MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Daně a účetnictví  |  16.04.2021 14:05:00

Ministerstvo financí k reformě zdaňování digitální ekonomiky

Reakce MF na článek: Biden chce skoncovat s daňovými ráji. Česko se obává o svou suverenitu
(zdroj: Hospodářské noviny, 14.4.2021)

Česká republika dlouhodobě preferuje reformu mezinárodního zdaňování především digitální ekonomiky na úrovni OECD a podporuje aktivity zaměřené na boj proti daňovým únikům a potírání škodlivých daňových praktik. Pro vyřešení problematiky mezinárodního zdaňování digitální ekonomiky je klíčové, aby současný systém zvýšil podíl na dani pro ty státy, ve kterých digitální společnosti přímo působí a generují v nich zisky. Mezi státy panuje všeobecná shoda, že stávající nastavení zdaňování zisků nadnárodních firem zejména digitálních společností neodpovídá míře, do jaké profitují z kvalitní vybudované infrastruktury či fungujícího právního systému jednotlivých zemí. Důsledné dodržování principu zdanění dle zisků by navíc přispělo i k řešení problematiky daňových rájů, ve kterých nebude možné výsledné tržby alokovat v takové míře jako dosud.

Návrh na zavedení globální minimální sazby firemní daně v rámci druhého pilíře reformy OCED nicméně uvedenou problematiku z větší části neřeší. I přes stanovení minimální daňové sazby by mohly daňové ráje přijímat taková opatření, aby sazba daně na jejich území byla reálně mnohem nižší (např. díky daňovým odpočtům). Minimální daň s sebou navíc nese riziko omezení suverenity zemí v oblasti zdaňování příjmů a daňové konkurence. Například v České republice by daňová harmonizace při současném nastavení reformy znamenala pro naše firmy zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob na 21 %.

V rámci reformy mezinárodního zdaňování se proto ztotožňujeme zejména s prvním pilířem návrhu OECD, který usiluje o vyřešení problematiky zdaňování digitální ekonomiky. Současný návrh parametrů zdanění ze strany USA je nicméně pouze pracovním materiálem a předpokládáme, že v nejbližší době proběhnou na toto téma další jednání a diskuze.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.