylo v nejlidnatějším okrese Hradec Králové, a to 635 míst, tj. 34,0 % z celkového počtu v kraji. Naopak nejméně jich bylo nově evidováno v okrese Rychnov nad Kněžnou (244 pracovních míst).

 

Více informací naleznete ve statistikách nezaměstnanosti na stránkách MPSV.

Další informace o nezaměstnanostiKrálovéhradeckém kraji jsou k dispozici v odkaze Statistiky/zaměstnanost, nezaměstnanost.

 

Kontakt:

Ing. Věra Varmužová

Krajská správa ČSÚ v Hradci Králové

e-mail: vera.varmuzova@czso.cz

tel.: 495 762 317

 

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Z regionů:

Pá   0:00  Hradec Králové: Noční koupání na Flošně Hradec Králové (hradeckralove.org)
Pá   0:00  Hradec Králové: V červenci začne rekonstrukce Úprkovy ulice v Malšovicích Hradec Králové (hradeckralove.org)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.