mzv.cz (MZv ČR)
Z regionů  |  03.05.2021 14:05:00

Česko-bavorské setkání k vodíkové ekonomice 29. dubna

Česko-bavorské setkání k vodíkové ekonomice 29. dubna

30.04.2021 / 11:45 | Aktualizováno: 03.05.2021 / 14:05

Česko-bavorské setkání k vodíkové ekonomice organizované Generálním konzulátem v Mnichově dne 29. dubna 2021 propojilo české a bavorské zástupce firem, univerzit, výzkumných institucí a úřadů. Úctyhodný počet 43 účastníků doložil mimořádný zájem o téma využití vodíku v obou zemích. Během setkání byly představeny současné projekty, které již vodík využívají i záměry budoucích projektů. Cílem setkání bylo seznámit navzájem aktéry z obou stran hranice a připravit půdu pro jejich další spolupráci. Účastníci identifikovali vodíková „údolí“, výrobu vodíku a mobilitu jako témata, na které se především chtějí do budoucna zaměřit. Generální konzulát ČR v Mnichově děkuje za pomoc při uskutečnění setkání Bavorskému vodíkovému centru, České technologické vodíkové platformě a MPaO ČR.

Vodík je palivo budoucnosti a jeho využití otevírá dveře novým projektům v řadě ekonomických odvětví. Vodíkové strategie obou zemí cílí na dvojí efekt – jednak na ekonomičnost vodíkových technologií a také na udržitelnost z hlediska ochrany klimatu. Protože se na vodíkové hospodářství klade v posledních letech stále jak v Česku, tak v Bavorsku větší důraz, zorganizoval GK Mnichov česko-bavorské virtuální setkání k vodíkové ekonomice, které se uskutečnilo 29. dubna 2021. Setkání si kladlo za cíl oslovit zainteresované aktéry z Bavorska a Česka tak, aby zúčastnění sdíleli své zájmy a kompetence, a to mimo jiné prostřednictvím předem zasílaných tzv. vizitek. Dalším cílem simultánně tlumočené akce byla identifikace nových nápadů na projekty k využití vodíku a případné zapojení přeshraniční spolupráce k získání finanční podpory z Evropské unie na nové projekty. Obě ambice online setkání se podařilo naplnit mimo jiné díky pečlivému zacílení na zvané aktéry. Velmi kladně je třeba hodnotit vyrovnané zastoupení obou zemí při účasti na setkání.

Skupina o 43 účastnících byla různorodá, mj. zástupci z univerzit, firem, úřadů, výzkumu a organizací. Po úvodním slovu obchodního konzula GK ČR v Mnichově Jan Kreutera představila výkonná ředitelka platformy HYTEP Dr.-Ing. Karin Stehlík stav využití vodíku a plánovanou strategii v Česku. Následně představil i zástupce bavorské organizace H2.Bayern Phillip Runge aplikaci již existující bavorské vodíkové strategie. Poté představilo 8 firem (4 z Bavorska, 4 z Česka) své zájmy, produkty a aktivity, které se v daných regionech uskutečňují, s cílem najít možné přeshraniční partnery ke spolupráci. Firmy představily např. svá řešení možnosti skladování a transportu vodíku, vodík v dopravě, soběstačnou ekologickou městskou čtvrť či celý region, zavádění vodíku z právního hlediska, výrobu vodíkových palivových článků a další.

Po úspěšných prezentacích následovala krátká anketa, kde si všichni zúčastnění mohli vybrat témata, kterým by se chtěli příště detailněji věnovat. Jako nejžádanější témata byla vybrána: česko-bavorská vodíková „údolí“, výroba vodíku a vodíková mobilita. Setkání ukončil obchodní konzul Jan Kreuter poděkováním za aktivní účast na zahájení česko-bavorského vodíkového partnerství. Do budoucna se plánuje zopakovat podobná setkání jednou, či dvakrát do roka už se zaměřením na vybraná témata společného zájmu. Setkání by měla do budoucna podpořit zvýšení povědomí o možnostech česko-bavorské spolupráce a obecně o významu vodíku ve společnosti pro udržitelný rozvoj hospodářství.

Vytvořila: Z. Zechovská, ekonomická expertka, GK Mnichov

loga

loga


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.