ČSÚ (ČSÚ)
Z domova  |  08.04.2021 10:49:24

Sčítání lidu: Všichni senioři se mohou ode dneška sečíst elektronicky. I ti se starými typy občanských průkazů

 

8. dubna 2021

Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra Český statistický úřad rozšířil elektronickou identifikaci také o nejstarší typy dokladů. Ministerstvo včera předalo statistikům data a držitelé více než dvacet let starých občanských průkazů mohou ode dneška založit svůj vlastní elektronický formulář i na tento typ dokladu. V České republice se to týká zhruba 15 000 obyvatel starších 85 let.

„Pro ověření respondenta v online sčítání je nyní možné využít i platné české, resp. československé občanské průkazy, které nemají elektronicky čitelné údaje. Jedná se zejména o staré občanské průkazy v podobě tzv. knížek. Při přihlašování ale uvádějte pouze jejich samotné číslo, nikoliv označení série,“ vysvětluje Robert Šanda, věcný gestor Sčítání 2021. Například je-li průkaz označen: čís. 457683, série BA-51, uveďte pouze 457683.
Začíná-li číslo vašeho průkazu nulami, uveďte jej včetně těchto nul (například
000386). Do online formuláře se s tímto typem dokladu dostanou i blízcí osob se starými občanskými průkazy, kteří by například své rodiče chtěli sečíst, ale nebydlí s nimi ve společné domácnosti. ČSÚ do systému zahrnul všechna data, která od Ministerstva vnitra převzal.

„Při registraci do online formuláře se ověřuje identita respondentů v Registru obyvatel, který však neobsahuje čísla nejstarších typů občanských průkazů. S Ministerstvem vnitra se nám nakonec podařilo shodnout se na argumentaci potřebné k získání těchto údajů a urgentně jsme zažádali o legislativní změnu. Na základě doplněných údajů jsme tak nyní schopni sčítání online umožnit ještě širšímu okruhu osob, což je v aktuální epidemické situaci jednoznačným přínosem,říká věcný gestor Robert Šanda. Sečíst se online pomocí elektronického sčítacího formuláře nebo aplikace „Sčítání21“ v Google Play i App Store bude možné do 11. května.

Od 17. dubna do 11. května se všichni, kdo se nemohou nebo nechtějí zúčastnit online sčítání, budou moci sečíst pomocí listinného formuláře. I s jeho vyplněním a odesláním jim může pomoci někdo z blízkých. Listinné sčítací formuláře budou roznášet sčítací komisaři a bude možné si je vyzvednout i na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách ČSÚ.

 

 Kontakt:
Jolana Voldánová
tisková mluvčí Sčítání 2021
+420 704 659 357
jolana.voldanova@scitani.cz

 

Přílohy

  • csu_tz210408_scitani_2021_overeni_pomoci_starych_op.docx
  • Vyjádření Roberta Šandy, věcného gestora Sčítání 2021
    (soubory mp3)
 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA

8. dubna 2021

Všichni senioři se mohou ode dneška sečíst elektronicky. I ti se starými typy občanských průkazů

 

Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra Český statistický úřad rozšířil elektronickou identifikaci také o nejstarší typy dokladů. Ministerstvo včera předalo statistikům data a držitelé více než dvacet let starých občanských průkazů mohou ode dneška založit svůj vlastní elektronický formulář i na tento typ dokladu. V České republice se to týká zhruba 15 000 obyvatel starších 85 let.

 

„Pro ověření respondenta v online sčítání je nyní možné využít i platné české, resp. československé občanské průkazy, které nemají elektronicky čitelné údaje. Jedná se zejména o staré občanské průkazy v podobě tzv. knížek. Při přihlašování ale uvádějte pouze jejich samotné číslo, nikoliv označení série,“ vysvětluje Robert Šanda, věcný gestor Sčítání 2021. Například je-li průkaz označen: čís. 457683, série BA-51, uveďte pouze 457683.
Začíná-li číslo vašeho průkazu nulami, uveďte jej včetně těchto nul (například
000386). Do online formuláře se s tímto typem dokladu dostanou i blízcí osob se starými občanskými průkazy, kteří by například své rodiče chtěli sečíst, ale nebydlí s nimi ve společné domácnosti. ČSÚ do systému zahrnul všechna data, která od Ministerstva vnitra převzal.

 

„Při registraci do online formuláře se ověřuje identita respondentů v Registru obyvatel, který však neobsahuje čísla nejstarších typů občanských průkazů. S Ministerstvem vnitra se nám nakonec podařilo shodnout se na argumentaci potřebné k získání těchto údajů a urgentně jsme zažádali o legislativní změnu. Na základě doplněných údajů jsme tak nyní schopni sčítání online umožnit ještě širšímu okruhu osob, což je v aktuální epidemické situaci jednoznačným přínosem,“ říká věcný gestor Robert Šanda. Sečíst se online pomocí elektronického sčítacího formuláře nebo aplikace „Sčítání21“ v Google Play i App Store bude možné do 11. května.

 

Od 17. dubna do 11. května se všichni, kdo se nemohou nebo nechtějí zúčastnit online sčítání, budou moci sečíst pomocí listinného formuláře. I s jeho vyplněním a odesláním jim může pomoci někdo z blízkých. Listinné sčítací formuláře budou roznášet sčítací komisaři a bude možné si je vyzvednout i na vybraných pobočkách České pošty a krajských správách ČSÚ.

 

 

 

 Kontakt:

Jolana Voldánová

tisková mluvčí Sčítání 2021

+420 704 659 357

jolana.voldanova@scitani.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.