Jiří Zendulka (Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  04.05.2021 06:14:05

Domácí banky opouští singapurský významný akcionář, finančník Pavel Tykač naopak na nákupech

V roce 2016 šlo prvně vysledovat investiční zájem Singapuru o domácí finanční instituce. Částku, která od asijské země zamířila v daném roce do akcií Komerční banky (dále jen KB) a MONETA Money Bank (dále jen MONETA) šlo v souhrnu odhadovat na zhruba 5 mld. . Po necelých pěti letech však singapurský státní fond GIC Private z daných bank vystupuje, resp. ani v jedné již není kvalifikovaným akcionářem.

V bance MONETA se přitom GIC Private stal hned pár měsíců po primární emisi vlastníkem téměř 20 mil. akcií. Ovládal tak podíl na hlasovacích právech 3,89 %, čímž šlo Singapur dle všeho tehdy zařadit na konec žebříčku TOP 5 největších akcionářů banky. Více než 3% podíl GIC Private držel až do loňského srpna, kdy došlo k poklesu těsně pod danou hranici.

A letošek přinesl, po oznámení kroků PPF směrem k MONETA, další mnohem výraznější redukci investice. V úvodu února podíl klesl k hranici 2,6 % a GIC Private následně ve značné míře zřejmě reflektoval na nabídku dobrovolného odkupu akcií MONETA ze strany PPF. K 23. dubnu totiž jeho podíl klesl na 0,92 %, tedy jen na zhruba 4,7 mil. akcií MONETA.

V KB pak na jaře 2016 GIC Private nakoupil téměř 4 mil. akcií, resp. získal tak podíl 2,1 %. Již o rok později šlo vysledovat, že pozici začal postupně nevýrazně redukovat. Ke konci roku dle stavu účtu v CDCP  podíl klesl pod hranici 2 % k 1,8 %. Poté až do roku 2019 ke změnám téměř nedošlo. Ke konci roku 2019 činil podíl 1,66 %, ke konci loňského však již jen 1,36 %. A obdobně jako u investice v MONETA letošek přinesl zpeněžení další části investice. Rovněž k 23. dubnu fond oznámil pokles podílu v KB pod zákonem sledovanou procentní hranici, resp. na 0,92 %. Negativní kurzový vývoj akcií KB, které se právě v dubnu ocitly letos vůbec na nejnižších úrovních, tak mohl být podpořen právě prodejní aktivitou singapurského státního fondu.

K velikosti singapurského státního fondu GIC Private možno doplnit, že počátkem tohoto roku spravoval aktiva v hodnotě 488 mld. USD. Zmiňované investice v domácích bankách tak lze u něj považovat za pouhou kapku v moři.

Tykač a MONETA

Hérakleitos říkal: „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.“ Vzhledem k historickým aktivitám Pavla Tykače v „původní“ Agrobance se daného přísloví tedy vlastně finančník nedrží. Loni v březnu se totiž ukázalo, že ve vlastně nástupnické bance MONETA nakoupil na 5,5 mil. akcií. Prostřednictvím společnosti Belviport Trading tedy získal podíl 1,08 %.

A dle údajů z CDCP se svou investicí rok nijak nehýbal. A to až do letošního dubna, kdy před valnou hromadou pozici navýšil. Během tak maximálně 3 týdnů přikoupil asi 1,48 mil. akcií MONETA. K rozhodnému dnu pro účast na valné hromadě (21.4.) totiž zvýšil svůj podíl již na 1,37 %.

O důvodech Tykačova zvýšení podílu těsně před valnou hromadou, a vlastně tedy až v době maximálního kurzu akcií MONETA v posledním roce, můžeme jen spekulovat. V souvislostech nicméně lze připomenout jednu Tykačovu angažovanost ve vztahu k PPF.  Společnost Belviport Trading je totiž z posledních let známa také díky transakci se skupinou PPF. Před 4 lety tehdy Kellner prodal Tykačovi na 3 % akcií O2. Následně se ukázalo, že Pavel Tykač v domácí telekomunikační společnosti vlastní celkově 3,92 %. Od té doby jsme se nicméně o podílu Tykače v O2 nic nového nedozvěděli, když žádné nové regulatorní hlášení nedorazilo. Podíl překvapivě nezmiňují ani jednotlivé Výroční zprávy O2.

Přehled více než procentních účtů s akciemi MONETA v CDCP

Zdroj dat: MONETA (údaje z CDCP)

K výše uvedenému přehledu více než procentních vlastníků akcií banky MONETA z CDCP nutno zopakovat, že je nelze brát jako jednoznačný přehled skutečných vlastníků. Dle všeho totiž řada firem na svém účtu přinejmenším část akcií drží jako zmiňovaný správce. V některých případech totiž dané společnosti nenahlásily regulátorovi hlasovací práva, případně pak v jiné výši. Relevantní jsou tak především hlášení o výši hlasovacích práv pro regulátora.

Jak dále plyne z výše uvedeného porovnání údajů účtů akcií MONETA v CDCP, akcionářských změn těsně před valnou hromadou proběhla celá řada. Své samozřejmě sehrálo vypořádání dobrovolného odkupu ze strany PPF. O některých změnách jsme již psali v minulém týdnu. Zajímavý každopádně je také další pokles na účtu Chase Nominees, který byl od IPO banky přitom dlouhodobě „největší“. K novým posledně zveřejněným regulatorně nahlášeným posunům pak možno zmínit zpětné navýšení podílu nad procentní hranici šejků. Světově nejstarší státní fond Kuwait Invest Authority po poklesu podílu na 0,87 % (k 23.4.), totiž k 29. dubnu navýšil podíl na 1,29 %.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

Čt   9:54  Erste zahájila pokrytí akcií CZG Research (Česká spořitelna)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.