Ing. Lukáš Blažek, Ph.D. (Ronda Invest)
Okénko investora  |  01.05.2021 11:21:58

Aktuality & zajímavosti na trhu s nemovitostmi z ČR i ze světa

Jak se budou chovat lidé po rozvolnění?

Podle průzkumu společnosti CBRE z května 2020 celkem 76 % Čechů po rozvolnění zůstane věrných svým nákupním zvyklostem a budou i nadále nakupovat v kamenných prodejnách. Celkem 79 % lidí se na návštěvu nákupního centra vyloženě těší a půjdou nakoupit věci, které během opatření nakoupit nemohli. Na druhou stranu 31 % lidí objevilo nakupování online a hodlají v něm i nadále pokračovat. Nejvíce lidé začali nakupovat potraviny online, což dokládá i zvýšení obratu firmy Rohlík.cz meziročně o 100 %. Firma získala od investorů asi pět miliard korun na další expanzi v rámci evropských trhů.

Lze tedy předpokládat, že obchody by se měly do budoucna ještě více zaměřit na své e-shopy. Na druhou stranu je stále dobré zachovat pro zákazníky možnost zboží fyzicky vidět v podobě alespoň jedné centrálně umístěné prodejny. Možným efektem pak může být pokles ceny pronájmů kamenných obchodů z toho důvodu, že část lidí se rozhodne místo podnikání natrvalo opustit a přesune se na internet. Na druhou stranu firmy budou i nadále potřebovat někde uskladňovat své zboží a dále ho rozesílat, takže lze předpokládat zvýšení poptávky naopak po těchto prostorech.

 

Jak ovlivnila pandemie Airbnb a co z toho plyne pro investory do nemovitostí?

V dubnu 2020 rezervace skrz Aibrnb poklesly o 72 %. Centrála musela propustit čtvrtinu zaměstnanců. Jenže od té doby se rezervace opět zvedly o 70 % před-covidových čísel. Jak je to možné?

Airbnb rychle reagovalo na situaci v podobě propuštění čtvrtiny zaměstnanců, dramatickému snížení odměn vedení o 50 % a snížení marketingového rozpočtu. Nicméně firma zajistila roční zdravotní pojištění pro americké zaměstnance, věnovala jim počítače a vytvořila seznam talentů k dispozici pro jiné firmy, aby ulehčila zaměstnancům hledání nové práce – a nyní některé zaměstnance opětovně nabírají, čímž si ušetřili i náklady za hledání nových talentů. Zároveň se CEO Chesky zaměřil na jádro firmy – pronájmy residenčních nemovitostí a omezil další aktivity v podobě nabídky dopravy nebo zážitků. Airbnb se zaměřilo i na klienty – vznikla potřeba klienty přesvědčit o bezpečí v navštívené lokalitě a odstranění bariéry při nákupu, kdy se hosté báli o zrušení rezervace bez náhrady. Obojí se vyřešilo reakcí firmy, která slíbila všem hostům možnost zrušení rezervace i na poslední chvíli a zároveň zvýšila rozestupy mezi jednotlivými hosty, aby se nemohli nakazit. Přirozený vývoj v době pandemie zapříčinil, že lidé nechtěli být pouze doma, takže při omezení mezinárodního cestování častěji volili i vnitrostátní destinace. Navíc se zvýšila průměrná doba pobytu v místě na dvojnásobek. Samozřejmě Airbnb stále čelí různým tlakům, ale globálně se čísla opět pozvolna narovnávají. Pokud jste investovali do nemovitostí a vaše podnikání je závislé na turismu, pak je Airbnb zdrojem inspirace, jak přečkat období krize.

 

Ceny bytů v Praze i nadále rostou, největší pokles je na Praze 10

Zatím je zpracováno jen velmi málo analýz, které poskytují data z 1.čtvrtetí roku 2021 a vývoje na trhu s nemovitostmi, nicméně je vidět, že rok 2020 byl alespoň z hlediska čísel příznivý. Podle průzkumu Deloitte i začátek roku 2021 ukazuje spíše opačný trend než někteří lidé očekávali – cena bytů neustále roste. Nejvýraznější nárůst zaznamenala Praha 2, kde bylo meziroční zvýšení o 8,7 % při ceně 165 100 Kč za m2. Naopak mírný pokles byl evidován u Prahy 10, Prahy 5 a Prahy 1. Další vývoj ukáže čas, nicméně od března 2020 nedošlo k dramatickým změnám prodejních cen na trhu nemovitostí. To může mít několik důvodů – dlouhé lhůty pro vyřízení stavebních povolení, dlouhodobý převis poptávky po nemovitostech, odklad splátek hypoték a chuť domácích i zahraničních investorů zajistit si stabilní výnosy.

 

Ing. Lukáš Blažek, Ph.D.

Lukáš Blažek má jako obchodní ředitel společnosti RONDA INVEST 20letou praxi v bankovním i nebankovním sektoru. Je absolventem inženýrského studia na Fakultě dopravní ČVUT a doktorského studijního programu na Fakultě podnikohospodářské na VŠE. Kromě obchodní činnosti také vystupuje na odborných seminářích a aktivně se podílí se na vývoji produktů. Lukáš je mediální tváří společnosti. Ve volném čase se věnuje akademickému působení na Vysoké škole ekonomie a managementu.

RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani

Více na https://www.rondainvest.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 13:16  Dočasná komoditní rallye Lukáš Baloga (ProfitLevel)
Po   8:37  Měď je nejdražší v historii Štěpán Hájek (PurpleTrading)
So 19:04  Bytů se staví méně, jejich ceny dál porostou Ing. Lukáš Blažek, Ph.D. (Ronda Invest)
Pá 22:36  Na realitním trhu stále panuje nedostatek nemovitostí Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.