Proč je v Česku stále na 5 milionů exekucí: 20 let byznysu s dluhy

Obcházení soudů nebo soudní pasivita. Nepřiměřené advokátní odměny u malých dluhů. I minimální regulace nemorálních, zejména nebankovních, půjček. To jsou tři ze čtyř pilířů exekučního byznysu, které se podle analytiků podařilo postupnou novelizací klíčových kodexů odstranit. Politici mají nyní možnost zregulovat nejen zbývající neřád v podobě konkurenčního prostředí exekutorů, ale zároveň vyřešit nešťastnou exekuční minulost Česka – zastavení statisíců nevymahatelných i protiprávních exekucí. Hlasování o novele exekučního řádu proběhne ve Sněmovně už za týden.
Dluhová problematika je tématem, které v České republice vytrvale rezonuje. Na otázku, jak se stalo, že je u nás ještě stále vedeno téměř 4,5 milionů exekučních řízení proti více než 720 tisícům lidí a statisíce dalších na dluzích vůči státu, odpovídá výzkumný tým Centra pro společenské otázky – SPOT. Analýza narušuje převládající étos osobní odpovědnosti za dluhové pasti, který dosud zásadně ovlivňoval debatu o předluženosti. Zatímco tři ze čtyř pilířů obchodu s dluhy už se podle autorů podařilo v uplynulých letech vyřešit, hlavní problém přetrvává v jejich důsledcích.
„Podmínky pro vznik dluhových pastí vytvořil stát, byť na nich ještě stále vydělávají konkrétní soukromí aktéři,” vyzdvihuje hlavní zjištění analýzy Lucie Trlifajová, šéfka výzkumníků ze SPOTu. V současnosti je například stále vedeno na 200 až 300 tisíc protiprávních exekucí nařízených na základně nicotných rozhodčích nálezů. „ Důkazní břemeno a odpovědnost za zpětné narovnání tohoto stavu je přesouváno na jednotlivé dlužníky, kteří však ve většině případů nemají ekonomické, právní ani jiné kapacity narovnání dosáhnout ,” dodává Trlifajová.
Vedle vypořádání se s historickou zátěží v podobě milionů nevymahatelných exekucí analýza upozorňuje na nutnost nastavení systému tak, aby nevznikaly dluhy nové, ale i na potřebu jeho reformy v oblasti samotného exekučního vymáhání. Stát podle autorů svěřil soukromým podnikatelům soudní moc a nechal je o zakázky soutěžit. „Primárním cílem není a nebylo často vymoci původní dlužnou částku, ale spíše vydělat na celém procesu vymáhání,“ přibližuje smutnou praxi Radek Hábl i Institutu prevence a řešení předlužení. Tratí na tom podle něj vedle dlužníků a daňových poplatníků i samotní věřitelé. Na otázku, proč tomu tak je, odpovídá: „Prorůstání exekučního byznysu do politiky vede k tomu, že se klíčové zásadní změny dlouhá léta blokují.“
Milníkem v odstraňování byznysu s dluhy byl podle analytiků vedle povinného licencování nebankovních úvěrových společností z roku 2016 a omezení neadekvátních advokátních odměn u nízkých dluhů také zákaz využívání rozhodčích doložek ve spotřebitelských smlouvách, kdy se z původně malých dlužných částek stávaly dluhy i statisícové. Analýzu zpracoval výzkumný tým Centra pro společenské otázky - SPOT ve spolupráci s odborníky z Institutu prevence a řešení předlužení.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Osobní finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Cestování mezi Německem a Českem - Vstup do ČR, tranzit a návrat z ČR do Německa
- Sumner: Co přinesou vysoké deficity a dluhy
- 01.04.2021 Notifikace deficitu a dluhu vládních institucí - 2020 (První notifikace, údaje zaslané Eurostatu): Saldo hospodaření skončilo v deficitu
- Rada pro BESIP podpořila změnu bodového systému a sankce za dluh na pokutě
- Digitální formáty a léto plné skutečných setkání. Česko-německé iniciativy zkoušejí nové cesty
- Letem světem: Tomáš Nidetzký z ČNB čeká začátek zvyšování sazeb ve druhé polovině roku. Aleš Michl podobně jako my vidí velký potenciál na růst spotřeby.
- Dvacátá léta se klidně mohou zopakovat. Jde ale také o to, jaká
- České děti dosud kvůli pandemii přišly o 76,5 milionu dní školní výuky
- Zlín: Nejkreativnějším startupem Česka se stala aplikace na čtení pohádek Readmio
- Jeden bitcoin stojí už skoro milion korun. Muskova Tesla totiž nakoupila bitcoiny za 1,5 mld. USD, po zveřejnění dnes cena kryptoměny vylétla na bezmála 950 tisíc korun
- Hrozí inflace a la 70. léta? Nobelista Krugman si to nemyslí
- Sčítání lidu: Odevzdány jsou již 2 miliony formulářů
Benzín a nafta 15.05.2022
Natural 95 44.35 Kč![]() ![]() | Nafta 46.34 Kč![]() ![]() |
Prezentace
12.05.2022 Výkonnost pomocí arbitrárních křivek za použití...
12.05.2022 Bojovník Jiří Procházka se stal novou tváří...
04.05.2022 Rekordní čtvrtletí pro XTB: 54,4 mil. EUR čistého.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Lucia Žárská, ProfitLevel
Vývoj TOP energetických společností v rámci Evropy od počátku války
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Ondřej Likeš, LYNX
Jozo Perić, CapitalPanda
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Květnové zasedání ČNB přinese poslední výrazné zvýšení sazeb (4.5.2022)
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Stagflace v Evropské unii nastane, pokud se lidé leknou reálného poklesu svých příjmů
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Lékem na drahé energie jsou strategická opatření,.
Sociální podniky mohou žádat o bezúročné úvěry až.
Jednotná nabíječka: Poslanci usilují o snížení...
S Olívií Lacenovou přichází do Wonderinterest i...
Okénko finanční rady
Jan Béreš, Ušetřeno.cz
Dodavatelé elektřiny a plynu chystají další zdražení. Důvodem je vývoj na burze
Iva Grácová, Bezvafinance
Index rizikového zadlužování: Víte, zdali je vaše půjčka riziková?
Richard Bechník, FC&SLS a.s.
Filip Louženský, Portu