ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  13.04.2021 09:04:05

ČR - indexy cen vývozu a dovozu - únor 2021


V únoru 2021 vývozní ceny meziměsíčně klesly o 0,1 %, dovozní ceny se zvýšily o 0,4 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 99,5 %. Meziročně vývozní ceny vzrostly o 4,5 %, dovozní ceny o 2,1 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 102,4 %.

Meziměsíční srovnání
Vývozní ceny v únoru klesly o 0,1 % (po očištění o kurzový vliv vzrostly o 0,5 %). Největší vliv na pokles celkového meziměsíčního indexu mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 0,5 %. Nejvyšší růst zaznamenaly ceny ostatních surovin[1] o 5,1 % (především kovového odpadu) a ceny chemikálií o 1,1 %.

Dovozní ceny v únoru vzrostly o 0,4 % (po očištění o kurzový vliv o 1,0 %). Zvýšení celkového meziměsíčního indexu bylo nejvíce ovlivněno růstem cen minerálních paliv o 5,0 % (zejména ropy a ropných výrobků). Významně rostly také ceny ostatních surovin o 4,4 % (hlavně rud kovů). Nejvíce klesly ceny průmyslového spotřebního zboží o 1,7 %.

Směnné relace dosáhly hodnoty 99,5 % a po třech měsících se dostaly do negativních hodnot. Nejvyšší pozitivní hodnoty směnných relací zaznamenaly shodně chemikálie a ostatní suroviny (100,7 %). Nejnižší negativní hodnoty dosáhla minerální paliva (95,0 %).

„V únoru došlo k mírnému meziměsíčnímu posílení koruny vůči euru a dolaru, což vedlo k poklesu vývozních cen o 0,1 % a zároveň zmírnilo růst cen dovozních, které v porovnání s lednem vzrostly o 0,4 %. V meziměsíčním i meziročním srovnání se v cenách vývozu a dovozu výrazně promítl růst cen kovů,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmysluzahraničního obchodu ČSÚ.

Meziroční srovnání
Ceny vývozu se zvýšily o 4,5 % (v lednu o 3,8 %). Zásadní vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl růst cen strojů a dopravních prostředků o 4,9 %. Ceny rostly ve všech sledovaných skupinách, nejvíce u ostatních surovin o 22,1 % (zejména kovového odpadu) a cen minerálních paliv o 8,1 %.

Dovozní ceny vzrostly o 2,1 % (v lednu o 0,4 %). Největší vliv na růst celkového meziročního indexu mělo zvýšení cen polotovarů[2] o 5,3 %. Nejvíce rostly ceny ostatních surovin o 15,2 % (především rud kovů). Nejvíce klesly ceny potravin o 2,2 %.

Směnné relace dosáhly hodnoty 102,4 % (v lednu 103,4 %) a dvanáctý měsíc zůstaly v pozitivních hodnotách. Nejvyšší pozitivní hodnotu směnných relací zaznamenaly potraviny (107,0 %). Nejnižší negativní hodnoty dosáhly polotovary (98,3 %).

__________________ 

[1] Názvem ostatní suroviny jsou v textu označovány suroviny nepoživatelné, s výjimkou paliv (SITC 2).
[2] Názvem polotovary jsou v textu označovány tržní výrobky tříděné hlavně podle materiálu (SITC 6).

Poznámky:
Zodpovědný vedoucí pracovník ČSÚ: RNDr. Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen, tel. 274 052 533, e-mail: jiri.mrazek@czso.cz
Kontaktní osoba: Ing. Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu, tel. 274 054 102, e-mail: vladimir.klimes@czso.cz
Metoda získání dat: Výběrové zjišťování ČSÚ
Termín ukončení sběru dat: 15. kalendářní den po sledovaném měsíci
Navazující datová sada: 013014-21 Indexy cen vývozu a dovozu v ČR (měsíční periodicita) https://www.czso.cz/csu/czso/indexy-cen-vyvozu-a-dovozu
Specifické metodické poznámky: Publikované údaje jsou definitivní.
Termín zveřejnění další RI: 11. 5. 2021

Přílohy

  • cizc041321.docx
  • Přílohy:
  • Tab. 1 Indexy cen vývozu a dovozu
  • Tab. 2 Indexy cen vývozu a dovozu (rozklad přírůstků publikovaných a kurzově očištěných indexů – meziměsíčního, meziročních)
  • Graf 1 Indexy cen vývozu a dovozu (meziroční změny)
  • Vyjádření Vladimíra Klimeše, vedoucího oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ
    (soubor mp3)
Archiv:
Zobrazit vše Skrýt

Zveřejněno dne: 13.04.2021
Data jsou platná ke dni zveřejnění publikace.


 

13. 4. 2021

Meziroční růst cen vývozu a dovozu zrychlil

Indexy cen vývozu a dovozu – únor 2021

V únoru 2021 vývozní ceny meziměsíčně klesly o 0,1 %, dovozní ceny se zvýšily o 0,4 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 99,5 %. Meziročně vývozní ceny vzrostly o 4,5 %, dovozní ceny o 2,1 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 102,4 %.

 

Meziměsíční srovnání

Vývozní ceny v únoru klesly o 0,1 % (po očištění o kurzový vliv vzrostly o 0,5 %). Největší vliv na pokles celkového meziměsíčního indexu mělo snížení cen strojů a dopravních prostředků o 0,5 %. Nejvyšší růst zaznamenaly ceny ostatních surovin[1] o 5,1 % (především kovového odpadu) a ceny chemikálií o 1,1 %.

 

Dovozní ceny v únoru vzrostly o 0,4 % (po očištění o kurzový vliv o 1,0 %). Zvýšení celkového meziměsíčního indexu bylo nejvíce ovlivněno růstem cen minerálních paliv o 5,0 % (zejména ropy a ropných výrobků). Významně rostly také ceny ostatních surovin o 4,4 % (hlavně rud kovů). Nejvíce klesly ceny průmyslového spotřebního zboží o 1,7 %.

 

Směnné relace dosáhly hodnoty 99,5 % a po třech měsících se dostaly do negativních hodnot. Nejvyšší pozitivní hodnoty směnných relací zaznamenaly shodně chemikálie a ostatní suroviny (100,7 %). Nejnižší negativní hodnoty dosáhla minerální paliva (95,0 %).

 

„V únoru došlo k mírnému meziměsíčnímu posílení koruny vůči euru a dolaru, což vedlo k poklesu vývozních cen o 0,1 % a zároveň zmírnilo růst cen dovozních, které v porovnání s lednem vzrostly o 0,4 %. V meziměsíčním i meziročním srovnání se v cenách vývozu a dovozu výrazně promítl růst cen kovů,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

 

Meziroční srovnání

Ceny vývozu se zvýšily o 4,5 % (v lednu o 3,8 %). Zásadní vliv na vývoj celkového meziročního indexu měl růst cen strojů a dopravních prostředků o 4,9 %. Ceny rostly ve všech sledovaných skupinách, nejvíce u ostatních surovin o 22,1 % (zejména kovového odpadu) a cen minerálních paliv o 8,1 %.

 

Dovozní ceny vzrostly o 2,1 % (v lednu o 0,4 %). Největší vliv na růst celkového meziročního indexu mělo zvýšení cen polotovarů[2] o 5,3 %. Nejvíce rostly ceny ostatních surovin o 15,2 % (především rud kovů). Nejvíce klesly ceny potravin o 2,2 %.

 

Směnné relace dosáhly hodnoty 102,4 % (v lednu 103,4 %) a dvanáctý měsíc zůstaly v pozitivních hodnotách. Nejvyšší pozitivní hodnotu směnných relací zaznamenaly potraviny (107,0 %). Nejnižší negativní hodnoty dosáhly polotovary (98,3 %).

 

Poznámky:

 

Zodpovědný vedoucí pracovník ČSÚ:              RNDr. Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen, tel. 274 052 533, e-mail: jiri.mrazek@czso.cz

Kontaktní osoba:                                                  Ing. Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu, tel. 274 054 102,
e-mail: vladimir.klimes@czso.cz

 

Metoda získání dat:                                             Výběrové zjišťování ČSÚ

 

Termín ukončení sběru dat:                               15. kalendářní den po sledovaném měsíci

 

Navazující datová sada:                                     013014-21 Indexy cen vývozu a dovozu v ČR (měsíční periodicita) https://www.czso.cz/csu/czso/indexy-cen-vyvozu-a-dovozu

 

Specifické metodické poznámky:                      Publikované údaje jsou definitivní.

 

Termín zveřejnění další RI:                                11. 5. 2021

 

 

Přílohy:

Tab. 1   Indexy cen vývozu a dovozu

Tab. 2   Indexy cen vývozu a dovozu

              (rozklad přírůstků publikovaných a kurzově očištěných indexů – meziměsíčního, meziročních)

Graf      Indexy cen vývozu a dovozu (meziroční změny)[1] Názvem ostatní suroviny jsou v textu označovány suroviny nepoživatelné, s výjimkou paliv (SITC 2).

[2] Názvem polotovary jsou v textu označovány tržní výrobky tříděné hlavně podle materiálu (SITC 6).

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.