Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Daně a účetnictví  |  29.04.2021 12:02:20

Podáváte daňové přiznání v papírové podobě? V pondělí je poslední možnost bez sankce

Koronavirová pandemie zamíchala také termíny pro odevzdávání daňového přiznání. Nejzazším termínem pro odevzdání daňového přiznání v listinné podobě bez sankce je pondělí 3. 5. 2021. Jaké jsou další možnosti a termíny pro odevzdávání daňového přiznání za rok 2020?

V listinné formě lze podat přiznání a uhradit daň do 3. května 2021 včetně. Původní termín 1. 4. 2021 byl z důvodu koronavirové epidemie posunut a pokuty za pozdní přiznání a úroky za pozdní platby jsou prominuty. „Upozorňujeme, že toto prominutí je podmíněno podáním i platbou nejdéle do 3. 5. 2021. Toho dne musí být platba již připsána na účet finančního úřadu a přiznání předáno na Finanční úřad nebo odesláno poštou. Není-li dodržen termín, pak je sankce počítána nikoliv od 4. 5. 2021, ale od původního dubnového termínu,“ vysvětluje Juraj Raninec, daňový poradce ze společnosti KODAP.

Obdobně a bez jakýchkoliv sankcí lze v termínu 3.5.2021 oznámit příjem osvobozený od daně v částce vyšší než 5 milionů korun při použití listinné (papírové) formy, do 1. 6. 2021 při podání v elektronické formě.

Posouvá se také nejzazší termín pro odevzdání daňového přiznání v elektronické podobě bez sankcí. Elektronicky lze podat přiznání několika způsoby: přes online finanční úřad, do kterého se lze přihlásit na webu: www.mojedane.cz. Přihlášení je možné pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou. Případně lze využit tak jako v předchozích letech aplikace Elektronická podání pro Finanční správu. „Z důvodů epidemie COVID-19 lze přiznání v elektronické formě s řádným termínem podání do 1. 5. (resp. 3. 5. 2021) podat bez sankcí (to je bez pokuty za pozdní podání a bez úroku za pozdní platbu) až do 1. 6. 2021,“ dodává Juraj Raninec, daňový poradce ze společnosti KODAP. I v tomto případě platí, že je prominutí sankce podmíněno podáním a planou nejdéle v posunutém termínu.  V tento termín musí být podáno a uhrazeno, jinak jsou sankce uloženy od původního květnového termínu. Prominutí je totiž vázáno na splnění právě podmínky dodržení stanoveného odloženého data.

U „posunutého“ termínu se při jeho nedodržení počítá úrok z pozdní platby i pokuta za pozdní podání od původního termínu. Je-li přiznání v listinné podobě podáno a daň uhrazena do 3. 5. 2021, pak žádný úrok nevzniká a nevzniká ani pokuta. Je-li však přiznání v listinné formě podáno a daň uhrazena 4. 5. 2021 či ještě později, pak úrok i penále vzniká od původního data pro přiznání a platbu, po zohlednění liberačního nesankcionovaného období u úroku od 5. 4. 2021 a u pokuty od 13. 4. 2021.

Plnou moc k podání daňového přiznání poradcem lze nově předat finančnímu úřadu až spolu s daňovým přiznáním do 1. 7. 2021. Tento termín je tedy pro ty, kteří své daňové přiznání podávají prostřednictvím daňového poradce.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.