Ing. Lukáš Blažek, Ph.D. (Ronda Invest)
Okénko investora  |  04.04.2021 17:14:27

Jak se vyvíjel evropský realitní trh v 1. kvartále 2021?

V následujícím přehledu se podíváme na vývoj celoevropského realitního trhu za 1. kvartál roku 2021. Konkrétně se zaměříme na segment rezidenčních nemovitostí, kancelářského trhu, maloobchodního trhu a průmyslových a logistických staveb.

 


Kancelářský trh

Vývoj kancelářského realitního trhu závisí zejména na dalším přístupu firem i zaměstnanců k práci z domova. Lze očekávat, že alespoň část firem umožní zaměstnancům částečně pracovat z domova i po odeznění pandemie a poptávka pravděpodobně vzroste po kancelářích, kde mohou lidé využívat flexibilní pracovní místo podle potřeby. Statické kanceláře, kde má každý zaměstnanec své vyhrazené místo, budou pravděpodobně méně lukrativní. Navíc část firem přesune své aktivity více do online prostředí, takže i zaměstnanci v některých firmách budou mít možnost část úkolů vykonávat z domova.

 

Míra neobsazenosti kanceláří (%), odhad 2021 a 2025

Zdroj: BNP Paribas

 

Rezidenční trh

Podle průzkumů v různých evropských zemích byla procentuální míra výběru nájemného u rezidenčních nemovitostí jednou z nejvyšších (BNP Paribas) oproti jiným segmentům realitního trhu. Oproti například maloobchodnímu trhu má rezidenční trh mnohem lepší perspektivu do budoucna. Celoevropský průměr lidí, kteří bydlí v nájemním bydlení je kolem 30 % a pozvolna roste.

 

Vývoj nájmů ve vybraných městech (Index, 2010 = 100)

Zdroj: BNP Paribas

 

Obchodní centra a maloobchod

Uzavření obchodů a obchodních center způsobilo v mnoha evropských zemích razantní pokles tržeb. Odliv turistů, kteří tvořili také značnou část zisků, měl negativní dopady na celý maloobchodní sektor. V evropském měřítku došlo k celkovému poklesu nájemného u lukrativních retailových nemovitostí za rok 2020 o 9 % (BNP Paribas). Bohužel, tento trend bude pravděpodobně pokračovat i nadále v roce 2021. Ve druhé polovině roku je možné, že se dopady COVID-19 zastaví a opět dojde k nárůstu cen nájmů u těchto nemovitostí.

 

Průmyslové a logistické stavby

Covid-19 způsobil zvýšenou poptávku lidí po nakupování online. To vedlo mnohé investory k investicím právě do těchto nemovitostí – skladů, výdejních míst, překladních míst a dalších. Oproti kancelářskému a maloobchodnímu trhu se tento sektor těší enormní poptávce investorů. Objem transakcí od roku 2019 vzrostl o 14 % oproti transakcím v roce 2020 (BNP Paribas). Otázkou je, jak firmy zareagují na uzavření hranic v různých evropských zemích. Mezi důsledky umístění skladů a logistických center daleko od cílové destinace nebo dokonce mimo EU patří dlouhé doby dodání a problematická a mnohdy drahá doprava do destinace. Je možné, že v dalším období některé firmy přehodnotí umístění svých nemovitostí a vzroste zájem o lokální průmyslové a logistické stavby.

 

Průměrný nárůst cen nájmů logistických staveb v Evropě – realita a predikce 2016-2025 (% za rok)

 

Zdroj: BNP Paribas

Ing. Lukáš Blažek, Ph.D.

Lukáš Blažek má jako obchodní ředitel společnosti RONDA INVEST 20letou praxi v bankovním i nebankovním sektoru. Je absolventem inženýrského studia na Fakultě dopravní ČVUT a doktorského studijního programu na Fakultě podnikohospodářské na VŠE. Kromě obchodní činnosti také vystupuje na odborných seminářích a aktivně se podílí se na vývoji produktů. Lukáš je mediální tváří společnosti. Ve volném čase se věnuje akademickému působení na Vysoké škole ekonomie a managementu.

RONDA INVEST

RONDA INVEST a.s. je českou P2B platformou, která se na jednu stranu zaměřuje na poskytování úvěrů zajištěných nemovitostmi pro malé a střední podnikatele v Česku a na Slovensku, a na straně druhé nabízí možnost firmám i lidem do těchto úvěrů investovat. Každý úvěr k investici je zajištěn bonitní nemovitostí se zástavním právem a notářským zápisem se svolením k vykonatelnosti. Výše poskytovaných úvěrů nepřesahuje 70 % hodnoty dané nemovitosti. Výnosy dostávají investoři každý měsíc na účet a neplatí žádné vstupní ani pravidelné poplatky.

Za společností stojí podnikatelská skupina Alphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, kam patří mimo jiné značky Dermacol, Axigon, Krondorf a 15% podíl akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo.

Investoři mají možnost investovat online s výnosem až 6 % ročně na stránkách: https://www.rondainvest.cz/investovani

Více na https://www.rondainvest.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt 17:35  Zastropování výše nájemného v Berlíně je protiústavní Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
Čt 14:16  Ekonomika na vzestupu Martin Krištoff (CFD World)
St 16:06  Dolar ohrožuje rozlet rozvíjejících se trhů Štěpán Hájek (PurpleTrading)
St 15:07  Coinbase vstupuje na burzu za 250 dolarů za akcii Štěpán Hájek (PurpleTrading)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.