Mazars (Mazars)
Daně a účetnictví  |  16.04.2021 10:14:46

Státní podpora OSVČ během koronaviru a daně

Státní podpora OSVČ

Vlivem epidemie koronaviru byla citelně omezena činnost některých OSVČ. Při splnění zákonných podmínek měly OSVČ nárok na státní pomoc, ať už formou kompenzačního bonusu nebo provozními dotacemi. Jak je to s daňovými povinnostmi v takových případech? 

Do daňového přiznání za rok 2020 se uvádí všechny zdanitelné příjmy, většina OSVČ během roku 2020 měla příjmy ze své samostatné výdělečné činnosti omezené, na druhou stranu čerpaly OSVČ státní pomoc například formou kompenzačního bonusu, ošetřovného nebo provozních dotací. „Kompenzační bonus a ošetřovné jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob a do daňového přiznání za rok 2020 se neuvádí, naproti tomu provozní dotace související s koronavirem osvobozeny od daně nejsou,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Výdajový paušál a dotace

V daňovém přiznání za rok 2020 uplatní všechny OSVČ daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 , bez ohledu na strukturu jejich příjmů nebo počet měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti. Řada drobných OSVČ uplatňuje při stanovení základu daně ze samostatné výdělečné činnosti výdajový paušál, jehož sazba se liší v závislosti na vykonávané činnosti a činí 40 %, 60 % nebo 80 %. „OSVČ stanovující výdaje paušálem uplatní příslušný paušál i pro zdanitelné provozní dotace související s koronavirem,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Pozor na uplatnění slevy na manželku nebo manžela

V daňovém přiznání za rok 2020 je možné uplatnit daňovou slevu na manželku (manžela) ve výši 24 840 , na držitele průkazu ZTP/P dokonce ve výši 49 680 . Slevu je však možné uplatnit za podmínky, že vlastní příjmy druhého z manželů nepřekročily za uplynulý rok 68 tisíc korun. Do rozhodného příjmu posuzovaného pro účely uplatnění daňové slevy se nezapočítávají pouze příjmy taxativně vyjmenované v zákoně o dani z příjmu, v praxi to znamená, že do rozhodných příjmů se započítává i kompenzační bonus, ošetřovné nebo provozní dotace. „Například některé kadeřnice nebo třeba cvičitelky jógy mají v praxi vlastní příjmy ze samostatné výdělečné činnosti za rok 2020 těšně nižší než 68 tisíc , ale jejich manžel slevu uplatnit nemůže, neboť limit překročí díky kompenzačnímu bonusu nebo ošetřovnému,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Prominuté pojistné pro všechny OSVČ

Při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění za rok 2020 uplatní všechny OSVČ prominuté sociální a zdravotní pojištění, přičemž není podstatné, jak moc byla jejich činnost koronavirem omezena. OSVČ vykonávající hlavní činnost po celý loňský rok mají nárok na prominutí sociálního pojištění ve výši 15 264 a prominutí zdravotního pojištění ve výši 14 112 . Nárok na prominutí části sociálního a zdravotního pojištění mají i OSVČ, které vykonávaly po celý loňský rok vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, u sociálního pojištění ve výši 6 108 při výkonu vedlejší činnosti po celý loňský rok. „I OSVČ s velmi nízkým ziskem ze samostatné výdělečné činnosti za rok 2020 z důvodu epidemie koronaviru budou muset při výkonu hlavní činnosti platit v letošním roce alespoň minimální měsíční zálohy, tj. 2 588 na sociální zabezpečení a 2 393 na zdravotní pojištění,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Mazars

Mazars je mezinárodní, integrovaná a nezávislá organizace v oblasti auditorských, účetních, daňových a poradenských služeb. Společnost působí v 91 zemích světa. Organizace celkově zaměstnává přes 24 400 odborníků, kteří pomáhají velkým mezinárodním organizacím, středním a menším podnikům, privátním investorům a veřejným osobám v každé částí jejich vývoje.

V České republice působí společnost Mazars od roku 1995, poskytuje komplexní služby a zaměstnává 250 lidí.

Více informací najdete na: www.mazars.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19Přečtěte si také:

21.12.2020OSVČ: Paušální daň a nemocenská 2021 Zuzana Klímová (OrangeAcademy)
13.09.2020Paušální daň – bude hypotéka či úvěr pro OSVČ problém? Michaela Prátová (OrangeAcademy)

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.