mzv.cz (MZv ČR)
Volby  |  08.05.2021 00:00:00

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v říjnu 2021 v Los Angeles

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v říjnu 2021

10.02.2021 / 07:00 | Aktualizováno: 08.05.2021 / 07:47

Prezident ČR dne 28. 12. 2020 v souladu s volebním zákonem vyhlásil volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a stanovil dny jejich konání na pátek 8. 10. a sobotu 9. 10. 2021.

Tyto volby budou probíhat i mimo území ČR ve zvláštních stálých volebních okrscích, tedy rovněž ve volební místnosti na generálním konzulátu ČR v Los Angeles (10990 Wilshire Boulevard, Suite 1100, Los Angeles, CA 90024). Vzhledem k odlišnému časovému pásmu oproti ČR bude dle volebního zákona na našem generálním konzulátu možné hlasovat ve čtvrtek 7. 10. a v pátek 8. 10. 2021 vždy v době od 14.00 do 21.00 h.

V lednu 2021 Státní volební komise určila losem Ústecký kraj jako kraj, kterému budou podřazeny všechny zvláštní volební okrsky v zahraničí. Všichni voliči, kteří budou v říjnových volbách hlasovat v zahraničí, budou volit kandidáty z Ústeckého volebního kraje.

V případě, že občan ČR v říjnových volbách hodlá hlasovat na našem generálním konzulátu, má dvě možnosti jak postupovat, odvislé do určité míry od charakteru svého pobytu v USA, a to zda jde o pobyt dlouhodobý či krátkodobý.


DLOUHODOBÝ POBYT NA AMERICKÉM ZÁPADĚ

Při dlouhodobém pobytu občanů ČR v zahraničí umožňuje volební zákon zapsání do zvláštního stálého seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem nebo konzulárním úřadem ČR podle místa pobytu.

Náš generální konzulát zapisuje do svého voličského seznamu občany ČR s místem pobytu ve státech Aljaška, Arizona, Colorado, Havaj, Idaho, Kalifornie, Montana, Nevada, Nové Mexiko, Oregon, Utah, Washington a Wyoming, jakož i na území teritorií Guam, Severní Mariany a Americká Samoa. Zápis je možný na základě písemné žádosti voliče, doložené originálem, popřípadě ověřenou kopií dokladů potvrzujících totožnost žadatele, jeho státní občanství ČR a bydliště v našem územním obvodu. Žádost musí být doručena nebo předána nejpozději 29. 8. 2021.

Voliči, kteří byli do seznamu voličů vedeného generálním konzulátem ČR v Los Angeles již v minulosti zapsáni, v něm zůstávají vedeni i pro volby v říjnu 2021.

V případě zápisu do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem v zahraničí bude tento volič automaticky vyškrtnut ze stálého seznamu voličů vedeného obecním úřadem v ČR, v jehož územním obvodu má místo trvalého pobytu. Pokud by tento volič v budoucnu chtěl volit na území ČR, bude nutné zastupitelský úřad požádat vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů.

Voliči zapsaní do zvláštního seznamu u generálního konzulátu ČR v Los Angeles budou moci při říjnových volbách své volební právo uplatnit osobně v naší volební místnosti v Los Angeles, anebo jim generální konzulát na základě jejich žádosti vydá voličský průkaz, s nímž lze hlasovat v jakémkoliv zvláštním volebním okrsku v zahraničí nebo v jakémkoliv volebním okrsku na území ČR.

O vydaní voličského průkazu mohou voliči zapsaní v seznamu voličů vedeném generálním konzulátem ČR v Los Angeles žádat již nyní, a to osobně až do 6. 10. 2021 do 16.00 h, nebo písemným podáním(*) doručeným nejpozději 1. 10. 2021. Generální konzulát voličský průkaz vydá nejdříve 23. 9. 2021, a to osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, popř. jej voliči zašle.


KRÁTKODOBÝ POBYT V LOS ANGELES VE DNECH VOLEB

V případě krátkodobého pobytu v zahraničí je vhodnější volit na voličský průkaz. O vydaní voličského průkazu lze v ČR žádat již nyní, a to osobně u obecního úřadu, kde je volič zapsán ve stálém seznamu voličů, tj. v místě svého trvalého pobytu v ČR, a to osobně až do 6. 10. 2021 do 16.00 hodin, nebo písemným podáním(*) doručeným nejpozději 1. 10. 2021.

Obecní úřad voličský průkaz vydá nejdříve 23. 9. 2021, a to osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, popř. jej voliči zašle, a to i do zahraničí (např. na adresu našeho generálního konzulátu, pokud se volič rozhodl zde hlasovat).


PRŮBĚH HLASOVÁNÍ VE DNECH VOLEB

Hlasovat ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v říjnu 2021 bude na území USA možné na velvyslanectví ČR ve Washingtonu (DC) a na generálních konzulátech ČR v Chicagu, Los Angeles a New Yorku. Možnost volit v říjnových volbách korespondenčně nebo elektronicky se aktuálně nenabízí.

Při samotném aktu hlasování volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost a státní občanství ČR platným cestovním dokladem ČR anebo platným občanským průkazem. Neprokáže-li volič svou totožnost a státní občanství ČR, nebude mu hlasování umožněno. Volič, jemuž byl pro říjnové volby vydán voličský průkaz, je povinen tento průkaz odevzdat volební komisi. Po záznamu v seznamu voličů obdrží volič od okrskové volební komise (na území ČR) nebo zvláštní okrskové volební komise (v zahraničí) prázdnou úřední obálku a sadu hlasovacích lístků.


(*) Takové podání musí být v listinné podobě, opatřené úředně ověřeným podpisem voliče, nebo v elektronické podobě zaslané prostřednictvím datové schránky.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.