Kazachstán ekologizuje energetiku a těžký průmysl
Kazachstán letos přistoupil k vytvoření právního a finančního rámce pro snížení znečištění vzduchu místními elektrárnami a továrnami. Nový Ekologický kodex a zvýšení tarifů pro výkupní ceny elektřiny vytváří prostor pro zapojení českých společností do ekologizace místní ekonomiky.

Ilustrační foto: Shutterstock
Od začátku července začne platit nový Ekologický kodex, který byl schválen v lednu. Tento zákon přinese do kazachstánské energetiky a těžkého průmyslu řadu změn. V první fázi se bude vztahovat na 50 největších společností, které se v zemi podílejí z 80 % na emisích skleníkových plynů ze stacionárních zdrojů. Jedná se o energetické společnosti a dále ropný, chemický, těžební a metalurgický průmysl.
Během prvního pololetí 2021 probíhají v každé z těchto společností audity a bude jim vydáno integrované ekologické povolení. Podmínkou je přechod na nejlepší dostupnou technologii. Finanční motivací bude zvyšování poplatku za emise, který se k roku 2025 zdvojnásobí, v roce 2028 vzroste na čtyřnásobek a v roce 2031 na osminásobek. Příjmy z těchto poplatků budou i nadále směřovat do krajů, které však budou zavázány je ze 100 % využít na ekologické účely, na rozdíl od současné praxe, kdy je s tímto cílem využito zhruba 45 %.
Jelikož se kazachstánské energetické společnosti nacházejí v problematické finanční situaci, která jim neumožňovala financovat potřebnou modernizaci z vlastních zdrojů ani dosáhnout na zvýhodněné půjčky od mezinárodních finančních institucí, zvýšilo Ministerstvo energetiky Kazachstánu od začátku dubna tarify pro výkup elektrické energie pro jednotlivé výrobce v průměru zhruba o čtvrtinu – v rozmezí od ponechání tarifů u sedmi ze 45 elektráren k růstu o 48 % u jiných. Jedná se o první významné navýšení tarifů za posledních několik let. Oslovení experti očekávají, že tento krok umožní řadě elektráren návrat k ziskovosti.
PŘÍLEŽITOSTI PRO ČESKÉ FIRMY
Potenciál, který tento vývoj vytváří pro zapojení českých firem, se projevil během podnikatelské mise českých společností, dodávajících technologie a výrobky pro tepelné elektrárny, kterou v polovině března zorganizovala zahraniční kancelář CzechTrade Almaty spolu s Velvyslanectvím ČR v Nur-Sultanu. Jelikož jsou zejména u kazachstánských tepelných elektráren využívány nosné bloky a provozy postavené v dobách SSSR, otevírají se příležitosti při připravovaných komplexních modernizacích stávajících bloků (kotle, turbíny, armatury), při instalování a modernizaci systémů filtrace odpadních plynů, v systémech dopravy a dávkování paliva atd.
Obdobné příležitosti vznikají také v ostatních sektorech, tam jejich charakter vyplývá z povahy jednotlivého provozu.
Luboš Joza, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký bude rok 2021 ekonomicky? Těžký a plný změn - zde je 5 těch nejdůležitějších změn
- ČEZ pomáhá přes Sunfire budovat evropskou vodíkovou energetiku, nejnověji ve Francii a ve Španělsku
- Dělostřelci kvůli Mali přesedli z těžkých houfnic do lehkých vozů Iveco
- ČEZ: Vláda odvolala zmocněnce pro jadernou energetiku
- Méně kamionů! Na jihu Olomouce začne platit nový zákaz tranzitu těžkých nákladních aut
- Ceny v průmyslu vzrostly
- Petr Dufek: Negativní nálada se začala šířit i v průmyslu
- Zahraniční obchod ČR ukáže na zpomalení průmyslu (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Rozbřesk: Přijde náznak dobré kondice českého průmyslu? Špunt v Suezu povoluje
- Tento týden bude zveřejněn český index nákupních manažerů v průmyslu za březen. Ten bude pravděpodobně ovlivněn pozitivní náladou v EMU a především v Německu
- V české ekonomice dál panuje negativní nálada, která se navíc začala šířit i v průmyslu.
- Průmysl v Polsku zrychlil (18.3.2021)
Benzín a nafta 18.04.2021
Natural 95 31.41 Kč![]() ![]() | Nafta 29.46 Kč![]() ![]() |
Prezentace
16.04.2021 Netopí to? Tak tomu naložte!
06.04.2021 Zateplení budov svépomocí nebo stavební firmou?
Okénko investora
Martin Krištoff, CFD World
Lukáš Blažek, Ronda Invest
Následky pandemie se na rezidenčním realitním trhu neodrážejí, ceny dále rostou
Štěpán Křeček, BHS
Štěpán Hájek, PurpleTrading
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, TopForex
Debut desetiletí? Ani náhodou. Vstup Deliveroo na burzu nenaplnil očekávání.
Jonáš Mlýnek, LYNX
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tony Christoforou, Goldenburg Group
Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
Tiskové zprávy
Ředitel sítě realitek: chaty a chalupy se...
Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18...
Raketově roste zájem o monistické akciovky, klesá.
Analýza: Jak se pracuje lidem na home office?...