mzcr.cz (MZ ČR)
Školství  |  30.04.2021 10:22:28

Podmínky testování dětí, žáků a studentů s účinností od 3. 5. 2021 - Změna mimořádného opatření MZDR 14592/2021-8/MIN/KAN MZDRX01FS020

 

MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ Palackého náměstí 375/4,128 01 Praha 2 

Praha 30. dubna 2021 Č. j.: MZDR 14592/2021-8/MIN/KAN MZDRX01FS020 

MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ 

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, věznění pozdějších předpisů, nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření

I. 

S účinností ode dne 3. května 2021 se mění mimořádné opatření ze dne 6. dubna 2021, č.j. MZDR 14592/2021-3/MlN/KAN, ve znění mimořádného opatření ze dne 12. dubna 2021, č.j. MZDR 14592/2021-4/MlN/KAN, mimořádného opaření ze dne 19. dubna 2021, č.j. MZDR 14592/2021-5/MlN/KAN, mimořádného opatření ze dne 22. dubna 2021, č.j. MZDR 14592/2021-6/MIN/KAN, a to tak, že 

1. čl. I zní: 

J. 

1. Dítěti, žákovi nebo studentovi, kterému není jiným mimořádným opatřením nebo krizovým opatřením zakázána osobní přítomnost na vzdělávání a který je dítětem nebo žákem mateřské školy, základní školy, základní školy speciální, nižšího stupně šestiletého nebo osmiletého gymnázia, prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře, oboru vzdělání Praktická škola jednoletá nebo Praktická škola dvouletá, žákem nebo studentem účastnícím se praktického vyučování nebo praktické přípravy na střední škole nebo vyšší odborné škole, žákem školy nebo studentem vyšší odborné školy, který se účastní skupinové konzultace nebo zkoušek na vyšší odborné škole, závěrečných zkoušek, maturitních zkoušek nebo absolutorií, umožní daná škola osobní přítomnost pouze tehdy, pokud 

a) nemá příznaky onemocnění COVID-19, a 

b) podstoupil ve frekvenci stanovené podle čl. III vyšetření prostřednictvím neinvazivního preventivního antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2, který si provedl sám nebo které mu byly provedeny jinou osobou a které mu poskytla škola (dále jen „preventivní antigenní tesť'), a prokáže se negativním výsledkem tohoto vyšetření, není-li ve čl. II stanoveno jinak. 

Omezení podle věty první se nevztahuje na dítě v mateřské škole v Karlovarském kraji, Královéhradeckém kraji, Libereckém kraji, Pardubickém kraji, Plzeňském kraji, Středočeském kraji a hlavním městě Praze, a dále na individuální konzultace a individuální prezenční výuku nebo jiné individuální činnosti. Škola může pro preventivní testování použít pouze testy určené pro sebetestování nebo Ministerstvem zdravotnictví povolené k použití laickou osobou. 

2. V případě, že dítě, žák nebo student se středním nebo těžkým mentálním postižením, souběžným postižením více vadami nebo s poruchami autistického spektra nemůže ze zdravotních důvodů podstoupit preventivní antigenní test podle odstavce 1 písm. b) a doloží tuto skutečnost potvrzením vydaným poskytovatelem zdravotních služeb, považuje se za dítě, 

žáka nebo studenta, jehož škola nebo školské zařízení, které navštěvuje, jsou uzavřeny z důvodu mimořádného opatření při epidemii. 

2. čl. III zní: 

„III. 

Preventivní testování se ve školách provádí ode dne 12. dubna 2021. Preventivní antigenní test se provádí s frekvencí: 

a) dvakrát týdně v případě žáků 2. stupně základní školy, žáků nižšího stupně šestiletého nebo osmiletého gymnázia a prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře s tím, že první testse provede první den osobní přítomnosti dítěte, žáka nebo studenta ve škole v týdnu a mezi jednotlivými termíny testování v jednom týdnu jsou minimálně 2 a maximálně 3 pracovní dny, 

b) jedenkrát týdně v případě žáků 2. stupně základní školy ve třídách nebo školách podle § 16 odst. 9 školského zákona

c) jedenkrát týdně v ostatních případech. 

Preventivní test se vždy provádí bezprostředně po příchodu do školy. Nebude-li dítě, žák nebo student přítomen v den termínu testování ve škole, testování se provede v den jeho příchodu." 

II. 

S účinností ode dne 3. května 2021 se ruší mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 27. dubna 2021, č.j. MZDR 14592/2021-7/MIN/KAN. 

III. 

Toto mimořádné opatření nabývá platnosti dnem jeho vydání. 

Odůvodnění: 

Změnou mimořádného opatření dochází k vynětí z povinnosti testování jako podmínky přítomnosti na vyučování v případě dětí v mateřské škole nově v Libereckém kraji, Pardubickém kraji, Středočeském kraji a v hlavním městě Praze, a to z důvodu aktuální příznivé epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 v těchto krajích, resp. hlavním městě Praze, která je charakterizována postupným a kontinuálním poklesem sledovaných parametrů. V Libereckém kraji, Pardubickém kraji, Středočeském kraji a v hlavním městě Praze se hodnota sedmidenní incidence blíží hranici 100 případů na 100 tisíc obyvatel. 

Vzhledem ke zlepšující se epidemiologické situaci a skutečnosti, že žáci již byli ve zvýšené frekvenci (dvakrát týdně) testovaní, se upravuje frekvence preventivního testování na jedenkrát týdně. To se netýká žáků 2. stupně (a odpovídajících ročníků nižších gymnázií a konzervatoří), kteří nastoupí k osobní docházce v některých krajích postupně od 3. května 2021. V jejich případě, neboť dosud pravidelné testování nepodstupovali, je vhodné prozatím zachovat zvýšenou frekvenci, stejně jako ji měli žáci z předešlých fází uvolnění opatření. Proto se frekvence jedenkrát týdně vztahuje na žáky 2. stupně základní školy ve třídách nebo školách podle § 16 odst. 9 školského zákona, kteří již do školy docházejí a testovali se ve zvýšené frekvenci. 

.vjoťntó 

Arenberger, DrSc., MBA 

tr zdravotnictví 

2

Doložka autorizované konverze do dokumentu obsaženého v datové zprávě 

Sděluji, že tento dokument, který vznikl převedením vstupu v listinné podobě do podoby elektronické pod pořadovým číslem 137951918-316335- 210430100546, skládající se z 1 listu, se doslovně shoduje s obsahem vstupu. 

Autorizovanou konverzí dokumentu se nepotvrzuje správnost a pravdivost údajů obsažených v dokumentu a jejich soulad s právními předpisy. 

Zajišťovací prvek: 

bez zajišťovacího prvku 

Subjekt, který autorizovanou konverzi dokumentu provedl: 

Ministerstvo zdravotnictví 

Datum vyhotovení doložky: 

30.4.2021 

Jméno, příjmení a podpis osoby, která autorizovanou konverzi dokumentu provedla: 

Marcela Bendigová 

137951918-316335-210430100546 

Poznámka: 

Kontrolu této doložky lze provést v centrální evidenci doložek přístupné způsobem umožňujícím dálkový přístup na adrese https://www.czechpoint.cz/overovacidolozky.K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.