FS (Finanční správa)
Daně a účetnictví  |  15.04.2021 14:00:00

Informace ke zpřístupnění hromadného předpisného seznamu na daň z nemovitých věcí v roce 2021

Informační leták pro poplatníky daně z nemovitých věcí 

Informace ke zpřístupnění hromadného předpisného seznamu  na daň z nemovitých věcí v roce 2021 

Daň z nemovitých věcí se stanovuje rozhodnutím, jímž je platební výměr, dodatečný platební výměr  nebo hromadný předpisný seznam. 

Poplatníkům daně z nemovitých věcí, u nichž na zdaňovací období roku 2021 došlo ke změně výše  daně oproti předchozímu roku, případně oproti částce vypočtené v daňovém přiznání, sděluje místně  příslušný finanční úřad novou výši daně nejčastěji hromadnými předpisnými seznamy, které jsou zpřístupněny  k nahlédnutí na územních pracovištích příslušného finančního úřadu. 

Finanční úřad vydává hromadný předpisný seznam na daň z nemovitých věcí za obvod své územní  působnosti, tj. za příslušný kraj nebo za hlavní město Prahu. Hromadné předpisné seznamy zpřístupní příslušné finanční úřady k nahlédnutí na svých územních pracovištích v průběhu měsíců dubna a května 2021. Informace o době, kdy lze do hromadných předpisných seznamů nahlédnout, zveřejní jednotlivé finanční úřady veřejnou vyhláškou, kterou vyvěsí po dobu nejméně 30 dnů na své úřední desce a způsobem umožňujícím dálkový přístup. S ohledem na epidemiologickou situaci a v zájmu omezení  šíření viru SARS CoV-2 v České republice doporučujeme ohledně nahlédnutí do hromadného  předpisného seznamu nejprve kontaktovat správce daně telefonicky. 

Vyhlášky finančních úřadů o zpřístupnění hromadných předpisných seznamů budou zveřejněny také  na úředních deskách obcí v příslušném kraji. Při nahlédnutí do hromadného předpisného seznamu jsou  daňovému subjektu zpřístupněny pouze údaje týkající se jemu stanovené daně

Stanovení daně hromadným předpisným seznamem se neodůvodňuje. 

Za den doručení hromadného předpisného seznamu se považuje třicátý den po jeho zpřístupnění. Proti stanovení daně se mohou poplatníci uvedení v hromadném předpisném seznamu odvolat ve lhůtě  do 30 dnů ode dne jeho doručení, a to i před jeho doručením. Odvolání se podává u správce daně, jehož  rozhodnutí je odvoláním napadeno. Podané odvolání nemá odkladný účinek. 

Poplatníkům neuvedeným na hromadném předpisném seznamu je daň z nemovitých věcí stanovena podle  zákona o dani z nemovitých věcí ve výši poslední známé daně nebo ve výši shodné s podaným daňovým  přiznáním bez oznámení stanovené výše daně platebním výměrem, anebo je oznámena platebním výměrem  v případě, že se stanovená daň odchyluje od daně poplatníkem přiznané. 

Splatnost daně z nemovitých věcí 

Stanovená daň z nemovitých věcí je splatná: 

a) u poplatníků daně provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. srpna a do 30. listopadu zdaňovacího období, 

b) u ostatních poplatníků daně ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. května a do 30. listopadu  zdaňovacího období. 

Nepřesáhne-li roční daň z nemovitých věcí částku 5 000 , je splatná najednou, a to nejpozději  do 31. května zdaňovacího období. Ke stejnému datu lze daň z nemovitých věcí zaplatit najednou i při  vyšší částce. 

Vzhledem k mimořádné situaci upozorňujeme, že u daně nebo splátky daně, která nepřevýší  částku 5000 , postačí bez sankce v podobě úroku z prodlení uhradit daň do 31. prosince 2021. Je-li daň stanovená správcem daně vyšší než daň přiznaná daňovým subjektem, nebo je-li daň stanovená  podle § 13a odst. 2 zákona o dani z nemovitých věcí vyšší než poslední známá daň, a lhůta splatnosti daně  podle hromadného předpisného seznamu již uplynula, je rozdíl splatný v náhradní lhůtě do 15 dnů ode dne  právní moci hromadného předpisného seznamu. Ve stejné náhradní lhůtě je splatná i daň stanovená z moci  úřední. Stanovená náhradní lhůta splatnosti daně nemá vliv na běh úroku z prodlení.

 

Informační leták pro poplatníky daně z nemovitých věcí ohledně zpřístupnění hromadného předpisného seznamu na daň z nemovitých věcí v roce 2021

 

Přílohy

  • Informace ke zpřístupnění hromadného předpisného seznamu na daň z nemovitých věcí v roce 2021

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.