Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  12.05.2021 12:21:09

Jarní ekonomická prognóza Evropské komise je reflexí optimismu založeného na pokroku ve vakcinaci a v krocení pandemie

Evropská komise dnes zveřejnila svou tradiční jarní ekonomickou prognózu, jež pokrývá předpokládaný hospodářský vývoj napříč Evropskou unií. Čerstvá prognóza je reflexí optimismu založeného na pokroku ve vakcinaci a v krocení pandemie: Evropská komise zvýšila odhad letošního růstu HDP Evropské unie jako celku na 4,2 %, když předchozí prognóza zveřejněná v únoru počítala s růstem 3,7 %. Navýšena byla také prognóza růstu HDP eurozóny: ten by měl letos činit 4,3 %, zatímco zimní prognóza odhadovala letošní hospodářský růst eurozóny na úrovni 3,8 %.

Evropská komise zveřejnila svou jarní prognózu vývoje ekonomiky. Stručně lze novou prognózu popsat coby optimističtější vidění světa díky tomu, jak se daří dostávat pandemii pod kontrolu, s čímž přichází uvolňování uzavírek v jednotlivých ekonomikách.

Evropská komise revidovala výhled růstu HDP pro letošní rok v porovnání s předchozí prognózou z první poloviny února směrem nahoru, což platí jak pro Evropskou unii jako celek a pro eurozónu, tak pro českou ekonomiku.

Pro rok 2022 pak prognóza očekává zrychlení růstu HDP na úrovni EU jako celku a též v eurozóně, zmiňována je ale přetrvávající nejistota související s pandemií. Ekonomiky Evropské unie jako celku by se měly vrátit na své předkrizové úrovně, co se velikosti vytvářeného HDP týče, ke konci roku 2022.

Očekávání pro českou ekonomiku

Pro českou ekonomiku Evropská komise pro letošní rok očekává růst HDP na úrovni 3,4 %, únorová prognóza počítala s růstem 3,2 %.

Pro srovnání: Ministerstvo financí ve své dubnové prognóze počítá pro letošek s růstem české ekonomiky o 3 % a nedávno zveřejněný výhled z dílny ČNB vidí letošní růst pouze na úrovni 1,2 %.

Pro českou ekonomiku prognóza Evropské komise vykresluje pro letošní rok růst HDP na úrovni 3,4 % a pro rok 2022 na úrovni 4,4 %. Pro srovnání, Ministerstvo financí ve své dubnové prognóze očekávalo pro letošek růst HDP tempem 3,0 % a pro rok 2022 činil odhad 3,7 % (zde zmiňuji data očištěná o kalendářní efekty, tak aby byla predikce srovnatelná s odhady Evropské komise a dalších institucí).

ČNB ve své prognóze zveřejněné v prvním květnovém týdnu očekává pro letošek růst české ekonomiky pouze na úrovni 1,2 %, v roce 2022 by mělo tempo růstu HDP zrychlit na 4,3 %.

Prognóza Evropské komise je tak na optimističtější straně, co se týče výhledu HDP České republiky: osobně pro letošek odhaduji růst české ekonomiky v oblasti 3 %, pro rok 2022 pracuji s odhadem růstu 4,5 %.

Mírnější než očekávaný pokles české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí ale otevírá možnost pro o něco lepší než očekávaný výsledek za celý letošní rok.

Nárůst inflace

Nárůst inflace, který již probíhá napříč Evropskou unií a jenž je spojen jak s vývojem cen pohonných hmot, tak s komplikacemi v dodavatelských vztazích v souvislosti s pandemií, by měl být dle Evropské komise přechodný a v roce 2022 by se mělo tempo růstu spotřebitelských cen zmírnit.

Tento výhled by měl platit i pro českou ekonomiku, nicméně aktuální vývoj inflace naznačuje, že celoroční průměrná inflace v případě české ekonomiky dosáhne zhruba 2,8 či 2,9 % a bude tak vyšší, než odhad Evropské komise na úrovni 2,4 % (byť zde je nutno podotknout, že Evropská komise predikuje harmonizovaný index cen, čili uvedené odhady nejsou úplně porovnatelné).

Zatím nezodpovězenou otázkou nejen pro Evropu je dopad uvolňování restrikcí ve službách a v maloobchodu na cenovou hladinu, tedy nakolik se otevření ekonomik a realizace dosud zadržované spotřeby podepíše na inflaci a zda případně půjde spíše jen o jednorázový výkyv anebo naopak o trvalejší cenové tlaky.

Hospodářské oživení v letošním roce a v řadě případů další zrychlení růstu HDProce 2022 je scénář, jenž by měl platit pro většinu evropských ekonomik.

Diskuse a odlišnosti mohou být u konkrétních odhadů růstu HDP v jednotlivých letech: v tomto ohledu je prognóza Evropské komise v případě české ekonomiky poměrně optimistická, přesto ale nelze vyloučit, že se pohled Evropské komise nakonec ukáže jako poměrně správný.

Vedle výkonu HDP je ale neméně důležitou otázkou také vývoj inflace: ta se nyní napříč Evropou zvyšuje, centrální banky ale zatím nechtějí uspěchat reakci ve smyslu zpřísňování měnové politiky, neboť většina centrálních bank chce nejprve vyčkat na potvrzení, že hospodářský růst je zpět a že bude mít trvalejší charakter.

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688