Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
Finanční rady  |  07.04.2021 12:17:38

Daně a dopad na US akcie


Ve Spojených státech byla představena daňová opatření na podporu americké ekonomiky. „Případné změny v daňových reformách se dotknou i finančních trhů. Nejvíce se pak investoři zaměří například na společnosti z farmaceutického sektoru Pfizer a Johnson & Johnson, či technologické společnosti Microsoft a Apple s nejvíce offshore penězi,“ uvádí ve svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Americký prezident Joe Biden minulý týden představil rozsáhlý fiskální balík na podporu americké ekonomiky. Předpokládá se, že peníze v hodnotě zhruba 2 bilionů dolarů budou mít na domácí ekonomiku znatelné dopady. Plán počítá s výdaji na zlepšení dopravní infrastruktury, jako jsou mosty či přístavy. Dále zahrnuje projekty na čistou energii, iniciativy dostupného bydlení nebo financování pečovatelských služeb. S takto ambiciózní podporou jsou spojeny i nemalé náklady. U této příležitosti tak vláda přichází s konceptem daňových změn, kdy by se sazba daně pro korporace mohla zvýšila na 28 % oproti současným 21 %.

„Růst daní by však mohl motivovat některé podniky ke snahám optimalizovat daňovou zátěž přechodem pod zahraniční daňový systém,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Biden tak hodlá rovněž změnit některá pravidla, která nyní umožňují americkým firmám daně obcházet a ukládat svoje zisky v daňových rájích. Cílem je zajistit, aby společnosti platily minimální částku daně „doma“. Snahou je zabránit firmám ve vyhýbání se daním založením ústředí v zemích s nižšími sazbami, což je praxe převládající zvláště mezi technologickými společnostmi. Provozní přítomnost společností v daném daňovém ráji přitom často není defacto žádná.

Minimální daňová sazba pro korporace se přitom diskutuje na globální úrovni. Jedině mezinárodní konsensus uplatňovaný všemi dodává této myšlence na hodnotě, kdy by již nepředstavovaly daňové ráje konkurenční výhodu v podobě až 0 % sazby. „Návrh z dílny Spojených států, podporovaný Mezinárodním měnovým fondem a vítaný významnými ekonomikami včetně Francie a Německa, si získává stále větší pozornost. Uvažovaná reforma zaměřená na ukončení daňové konkurence mezi zeměmi bude i na pořadu jednání ministrů financí skupiny G20,“ upřesňuje Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Americká ministryně financí Janet Yellen uvedla, že plošná nadnárodní minimální daň může zajistit prosperitu globální ekonomice na základě rovnějších podmínek. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire řekl, že globální dohoda o mezinárodním zdanění je nyní na dosah a vyzval země, aby využily této historické příležitosti. Německý ministr financí Olaf Scholz označil Yellenovo oznámení za „velký krok vpřed“ v boji za zastavení eroze vládních příjmů.

Hlavní ekonomka Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinath zdůraznila existenci velkého množství společností vyhýbajících se daňovým povinnostem, což snižuje zasaženým ekonomikám daňový základ, který je důležitý pro státní příjmy na financování nezbytných sociálních a ekonomických výdajů.

Podle posledních známých dat z roku 2016 údajně Bermudy a čtyři další populární daňové ráje – Holandsko, Irsko, Švýcarsko a Lucembursko, představovaly 43 % zahraničních příjmů amerických nadnárodních společností, ale pouze 7 % jejich zahraničních investic.

„Případné změny v daňových reformách se dotknou i finančních trhů. Nejvíce se pak investoři zaměří například na společnosti z farmaceutického sektoru Pfizer a Johnson & Johnson, či technologické společnosti Microsoft a Apple s nejvíce offshore penězi. Většina z nejcennějších aktiv ve farmaceutických a technologických společnostech je duševní vlastnictví, například patenty a algoritmy - nehmotná aktiva, která jim usnadňují strukturovat globální operace způsobem, který minimalizuje daňové náklady. Mohou tak plynule přesouvat duševní vlastnictví do zámoří. Přitom se jedná o velký výčet společností samotného akciového indexu S&P 500,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Americké nadnárodní společnosti Alphabet, Facebook a Merck & Co byly údajně obzvláště obratné při snižování svých daní. Ale i společnosti jako Amazon, Netflix a Zoom Video Communications se vyhnuly placení daní, i když dosahovaly zisků. Platí to i pro další odvětví, za která můžeme zmínit Nike a FedEx, která zveřejnila, že za rok 2020 neplatí žádné federální daně z příjmu, a to navzdory vykazování zisků za tento rok. Odvětví maloobchodu nebo zemědělství mají naopak spoustu fyzického majetku, který nelze snadno přesunout do zemí s nižšími daněmi.

„Ve výsledku se tak můžeme dočkat situace, kdy po dosavadním tlumení výkonnosti vybraných akcií rostoucími výnosy dluhopisů může obdobně působit i riziko vyššího zdanění proti US akciím. Nicméně se predikce pro budoucí vývoj amerických akcií stávají nepřehledné. V rámci technologií se dá totiž očekávat díky iniciativě americké vlády vzestup společností zaměřených na obnovitelné zdroje energií. Mezinárodní měnový fond zase zvýšil svůj výhled pro růst americké ekonomiky na 6,4 % tento rok. To tak může oproti daním naopak představovat pozitivní vzpruhu,“ uvedl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.Richard Bechník

vystudoval Vysokou školu ekonomickou, přičemž v rámci hlavního oboru se zaměřoval na bankovnictví, pojišťovnictví a měnovou politiku. Profesní zkušenosti získal v České spořitelně a v Penzijní společnosti Komerční banky. V současnosti se jako investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select primárně věnuje problematice retailových investic. Nedílnou součásti dané pozice je monitoring a analýza finančních trhů se zaměřením na makroekonomické a geopolitické dění ve světěFincentrum & Swiss Life Select a.s.

Fincentrum & Swiss Life Select je přední finančně-poradenskou společností v České republice, která poskytuje komplexní finanční služby na nejvyšší kvalitativní úrovni. Je součástí finanční švýcarské skupiny Swiss Life, předního poskytovatele penzijních a finančních řešení v Evropě s tradicí již více než 160 let. Prostřednictvím kvalitních finančních poradců pomáháme soukromým i firemním zákazníkům připravit se na jejich finanční budoucnost.

Více na https://fcsls.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

St   9:47  Fincentrum Hypoindex březen 2021: 100 miliard korun sjednaných hypoték za čtvrtletí Ing. Jiří Sýkora (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
Út 13:37  Dopad ruské politiky na světové trhy a českou ekonomiku Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
13.04.2021  Naděje pro dluhopisy? Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)
07.04.2021  Nebojte se rekonstrukce domova s Buřinkou Monika Kopřivová (Buřinka)
07.04.2021  Daně a dopad na US akcie Richard Bechník (Fincentrum & Swiss Life Select a.s.)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.