Daniela Adamová (RekvalifikačníKurzy.cz)
Finanční rady  |  26.04.2021 18:11:57

Do čeho investovat malé částky v době ekonomické krize?


 

Současná situace mnoha lidem výrazně finančně uškodila. Někteří odborníci tvrdí, že jsme již na začátku výrazné ekonomické krize, ale její plná síla se teprve ukáže v průběhu následujících měsíců nebo let. Na takové časy je vhodné se připravit a jednou z možností je chytré investování, které vás později může zachránit od nejhoršího.  

Většina lidí, kteří se investování věnují, však své finance přesouvání do investic pouze v podobě menších částek, jelikož na velké vklady momentálně nezbývají peníze nebo si na ně netroufnou. Investiční trh se v důsledku toho lehce mění, ale i tak je možné vydělávat pomocí menších částek. 

7 tipů, do čeho investovat malé částky

Investovat miliony a statisíce, když vám případná ztráta příliš neublíží, je snadné. Jak ale využít kvalitně své finance, když vám na účtu zbývá pouze pár tisíc měsíčně navíc? Zvlášť pokud vezmeme v úvahu, v jak nepříznivé situaci se nyní nachází nejen naše republika, ale v podstatě celá Evropa. Podíváme se na 7 možných investičních strategií do 10 000,- Kč, které se vyplatí i v této době. 

1/ Zlato a stříbro jako nejstarší měna

Investování do cenných kovů jako je stříbro a zlato se považuje za jednu z nejstabilnějších variant. Pokud se na tuto možnost podíváme z opravdu dlouhodobého hlediska, zlato mělo svoji hodnotu ve všech etapách našich dějin a “přežilo” prakticky cokoli. Jeho stabilita i cena se obzvlášť projevuje v dobách ekonomických recesí.


Investování do zlata a stříbra je navíc velmi jednoduché a zvládne jej každý laik i začátečník. V dnešní digitální době lze zařídit celý proces online, na ověřeném webu společnosti si založíte svoje konto, kam můžete posílat například 1500,- měsíčně a systém za vás stříbro nebo zlato automaticky nakupuje. 


Ve většině případů si na pravou minci nebo cihličku zlata fyzicky nesáhnete, vše totiž probíhá virtuálně, a když se rozhodnete své peníze vybrat, dostanete zpět pouze finanční obnos. Existují však i aplikace a společnosti, které vám například jednou ročně zašlou vaše mince přímo na adresu. Cena stříbra za poslední rok téměř dvojnásobně vzrostla, avšak i tak se stále jedná o výhodnou volbu, jelikož by jeho hodnota v dalších letech měla nadále stoupat. 

2/ Investice do malých firem a startupů

Poměrně zajímavou a občas také odvážnou možností je investice do menších firem nebo startupů, které většinou nedisponují velkým množstvím vlastních zdrojů a každá pomoc se jim tak hodí. 

Startupy představují zajímavé kreativní projekty (obvykle za ním stojí parta studentů), které se často uchytí už jen pro svoji originalitu nebo problém, který řeší. 

V současné době se velká část startupů zaměřuje na technologie nebo práci s internetem a pokud budete vybírat moudře, máte velkou šanci na úspěch. Na investování se můžete domluvit přímo se zakladateli nebo využít nejrůznější platformy online. Důležité je důkladně prověřit minulost projektu i samotných zakladatelů, šance na úspěch a podmínky investice.

3/ P2P nebo P2B investování

Malé částky (dokonce v řádu stovek) lze také investovat do takzvaných P2P (peer-to-peer) a P2B (peer-to-business) půjček, kde lidé půjčují peníze dalším lidem. Tento koncept se výrazněji rozmohl v posledních 10 letech a jedná se o nebankovní společnosti, které zprostředkovávají půjčky mezi lidmi. Na jedné straně stojí investoři, které své finance poskytují ověřené platformě, která je následně rozděluje mezi koncové uživatele v podobě spotřebitelských úvěrů. 

Tento model se vyplatí jak investorům, kteří si mohou přijít na roční výnos zhruba 4 až 15 %, tak klientům, kteří za půjčku zaplatí méně než v bance. Platforma zpracovávající tyto půjčky si pak bere nepatrnou provizi. V České republice se osvědčily platformy jako Bondster, Mintos nebo Zonky. 

Tip: Do P2P půjček můžete vložit jakoukoliv částku, jelikož výše vkladu není nijak podmíněna a závisí tedy pouze na vás. Celý systém si tak můžete vyzkoušet třeba jen za 100,-.

4/ Investice do vzdělání jako nejlepší volba

Vůbec nejlepší investici z dlouhodobého hlediska představuje vzdělávání se. Říkáte si, jak vám může vklad peněz do vzdělání vydělat další finance? Peníze vložené do nejrůznějších kurzů, seminářů, knih a workshopů vás sice finančně neobohatí ihned, ale nabyté vědomosti mohou mít mnohem vyšší cenu, než si připouštíte. 

Představte si například modelovou situaci, kdy si zaplatíte kurz v hodnotě 1000,- Kč například na téma podnikání, finanční gramotnost nebo investování. Posléze využijete své vědomosti kreativním a chytrým způsobem a vyděláte například 10 000,- Kč, to už zní velmi dobře, že?

V době ekonomické krize, kdy mnoho lidí přichází o práci v oboru, se takovou chytrou investicí do vzdělání mohou stát například rekvalifikační kurzy, které vás kompletně připraví na výkon zcela nového zaměstnání. Kurz můžete absolvovat během několika týdnů, do svého životopisu přidat osvědčení o rekvalifikaci a ve chvíli, kdy se výpověď nebo bankrot zaměstnavatele dostane i k vám, jste již připraveni na změnu práce. Ušetříte tak čas a svoji pozornost rychle přesunete novým směrem, zatímco vaši kolegové se teprve rozkoukávají v nové životní situaci a přemýšlí, co dál. 

Investici do vzdělání také můžete využít k novému podnikatelskému nápadu, projektu nebo vlastnímu startupu. 

5/ Ani podílové fondy nemusíte nechat ladem

Své investiční portfolio můžete také rozšířit o podílové fondy. Ty představují velmi jednoduchý způsob investování, který se hodí i pro začátečníky v této oblasti. Pokud byste si přece jen nevěřili ve výběru vhodných fondů, můžete o radu požádat svého finančního poradce, který vám jednotlivé fondy představí.

Většinou se posuzují na základě čtyř faktorů: typu fondu, výkonu, délky investice a rizika. Výkon fondu vám ukazuje, jak klesá či stoupá hodnota fondu i jednotlivých podílových listů. Zajímavé pro vás také bude riziko investice, kdy můžete vybírat z rizikových i velmi konzervativních fondů. 

6/ Starožitnosti, umění nebo movitý majetek na pronájem?

Vzácné mince, starožitné kousky, veterány, šperky nebo umění můžete postupně financovat i malými částkami. Tento druh investic se vyplatí především z dlouhodobého hlediska, kdy sběratelské kousky svoji hodnotu získávají až postupem času. Ideální je zaměřit se na oblast, které dobře rozumíte a vybírat kousky s pomocí odborníka.

Pro laiky a menší nadšence je však také zajímavé investování do spotřebního movitého majetku. Můžete si pořídit lukrativní věc, kterou si ostatní rádi vypůjčí za úplatu nebo ji lze pronajímat. Může se jednat o netradiční kousky, které každý z nás jednou za čas potřebuje, ale nechce je všechny skladovat doma. 

Nabízí se tedy nejrůznější přístroje, nářadí, sváteční oblečení, vybavení pro zajímavé události jako jsou svatby a oslavy nebo i auto či kolo. Následně majetek nabídněte k pronájmu na nejrůznějších sociálních sítích a webech. 

7/ Máte rádi technologie a internet?

Pro nadšence do technologií a internetu se nabízí možnost investice do obsahu nebo webu. Pokud navíc podnikáte, můžete nové zákazníky získávat z internetu a posunout svou firmu zase o stupeň výše. 

Lze také investovat svůj čas a menší peníze do tvorby zajímavého blogu nebo jiného webu  a vydělávat na jeho obsahu. Někteří blogeři si takto měsíčně přivydělávají až desítky tisíc korun. Prodávat můžete reklamní místa na svém webu anebo spolupracovat s nejrůznějšími firmami a propagovat jejich produkty či služby. 

Možností bychom samozřejmě našli ještě více, stačí zapojit trochu kreativity, objevit díru na trhu a nebát se občas zariskovat. Přece jen z této krize se jednou dostaneme všichni, ale vy ji můžete využít pro svůj růst. 

Daniela Adamová

Věnuje se především obsahovému marketingu, optimalizaci pro vyhledávače a sociálním sítím. K psaní článků nepřistupuje povrchově, ale snaží se jít do hloubky tématu a předat tak čtenářům relevantní informace z oblasti personalistiky a marketingu. Sama se neustále vzdělává a přitom zvládá cestovat po celém světě. Vyzkoušela si řízení mezinárodního týmu překladatelů, v současnosti pracuje jako šéfredaktorka webu zijuspesne.cz, redaktorka ve společnosti Orange Academy s.r.o. s přesahem na linkbuilding a SEO.RekvalifikacniKurzy.cz

Nezaměstnanost či horší uplatnění na trhu práce? Lidé se přiklánějí k absolvování rekvalifikace a změně oboru. Na stránkách RekvalifikacniKurzy.cz naleznete přehledný vyhledávač rekvalifikačních kurzů po celé České republice. Najdete zde aktuální nabídku kurzů s akreditací seřazenou podle termínu konání, města, kraje a oboru – např. účetnictví a daňová evidence, mzdové účetnictví, daně, personalistika, online marketing a kurz asistentky/sekretářky. Nechybí ani užitečné tipy a rady z této oblasti.

Diskuze k článku
31.05. 09:54  Bitcoin (Kurz)
31.05. 08:45  Bitcoin (Jirb)
31.05. 00:27  To jsou nesmysly (Kurz)
31.05. 00:26  Bitcoin (Kurz)
30.05. 23:26  investice (Vadix)

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Út 14:45  Maraton inflačních čísel: komentář Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
Út   8:46  Jak našetřit na hypotéku Iva Grácová (Bezvafinance)
25.05.2021  Jakým směrem se USA vydají? Komentář Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
23.05.2021  Fincentrum Hypoindex duben 2021: Objemy nepatrně brzdí, sazby míří vzhůru Ing. Jiří Sýkora (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)

Přečtěte si také:

25.05.2020Jak investovat v době (korona)krize? Neutíkejte, ale investujte odpovědně NN Investment Partners (NN Investment Partners)
20.05.2017Jak investovat do akcií malých společností? Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.